Administration 

Søren Baastrup anmelder (stadigvæk) ’Spillet’: Toiletvand og en lille tissemand

Debat
Nogle personer i et studie
(Foto: TV 2)

Avisen.dk’s tv-kommentator har nu set andet afsnit af TV 2 Play’s nye realityshow. Verden holder vejret

Så er vi kommet til min gennemgang af andet afsnit af TV 2’s realityprogram ”Spillet”, og vi kan ligeså godt tage elefanten i rummet ved hornene med det samme: Ja, jeg har fået en del ballade og uønsket opmærksomhed, fordi jeg i sidste uge var lidt grov overfor nogle af deltagerne.

Jeg kom bl.a. til at omtale Jim Lyngvild som ”skabsracist”. Det undskylder og beklager jeg. For det første tror jeg faktisk ikke, han er det. For det andet har jeg ikke lyst til at lægge mig ud med en mand, der er tatoveret i det halve af hovedet og har sin egen vikingeborg.

Jeg gjorde mig også sjov på bekostning af komiker Oliver Stanescus efternavn. Det vil jeg også gerne beklage. Efter den seneste uge har jeg ikke brug for flere uvenner fra Østblokken.

Nå ja, og så kom jeg til at drage en parallel mellem ludere og influencere. Det har mange gjort mig opmærksom på, at jeg ikke kan tillade mig at kalde dem. Og det har de selvfølgelig ret i. Nu om dage hedder det faktisk influenter.

Det sidste var det, der gav mest ballade. TV 2 ville have min artikel fjernet. Og Ekstra Bladet skrev en artikel om sagen med overskriften ”Luder, luder og malkeko.” Det er den bedste overskrift, jeg længe har læst – og en fed titel til en børnesang, hvis ”De små synger” lige skulle peppes lidt op.

Hvorfor Ekstra Bladet skrev ”luder” to gange, er jeg ikke helt sikker på. Men de savner vel dengang for ikke så længe siden, hvor de selv solgte dem bag i avisen.

Mit grove sprogbrug gjorde mig til en slags professionel uven med Irina Olsen, der selv deltager i ”Spillet”. Det var godt nok ikke hende, jeg skrev det med luderen om, men hey, det er ikke så væsentligt i Krænkelsesland – og bare, fordi man har en kvart million følgere på Instagram, behøver man jo ikke kunne læse.

Jeg blev også omtalt lidet flatterende af enkelte kulturnotabiliteter, ikke mindst good old Dan Rachlin. Især det sidste, er jeg glad for. Dan har altid været min kanariefugl i minen. Så længe han stadig pipper, så ved man, man er på rette vej.

Mens Dan skrev noget om, at jeg var værre end det vand, der ligger under toiletbørsten (fed sviner, det må jeg indrømme), så fokuserede især Irinas stormtropper på de sociale medier mest på, at jeg var kvabset og havde en lille tissemand. Begge dele passer, i øvrigt. Jeg er mest chokeret over, hvem der har sladret. Så mange er der heller ikke, der har set mig nøgen. Men måske min læge igen har ladt sine journaler ligge og flyde.

Nuvel, op i røven med det, som de siger hjemme ved Jim Lyngvild. Selvom min redaktør havde håbet, jeg ikke nåede det, så skal vi også lige nå at runde ugens aktuelle afsnit:

Irina er blevet stemt ud og ned i kælderen. En skam, for hos mig er hun stadig synonym med overetagen.

– Hvad er det her for noget? spørger hun twitcher-livestreamer-youtuber Jacob ’Jaxstyle’ Krull, der bor dernede i forvejen. 

– Det kalder vi kælderen, svarer han.

Det kan godt blive et langt program, det her.

Men hey, ikke at det gør noget. Sidst Irina Olsen var lukket alene inde i et rum med en mand i et reality-program, havde hun sex for åbent kamera, og det kan jo være, vi er heldige igen.

Det første Irina gør i kælderen er at tjekke de stemmesedler, de udstemte har adgang til. Her kan hun se, at bl.a. influent/influencer-kollega Astrid Olsen har stemt på hende. Astrid havde ellers sagt det modsatte til Irina.

– Hun er god til at lyve, konkluderer Irina.
Ja, selvfølgelig er hun det. Ellers ville hun jo ikke være en succesfuld influencer.

Imens, på etagen ovenover, sker der ting og sager. Det er den store rød-blå kugle på sofabordet, der larmer. Den, som deltagerne modtager ordrer fra. I ved, den, som viser, at det her ikke bare er et pjattet realityprogram, man må gøre grin med, men et seriøst, psykologisk eksperiment.   

Kuglen siger, at alle overboerne skal indfinde sig i arenaen. Hvad end det er.

– Tag ordentligt fodtøj på, siger Jim til Astrid.

Jeg har forbud mod at nævne mere om sidste uges tvist, hvor Jim Lyngvild var kommet for skade at sige, at Irina Olsens sko lignede noget, der var købt på Istedgade. Men noget tyder på, at han generelt er usundt besat af unge kvinders fodtøj.  

Nå, nede i kælderen har de også en kugle.

– God formiddag, kælderspillere, siger den.

Irina ser ud som, hun synes, kuglen er nedladende. Hun er nok ikke vant til at blive kaldt grimme øgenavne. Altså, indtil hun læste min anmeldelse i sidste uge.

Kuglen forklarer, at Irina og Jaxstyle kan vinde en stemme i elimineringen ovenpå, hvis de folder nogle pizzabakker og bygger et korthus af dem. Igen, bare lige for at understrege seriøsiteten i eksperimentet.

Deltagerne ovenpå er ankommet til den såkaldte arena. Her skal de lege med sådan nogle tivoli-maskiner, hvor man skal fange bolde med en lille klo. På nogle af boldene står der navne, og dem skal de lægge op i nogle cylindere, og dem, hvis cylindere bliver sidst fyldt, har vundet … eller noget i den stil. Jeg hørte ikke ordentligt efter, for jeg prøver også at følge med i optakten til sidste runde i gruppespillet i Champions League, der starter lige om lidt. 

Joachim Boldsen er, trods sin håndbold-fortid, bekymrende usikker til legen. Jim Lyngvild har til gengæld, som altid, et godt greb om de store kugler. Hey, slap af, jeg må gerne drille ham. Han kan tage det. Og han ved, hvordan jeg har haft det den seneste uge, for han har selv været hvirvlet ind i den slags offentlige skandaler. Ja, han har endda skrevet en bog om det. ”Shitstorm”, hedder den. Jeg har læst den, men var dog lidt skuffet, da jeg umiddelbart troede, den handlede om hans sexliv.

Nå, men Glenn Bech, Oliver Stanescu og Astrid Olsen vinder legen med tivoli-kuglerne. De skal derfor stille sig i hver sin cirkel, og så skal de øvrige deltagere på skift gå hen og stille sig bag den af dem, de bedst kan lide. Eller noget i den stil, jeg er ikke helt sikker, for PSV Eindhoven-Liverpool er lige ved at gå i gang. Jim vælger først og tager Astrid Olsen – den eneste deltager, der har brugt flere penge hos tatovøren end ham selv. Jeanette Ottesen er sidst og får den afgørende stemme. I forhold til hendes tid på svømmelandsholdet, har hun bemærkelsesværdigt svært ved at vælge en klike.

Det ender med, at Jeanette stiller sig bag Oliver, Boldsen og rapperen Skinz.  Oliver vinder dermed 40.000 kroner og et immunitetskort, han kan give til en af de andre eller selv bruge i afstemningen senere på dagen. Bagefter er altid sympatiske Vicki Berlin oprigtigt ked af det og kan ikke lide al polemikken. Jeg kan til gengæld godt lide hende. Især, fordi hun – med mindre programmet er sjusket klippet – nu har haft den samme t-shirt på i to-tre dage.

Boldsen og Skinz tager det mere afslappet og spiser snacks og drikker bajere. Oliver beslutter at bruge immunitetskortet på sig selv, i stedet for en af de andre.

– Fordi jeg kan lide mig selv en lille smule bedre, forklarer han kameraet, og ham holder jeg derfor med.

Nede i kælderen sætter Irina og Jaxstyle deres stemme på Astrid Olsen. De vil gerne have en derned, de godt kan lide. Og en, der har en ligeså åndssvag jobtitel som dem selv, måske. Det ender dog med, at det er Jeanette, der bliver elimineret og må flytte downstairs. Nu om dage er hun ”coach”, så det er næsten ligeså godt, tænker jeg.

Mens Jeanette flytter ned, får dem ovenpå leveret aftensmad.

– Der er nogen, der har puttet salat på en pizza. Det var da sygt, siger Joachim Boldsen, og nu er det måske ham, jeg holder med i stedet for.
Og så er afsnittet slut. Jeg synes, det var lidt kedeligt denne gang. Ja, faktisk brød jeg mig slet ikke om det. Jeg har skrevet til TV 2 og bedt dem fjerne det, men de har ikke svaret endnu.


P.S.: Hvis I stadig synes, jeg er for slem, så skulle I læse den vits, jeg redigerede ud, om Irinas skæve korthus og genopbygningen af Ukraine.

Portræt af Søren Baastrup
Søren Baastrup er forfatter, freelancejournalist og Avisen.dk's faste anmelder. Foto: Privat

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke

En tom butik i en gågade
Nyheder

Butiksdøden er massiv

champagne hældes op på glas udenfor i solen
Nyheder

Det sker der hvis du vinder over en million

Nyheder

Gammel politikutter solgt for over tre millioner 

et lommeur
Helt vildt

Lommeur fra dansk Titanic-passager sættes på auktion

Trump i det Ovale værelse
Nyheder

Trump: Slut med penge til FN og Nato

en børskurve
Nyheder

Danske aktier ved at blive genoprettet

et kæmpe hus med flot lys i
Livsstil

Her er Danmarks dyreste lejebolig

Et fly i luften
Rejser

Her er lufthavnene med flest forsinkelser

en smilende prinsesse
Kongelige

Prinsesse Isabella fejrer sin fødselsdag med 1.000 unge

Krimi

Kvinde er dømt for at sætte ild til flere campingvogne

Nyheder

Togkaos her til morgen: Overgravet kabel 

Trump peger
Nyheder

Medieforsker: Vi vil alle læse om Trump 

politifolk bag afspærringer
Krimi

Fundet død i skov

Person går tur ved sø
Nyheder

20 graders varme venter

Portræt af kvinde på løber
Kendte

Kim Kardashian skal vidne i røverisag

Tennisspiller på banen
Sport

Rune finder rytmen og spiller sig videre i Barcelona

forbryderfoto af ung mand
Krimi

Teenager ville dræbe Trump

Dronning Mary med kasket
Nyheder

 Mary i dyb sorg

Seks kvindelige astronauter
Nyheder

Katy Perry på smuttur til rummet

Mand i jakkesæt interviewes
Nyheder

Eks-borgmester kan score 18 mio. 

Klovn snører sine sko
Krimi

Cirkus risikerer millionbøde

kiosk med stort skilt om lottogevinst
Helt vildt

Efterlyser tre millionærer:

Her er kuponerne købt 

to personer under en jagt
Nyheder

Kong Frederiks ven

død i skiulykke

Nyheder

Politikere spillede penge

på valgudskrivelse

cykelrytter ser udmattet ud
Sport

Kylede flaske mod cykelstjerne:

Melder sig selv 

sort taxa på gaden
Krimi

To amerikanere fængslet:

Slog og sparkede

taxachauffør

pengeseddel med motiv
Nyheder

Sidste chance:

På jagt efter

pengesedler 

person får stik med kanyle
Sundhed

Kræftform kan være

udryddet i Danmark

om 15 år

tre kvinder poserer
Nyheder

Katy Perry vil synge på rumrejse

tre personer i kutter
Film og TV

Afslører: Mere Forræder

på vej

Nyheder

Togkaos i Jylland

mand jubler på golfgreen
Sport

Wozniackis eks brød

forbandelsen 

redningsmandskab til stede ved flod
Nyheder

Efter dødsulykke:

Helikopterfirma lukker 

kampfly holder på landingsbane
Nyheder

Danskerne vægter forsvar

og sikkerhed højere

end klima