Administration 

Socialrådgiver om Facebook på job: "Det sker da jævnligt"

Ditte Brøndum (tv.) ville sige fra, hvis hendes kollega var for meget på Facebook. (Foto: Foto: Privat & Henning Bagger/Scanpix Ritzau/arkiv)

Nye tal viser, at danskerne bliver irriterede på kolleger over deres brug af sociale medier. Men hver ting til sin tid, siger håndværkeren og socialrådgiveren, der også selv kan finde på at tjekke Facebook i arbejdstiden.

Det begynder egentlig rimelig uskyldigt. Måske skal du bare lige slå noget arbejdsrelateret op på Facebook, eller også har du lige nogle få minutter, hvor der ikke sker noget på jobbet.

Så du går lige hurtigt på Facebook. Bare sådan lynhurtigt. Bare et lille kig. Men før du ved af det, er du faldet ned i et kaninhul af nyheder, blogs, kattevideoer og din tantes feriebilleder.

Facebook er en tidsrøver, der i sidste ende kan føre til dårlig stemning på jobbet. En ny undersøgelse, som Epinion har udført for HK/Privat, viser i hvert fald, at 14 procent af HK/Privats medlemmer har oplevet konflikter på jobbet som følge af kollegers brug af sociale medier. 31 procent har været irriteret over, at kolleger bruger sociale medier i arbejdstiden.

Den konfliktsky chef

En af mine kolleger brugte meget tid på sin telefon. Når jeg henvendte mig til hende for at høre, om hun var i gang med en opgave, svarede hun bare, "ja, det skal jeg nok om lidt". Vi andre måtte tage over og løbe hurtigere, og den pågældende kollega kunne ikke selv se, at det var et problem. Flere af mine kolleger begyndte at møde sure på arbejdet, og det stod på et par måneder, da min chef var konfliktsky, siger det anonyme HK/Privat-medlem Nadia til HK/Privatbladet.

Kilde: HK/Privatbladet. 

UDVID

Hos andre faggrupper kan man også falde i Facebook-fælden. Det fortæller socialrådgiver Ditte Brøndum på 31 år, der arbejder på Gladsaxe Rådhus.

- Det sker da jævnligt, at jeg er på Facebook i arbejdstiden. Men nu er jeg også fagligt aktiv, og vi benytter også Facebook i arbejds medfør, så linjerne kan hurtigt ende med at være lidt slørede, siger hun til Avisen.dk.

Eksempelvis fortæller socialrådgiveren, at hun har kolleger, der hjælper unge med at få fritidsjob over Facebook. En anden kollega er tidligere via Facebook kommet i kontakt med en ung kvinde, der blev udsat for æresvold og havde brug for hjælp.

Socialrådgiverne benytter også Facebook som arbejdsredskab.

- Det er jo ikke noget, vi gør generelt, for vi vil jo helst have et tillidsfuldt forhold til borgeren, men hvis vi har en mistanke om, at der er en borger, som siger, at hun har piskesmæld, men som i fritiden er frisk og rørig og render til fitness, så ved jeg, at der er nogle af mine kolleger, som kan finde på at tjekke det på Facebook, siger Ditte Brøndum.

Personligt har hun dog ikke oplevet konflikter med kolleger på grund af deres brug af sociale medier, men hun forstår godt, hvornår det kan kamme over:

- Hvis jeg nu havde en kollega, som beklagede sig over arbejdsmængden, og jeg så hende være på Facebook hele tiden, så ville jeg nok sige, om der ikke lige var noget andet, man kunne skære ned på i stedet for at brokke sig, bemærker Ditte Brøndum.

På byggepladsen: Så ryger mobilen i støbningen

Brugen af sociale medier er ikke afgrænset til kontorer og rådhuse. Også på byggepladsen kan man fristes til at tjekke de sociale medier, fortæller Morten Ryom fra Aalborg, der er i lære som struktør.

- Vi bruger jo snapchat og skriver til hinanden. Jeg har kammerater i andre firmaer og brancher, og dem snakker jeg da med også i arbejdstiden. Men der er tydeligvis en aldersforskel. Det er ikke ligefrem svenden på 60 år, der står og snapper (tager billeder på det sociale medie Snapchat, red.), fortæller Morten Ryom.

De unge er værst

Flere af de yngre medarbejdere havde for travlt med sociale medier til at passe deres arbejde. De var gentagne gange blevet bedt om at byde ind på opgaver, men Facebook var tilsyneladende vigtigere, siger det anonyme HK/Privat-medlem Helle til HK/Privatbladet og slår fast: Jeg tror, at det er et billede af tidsånden.

Kilde: HK/Privatbladet.

UDVID

Han har dog ikke oplevet konflikter som resultat af hyppigt snapperi på byggepladsen. Men Morten Ryom påpeger, at det nok har noget at gøre med håndværkeres direkte facon. På et kontor kan irritationen nemlig ligge og gnave, hvor de på byggepladsen er bedre til at tage fat i tingene i opløbet, mener han.

- Jeg må nok indrømme, at det er sket en enkelt gang eller to, at jeg har fået at vide, at jeg godt kunne pakke mobilen væk. En enkelt gang sagde min mester, at hvis jeg ikke proppede den væk, så røg den altså med i støbningen, siger Morten Ryom med et grin.

Hvis du har haft Morten Ryom ude og arbejde på dit hus, behøver du dog ikke frygte, at der ligger en iPhone under dit gulv. Med tiden lærer man nemlig, hvornår man kan dase på sociale medier, og hvornår der skal knokles igennem. I visse situationer er det nemlig helt okay at sidde på Facebook, mener den unge håndværker.

- Hvis man har travlt, så bliver telefonen i lommen, men hvis vi bare går rundt og hygger, så er der da ikke noget af vejen for, at man står lidt med den. Man lærer med alderen, hvornår man kan tillade sig det, siger han.

Den konfliktsky chef

En af mine kolleger brugte meget tid på sin telefon. Når jeg henvendte mig til hende for at høre, om hun var i gang med en opgave, svarede hun bare, "ja, det skal jeg nok om lidt". Vi andre måtte tage over og løbe hurtigere, og den pågældende kollega kunne ikke selv se, at det var et problem. Flere af mine kolleger begyndte at møde sure på arbejdet, og det stod på et par måneder, da min chef var konfliktsky, siger det anonyme HK/Privat-medlem Nadia til HK/Privatbladet.

Kilde: HK/Privatbladet. 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke

En tom butik i en gågade
Nyheder

Butiksdøden er massiv

champagne hældes op på glas udenfor i solen
Nyheder

Det sker der hvis du vinder over en million

Nyheder

Gammel politikutter solgt for over tre millioner 

et lommeur
Helt vildt

Lommeur fra dansk Titanic-passager sættes på auktion

Trump i det Ovale værelse
Nyheder

Trump: Slut med penge til FN og Nato

en børskurve
Nyheder

Danske aktier ved at blive genoprettet

et kæmpe hus med flot lys i
Livsstil

Her er Danmarks dyreste lejebolig

Et fly i luften
Rejser

Her er lufthavnene med flest forsinkelser

Krimi

Kvinde er dømt for at sætte ild til flere campingvogne

Nyheder

Togkaos her til morgen: Overgravet kabel 

Trump peger
Nyheder

Medieforsker: Vi vil alle læse om Trump