Årets Tivolirevy bliver uden Søs Egelind. Den populære skuespiller har valgt at trække sig inden prøvestart på grund af ”forskellige forventninger til produktionen”, som Tivoli formulerer det lidt kryptisk i en pressemeddelelse.
Ifølge Ekstra Bladet ligger der dog lidt mere drama bag ordene ”forskellige forventninger”. Avisen skriver direkte, at der har været stor uenighed i kulissen. Søs Egelind selv har dog en lidt mere nedtonet forklaring i pressemeddelelsen, hvor hun kalder det et dårligt match.
- Vi har haft forskellige forventninger til projektet, og jeg er nået frem til, at jeg ikke synes, det er et godt match. Så er det bedre at tage konsekvensen og overlade scenen til de andre på holdet, som jeg vil ønske masser af held og lykke med revyen, lyder det fra Søs Egelind, der heller ikke var til stede, da Tivoli i sidste uge holdt pressemøde med årets revyhold. Her var hun repræsenteret i form af et stort papskilt.
Forventningerne var ellers tårnhøje, da den 66-årige skuespiller i efteråret blev præsenteret på revyholdet, der for første gang har Linda P. som kreativ chef. På et pressemøde i september, hvor revyholdet blev præsenteret, glædede Søs Egelind sig til at prøve kræfter med Linda P’s lidt nye tilgang til revy, hvor hun blander den klassiske revy med stand up-elementer. Samtidig betonede Søs Egelind dog også vigtigheden af god kemi på holdet.
- Kemi er bare altafgørende! For ofte bliver man bare sat sammen i en revy, og så skal man være sjov. Men her har jeg tanken om, at det bliver sjovt! Og lige så snart jeg har det sådan, begynder jeg at få idéer, som jeg glæder mig til at afprøve, lød det dengang fra Søs Egelind til Ritzau.
Med Søs Egelinds farvel til revyen står Linda P med et hold på bare tre personer foruden sig selv. Der er dog i pressemeddelelsen ikke lagt op til, at der bliver hentet nye kræfter til truppen.
- Jeg er utrolig ked af, at Søs har valgt at forlade revyen. Det synes jeg er ærgerligt. Der er kun én Søs Egelind, og jeg mener ikke, hun kan eller skal erstattes, lyder det fra Linda P, der dog alligevel glæder sig til at køre revyen videre med ”det stærke hold, vi har nu”, som hun formulerer det i pressemeddelelsen.
Det hold består foruden Linda P af Kurt Ravn, Thomas Warberg og Xenia Lach-Nielsen. Tivolirevyen har premiere grundlovsdag den 5. juni.