Administration 

Jes Dorph: FCK og det moralske kompas

Debat
en collage med FCK, Seier, Trump og Zelinsky
(Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix Anthon Unger/Ritzau Scanpix Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Evan Vucci/AP/Ritzau Scanpix)

"Og i Carlsberg-tilfældet mener hovedsponsoren i en fodboldklub altså, at Rusland er skurken i den globale sikkerhedskrise. Præcis det modsatte budskab af, hvad storaktionæren Lars Seier Christensen optræder med i medierne..."

Som nogen vil vide er jeg en fuldblods fodboldtosse. Fodbold er – udover middagslure, CV Jørgensen og spaghetti carbonara – min store passion.

Så jeg vil egentlig meget hellere skrive en klumme om fartspilleren Frank Arnesen, triumfen i 1992 eller drømmen om en FCK-sejr over Chelsea på torsdag. Men min favoritklub er desværre de seneste dage blevet centrum i en voldsom debat, der foregår langt fra grønsvær, VAR-rum og tribuner. Debatten handler nemlig slet ikke om fodbold.

Men om krig, demokrati, moral, storpolitik – og så allligevel lidt om… fodbold.

Det skyldes, at storaktionæren og frontfiguren i FC København, Lars Seier Christensen har udtalt sig i ganske opsigstvækkende vendinger om den blodige konflikt i Ukraine.

Efter det aparte skænderi under topmødet mellem USA og Ukraines præsidenter foran pressen i Det Hvide Hus lagde Lars Seier et opslag på Facebook, hvor han argumenterede til fordel for USA’s præsident Trump og Ruslands Putin. Modsat rettede Seier en skarp kritik af Ukraines præsident Zelenskyj, som han kaldte ”inkompetent, uforskammet og dybt tåbelig.”

Man kan hermed konkludere, at Lars Seier ikke just er en medløber i den offentlige debat. Den ros skal han have. Men det er omvendt ikke en kvalitet i sig selv at sige folkedybet imod. Og kort efter Seiers udmelding havde vi helt som forventet balladen. Ikke kun på de sociale medier, men overalt i aviser, radio og tv. Ingen af stederne er det værdsat at holde med Donald Trump. Og slet ikke, hvis man samtidig nedgør frihedshelten og –symbolet Volodymyr Zelenskyj.

Jeg er naturligvis grundlæggende tilhænger af ytringsfrihed. Derfor må Lars Seier mene præcis hvad han vil, selv om det i bedste fald er noget formørket vrøvl. Alle holdninger er legitime – også de allerdummeste om Ukraine-krigen. Bare ytringerne holder sig indenfor lovens vide rammer. Medmindre man bor i Rusland selvfølgelig.

Men der er også et ansvar forbundet med at have en mening. Især når den giver så stor genklang i offentligheden. Og her er det altså ikke helt ligegyldigt, hvem der er afsender.

Lars Seier Christensen er en endog meget tydelig offentlig figur i det børsnoterede selskab Parken Sport & Entertainment, som ejer fodboldklubben FCK. Hans magt og aftryk i klubben er stor, eftersom han ejer cirka 22 procent af aktierne. Og han er ikke just en merkantil mørkemand, der sniger sig langs panelerne i ly for pressefotografer og andet snagende godtfolk, sådan som andre af investorererne i Parken har for vane. Seier optræder tværtimod jævnligt i medierne - oftest iført klubbens trøje, som han bærer med udpræget stolthed og fornøjelse, når der er blitzlys på sidelinjen.

Derfor er han – bortset fra spillerne og træneren – den mest markante repræsentant for FCK i dag. En potentiel kulturbærer, om man vil. Lars Seier Christensen blev kendt som stifter af Saxo bank, som han solgte med enorm fortjeneste i 2005. Siden er han med årene blevet synonym med FC København. Med eller uden sin gode vilje – dog næppe helt uden.

Så i denne sag om hans aparte udtalelser kan vi ikke skille sport og politik. Det kunne vi heller ikke i forvejen, hvor det for eksempel har stor betydning for FCK-brandet, at klubbens hovedsponsor Carlsberg er ved at afvikle sit engagement i Rusland – i protest mod netop invasionen i Ukraine.

Penge, moral, sport og politik er for længst flettet ind i hinanden. Og i Carlsberg-tilfældet mener hovedsponsoren i en fodboldklub altså, at Rusland er skurken i den globale sikkerhedskrise. Præcis det modsatte budskab af, hvad storaktionæren Lars Seier Christensen optræder med i medierne. Det rimer bare ikke. Slet ikke, fordi mange opfatter hans ytringer som en blåstempling af en krigshandling.

Og lur mig, hvis ikke både Carlsberg og mange andre virksomheder, der sætter penge og goodwill i FCK, i disse dage ryster på hovedet over debatten. Simpelthen fordi klubben og dermed sponsorerne bliver associeret med et - for de fleste - horribelt syn på en blodig krigshandling.

En fodboldklub skal bygges på sunde og ordentlige værdier. Derfor gør Lars Seiers udtalelser utvivlsomt stor skade på FCK’s image – ikke kun i Brøndby, hvor det jo af historiske årsager næppe kan blive værre. Skaden i omdømme er omfattende, og spørgsmålet er, hvordan klubbens ledelse vil reagere på Lars Seiers holdninger. Skal man tie stille og henholde sig til, at han som privatperson må mene, hvad han vil – og så bare håbe på, at raseriet aftager eller afløses af eufori over en sejr i næste fodboldkamp?

Eller skal FCK’s øverste luftlag lægge offentlig afstand til en af sine egne aktionærer? Det er Lars Seier Christensen i øvrigt indirekte med sine mange aktier i sagens natur selv med til at bestemme, selvom han ikke har sæde i bestyrelsen.

Men vi kan konstatere, at skaden allerede er sket. Også internt i klubben, hvor modstanden mod Lars Seiers udtalelser er ganske tydelig. Der er livlig trafik i diverse fan-tråde på nettet, hvor mange af klubbens trofaste tilhængere føler, de bliver taget til indtægt for Ukraine-kritikken. Og klubikonet, den tidligere spiller og træner Ståle Solbakken var mandag ude i Tipsbladet med en nådesløs kritik af Lars Seier. ”Uværdig og uforenelig med FCK’s værdier”, tordner nordmanden – og fortsætter:

”Ukraine er ved at blive et offer for Lars Seier og hans rige venner, der kun har øjne for dem selv” – og så opfordrer Ståle Solbakken i Tipsbladet direkte klubbens ledelse til at gribe ind:

”Vil FC København virkelig være kendt som klubben, der underminerer støtten til Ukraine og sætter pengene på Donald Trump? Alle ledere i FCK, der har et sæt nosser, skal jo sætte foden ned. Man kan ikke bare tie og samtykke i denne situation. Så vil historien forhåbentlig dømme en.”

Ståle Solbakken bakkes tirsdag op af klublegenden William Kvist, der selv har siddet i bestyrelsen og spillet 425 kampe for FC København. Kvist kalder i B.T. Seiers udtalelser for ”en skamplet for klubben”.

Jeg forstår godt både Kvists og Solbakkens indignation – og jeg mærker selv en flovhed over at min fodboldklub skal sidestilles med den russiske aggression i Ukraine. Loyalitet og kærlighed til et favorithold er langt mere end antallet af mål og mesterskaber. Det handler allermest om værdier og sammenhold, selvom det selvfølgelig ikke trækker fra, hvis holdet vinder de fleste fodboldkampe.

Men jeg vil da gerne gøre opmærksom på, at der er klare og strenge regler for, hvad man må mene og lave, hvis man skal repræsentere FC København i offentligheden. Klubbens ledelse har for længst bevist, at den har magt og muligheder for at uddele sanktioner til dem, man ikke vil forbindes med.

I 2015 – mens jeg stadig var vært på TV 2 - fik jeg således frataget min titel som ambassadør i klubben fra den ene dag til den anden. Den titel havde jeg ellers haft i en årrække, hvor jeg derfor fik masser af gratis VIP-billetter med god mad og de bedste pladser på sæder med armlæn og pude til numsen. Til gengæld hjalp jeg med stor glæde klubben ved at fungere som vært og interviewer ved diverse mesterskabs- og sponsorarrangementer. Og jeg fik da også vist mig frem i en klub-trøje i de kulørte blade et par hundrede gange…

Men pludselig fik jeg ikke flere invitationer, og da jeg spurgte pænt om hvorfor, var forklaringen kort og enkel: ”Du er fundet uværdig til at være ambassadør for FCK”. Årsagen var - måtte jeg forstå - at nogen havde lagt et fotografi op på Facebook, hvor jeg stod på en tankstation på Fyn sammen med Flemming Østergård foran hans bil. Don Ø og jeg var på vej hjem fra en fodboldkamp i Herning, da vi skulle tanke benzin og investere i et par Pepsi Max. Her blev vi mødt af en en gruppe FCK-fans, der tog billedet af de to ældre, kendte  mænd – og siden delte det på nettet. 

Forinden var Flemming Østergaard blevet fratraget det æresmedlemskab af klubben, han ellers fik kort efter han måtte stoppe som bestyrelsesformand. Utvivlsomt fordi et par af aktionærerne – i hvert fald den normalt usynlige Erik Skærbæk - havde set sig vred på ham. Og så røg jeg med i svinget. Jeg var dermed uværdig som repræsentant, simpelthen fordi jeg kendte Flemming Østergaard. Jeg ved ikke om klubbens ledelse også krydstjekker andre ambassadørers private forbindelser – men eksemplet her viser i hvert fald en vis handlekraft fra fodboldklubbens magtmennesker.

Selvom FCK har erklæret mig uønsket som fan, kommer jeg selvfølgelig her 10 år efter stadig i Parken og til en masse af hjerteklubbens udekampe. Og jeg lever fint uden gratis billetter, buffeter, VIP-adgang og fraterniseren med andre kendte. For eksempel har jeg nu lært, at der altid er lang kø i pausen foran det ikke særligt lækre herretoilet - og at to lunkne franske hotdogs koster i omegnen af 100 kroner.

Jeg nævner ikke historien om min udvisning fra Parkens hellige haller for at søge medynk, men fordi den viser, at der åbenbart findes et slagkraftig regelsæt i ledelsen af FC København, så man kan slippe for at blive repræsenteret af personer, der ikke vurderes at have det moralske kompas i orden.

 

en smilende mand
Jes Dorph-Petersen er journalist og tidligere studievært på DR, TV3, TV 2 og dk4 og en af Avisen.dk's faste debattører. Foto: Privat

 

 

   

 

 

 

 

 

 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke

En tom butik i en gågade
Nyheder

Butiksdøden er massiv

champagne hældes op på glas udenfor i solen
Nyheder

Det sker der hvis du vinder over en million

Nyheder

Gammel politikutter solgt for over tre millioner 

et lommeur
Helt vildt

Lommeur fra dansk Titanic-passager sættes på auktion

Trump i det Ovale værelse
Nyheder

Trump: Slut med penge til FN og Nato

en børskurve
Nyheder

Danske aktier ved at blive genoprettet

et kæmpe hus med flot lys i
Livsstil

Her er Danmarks dyreste lejebolig

Et fly i luften
Rejser

Her er lufthavnene med flest forsinkelser

en smilende prinsesse
Kongelige

Prinsesse Isabella fejrer sin fødselsdag med 1.000 unge

Krimi

Kvinde er dømt for at sætte ild til flere campingvogne

Nyheder

Togkaos her til morgen: Overgravet kabel 

Trump peger
Nyheder

Medieforsker: Vi vil alle læse om Trump 

politifolk bag afspærringer
Krimi

Fundet død i skov

Person går tur ved sø
Nyheder

20 graders varme venter

Portræt af kvinde på løber
Kendte

Kim Kardashian skal vidne i røverisag

Tennisspiller på banen
Sport

Rune finder rytmen og spiller sig videre i Barcelona

forbryderfoto af ung mand
Krimi

Teenager ville dræbe Trump

Dronning Mary med kasket
Nyheder

 Mary i dyb sorg

Seks kvindelige astronauter
Nyheder

Katy Perry på smuttur til rummet

Mand i jakkesæt interviewes
Nyheder

Eks-borgmester kan score 18 mio. 

Klovn snører sine sko
Krimi

Cirkus risikerer millionbøde

kiosk med stort skilt om lottogevinst
Helt vildt

Efterlyser tre millionærer:

Her er kuponerne købt 

to personer under en jagt
Nyheder

Kong Frederiks ven

død i skiulykke

Nyheder

Politikere spillede penge

på valgudskrivelse

cykelrytter ser udmattet ud
Sport

Kylede flaske mod cykelstjerne:

Melder sig selv 

sort taxa på gaden
Krimi

To amerikanere fængslet:

Slog og sparkede

taxachauffør

pengeseddel med motiv
Nyheder

Sidste chance:

På jagt efter

pengesedler 

person får stik med kanyle
Sundhed

Kræftform kan være

udryddet i Danmark

om 15 år

tre kvinder poserer
Nyheder

Katy Perry vil synge på rumrejse

tre personer i kutter
Film og TV

Afslører: Mere Forræder

på vej

Nyheder

Togkaos i Jylland

mand jubler på golfgreen
Sport

Wozniackis eks brød

forbandelsen 

redningsmandskab til stede ved flod
Nyheder

Efter dødsulykke:

Helikopterfirma lukker 

kampfly holder på landingsbane
Nyheder

Danskerne vægter forsvar

og sikkerhed højere

end klima