Over halvdelen af danskerne mener, at det haster mere at få styr på forsvar og sikkerhed i Danmark end klimakrisen.
Det skriver Berlingske.
I en meningsmåling foretaget af analyseinstituttet Verian for avisen er deltagerne blevet spurgt, om de anser klimakrisen eller forsvar og sikkerhed som den mest presserende opgave, som politikerne skal løse i de kommende år.
Her svarer 56 procent, at forsvar og sikkerhed er mest presserende.
Omvendt mener 24 procent, at klima er mere presserende.
Valgforskeren Kasper Møller Hansen fra Københavns Universitet siger til Berlingske, at han aldrig før har set danskerne sætte forsvar så højt.
- Vi skal meget langt tilbage for at finde et niveau, som bare minder om det her i danskernes opmærksomhed på forsvar. Vi skal i hvert fald tilbage til dengang, hvor målingerne ikke eksisterede, siger han.
Tilbage i 2019 - op til folketingsvalget det år - var klima det vigtigste tema for vælgerne. Valget blev kaldt et klimavalg.
Allerede ved næste valg til Folketinget i 2022 havde klimaet dog mistet førstepladsen til fordel for sundhedsvæsnet. Og nu er det altså forsvar og sikkerhed, som danskerne vægter højere end klima.
Meningsmålingen fra Verian kommer efter nogle måneder, hvor sikkerhed for alvor er kommet til debat i Danmark.
Det skyldes ikke mindst Donald Trumps udmeldinger om Grønland. Den amerikanske præsident ønsker, at USA overtager kontrollen med Grønland.
Det er nødvendigt for USA's nationale sikkerhed såvel som international sikkerhed, har han sagt flere gange.
Samtidig er der i Europa opstået tvivl om USA's fortsatte engagement i forsvarsalliancen Nato, som spiller en vigtig rolle i at støtte Ukraine i krigen mod Rusland.
Både Donald Trump og hans vicepræsident, J.D. Vance, har kritiseret de europæiske Nato-lande for ikke at investere nok i deres forsvar.
/ritzau/