Administration 

Line er kronisk syg og på kontanthjælp: Løkke, du klarer det ELENDIGT

Lars Løkke Rasmussen og Co. har ifølge Line Lazarus Stenholt Jokumsen ikke klaret sig godt. (Foto: Foto: Scanpix/Privat)

Line Lazarus Stenholt Jokumsen giver Venstre-regeringen dumpekarakter.

Hvordan har de ledige og udsatte haft det under året med Løkke ved roret som statsminister?

Ret så dårligt.

Det mener et repræsentativt udsnit af danskerne. I anledning af V-regeringens et års-jubilæum har Avisen.dk/Ugebrevet A4 bedt et repræsentativt udsnit af befolkningen uddele karakter efter 7-trinsskalaen til regeringen.

Vi har bl.a. spurgt om regeringens indsats for ledige og udsatte - og den indsats giver danskerne dumpekarakter for. I snit får den kun 1,8.

Line Lazarus Stenholt Jokumsen er endnu hårdere i sin bedømmelse. Hun er kronisk syg og på kontanthjælp og har tidligere fortalt danskerne om, hvordan det er at være i den situation.
 
Avisen.dk spurgte hende, hvordan Venstre-regeringen efter hendes mening har klaret sig i forhold til økonomisk tryghed for ledige og udsatte. Og hun lægger ikke fingrene i mellem:
 
- Det korte svar må være: Elendigt. Der findes ingen sikkerhed nogen steder mere. Alle bliver ramt. Om det er så er, fordi du er syg - og parkeret på kontanthjælp. Om du er forældre til et handicappet barn. Om du er flygtning og traumatiseret af en krig, som ikke er din. Om du er uledsaget flygtningebarn og helt alene i verden. Om du er hjemløs, misbruger, psykisk syg ... Ingen er for dårlige i regeringens øjne til ikke kunne tage imod endnu et af deres støvletramp, der sender dig længere ned i mudderet.

- Selv mennesker, der er bevilget førtidspension og egentlig burde føle sig sikret, begynder at flakke med øjnene af angst, fordi det måske er dem, der bliver ramt næste gang, erklærer Line Lazarus Stenholt Jokumsen og fortsætter:

- Regeringen er lykkes med at stigmatisere en stor del af befolkningen og at skabe utryghed og frygt og foragt omkring disse grupper i resten af befolkningen.

- Flygtninge og indvandrere er ifølge regeringen og støttepartierne per definition en trussel mod vores demokrati, og fattige og udsatte er per definition Dovne Robert’er, som ligger og feder den på sofaen og skovler ind af statens penge.

- Begge dele er meget langt fra virkeligheden. Der bliver straffet kollektivt - og præventivt. Alle på bunden - og her er bunden blevet redefineret af regeringen! - skal have kæp.

- Mennesker bliver ikke mere vurderet som mennesker, men som statistikker og tal, der skal kunne puttes ind i et excel-ark.

Har du selv følt din økonomiske tryghed truet af initiativer fra V-regeringen?

- I høj grad. Jeg måtte for et år siden helt opgive mit universitetsstudie på grund af sygdom. En sygdom, som har udviklet sig til det værre over mange år.

- Jeg er nu parkeret på kontanthjælp som kronisk syg og bliver hårdt ramt af kontanthjælpsloftet til oktober.

- Jeg flyttede forrige vinter ud i et lille hus på landet for at bo så billigt som overhovedet muligt, da jeg mistede over 8000 kroner udbetalt i måned, da jeg gik fra SU med lån og handicaptillæg til kontanthjælp. Alligevel har vi ikke mulighed for at blive boende, når kontanthjælpsloftet træder i kraft. Jeg har barberet alle udgifter ned til det allermest basale. Har stoppet betalinger til flere kreditorer og er endt i RKI, for at vi skulle kunne overleve. Nu mister vi godt 1.500 af de lidt over 2000 kroner, vi har til mad hver måned.

- Det er simpelthen så uværdigt! Forleden dag brød min 15-årige datter sammen i gråd, fordi hun var så ked af at skulle spørge om 100 kroner til sin sidste skoledag. De andre i klassen havde ingen forståelse for, at det var mange penge, og hun syntes, det var så ensomt og uværdigt at stå alene som den, der ikke havde råd til at deltage.

Hvad betyder økonomisk tryghed for et samfund?

- Regeringen siger, at udgifterne til overførselsindkomsterne koster samfundet mange penge. Økonomisk tryghed skulle gerne betyde, at alle er sikret, når de ikke selv kan. At sikkerhedsnettet griber dig, når du falder. At der bliver taget økonomisk hånd om dem der ikke selv magter det.

- Men lige nu ser vi, at 3/4 af dem, der er på kontanthjælp har 'andre problemer end ledighed'. Det vil sige, at syge mennesker bliver fastholdt på kontanthjælp, at de bliver ramt af loftet, og at mange må gå fra hus og hjem.

- En af mine veninder, som i øvrigt ikke modtager en krone fra staten, selv hjemmeskoler sin 10-årige datter med autisme (fordi hun er opgivet af staten) og knokler alt, hvad hun kan for at holde skindet på næsen, har af en sagsbehandler fået at vide “at hun da bare kunne flytte hjem til sin datters far igen, hvis det var så svært”. De har været skilt i syv år! Det er simpelthen så sigende i forhold til regeringens motiv - og så beskæmmende, at en socialrådgiver taler ned til en borger på den måde. En borger, som på alle måder kæmper og bidrager til samfundet, og alene løfter den opgave, som egentlig burde være statens.

Regeringen siger, at udgifterne til overførselsindkomster koster samfundet for mange penge. 

- Desto mere lighed, der er i et land, desto lykkeligere er det. Desto fredeligere er det. Desto flere penge, man giver til de nederste i samfundshierarkiet, desto flere penge bliver der brugt i og på samfundet. Pengene kommer altså tilbage til samfundet, forbruget stiger, der bliver skabt arbejdspladser, og derfor vil flere ledige komme i arbejde. Desto mere tillid og hjælp mennesker bliver mødt med, desto mere kan og vil de selv.

- Når mennesker bliver tvunget til at leve i fattigdom, får det konsekvenser for samfundet på langt sigt. Børnene, som skal kæmpe mod stigma og udstødelse, har ikke samme vilkår i deres børneliv som andre. Det har sin pris. Og prisen bliver høj i fremtiden.

- Den vej regeringen har valgt med at straffe de svageste - blot for at være svage - og belønne de rigeste - blot for at være rige - har aldrig været til gavn for flertallet. Og flertallet er ved at have fået nok. Vreden og indignationen blandt syge, udsatte og underklassen er enorm, og flere og flere fra middelklassen får gudskelov også øjnene op for uretfærdighederne! 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke

En tom butik i en gågade
Nyheder

Butiksdøden er massiv

champagne hældes op på glas udenfor i solen
Nyheder

Det sker der hvis du vinder over en million

Nyheder

Gammel politikutter solgt for over tre millioner 

et lommeur
Helt vildt

Lommeur fra dansk Titanic-passager sættes på auktion

Trump i det Ovale værelse
Nyheder

Trump: Slut med penge til FN og Nato

en børskurve
Nyheder

Danske aktier ved at blive genoprettet

et kæmpe hus med flot lys i
Livsstil

Her er Danmarks dyreste lejebolig

Et fly i luften
Rejser

Her er lufthavnene med flest forsinkelser

Krimi

Kvinde er dømt for at sætte ild til flere campingvogne

Nyheder

Togkaos her til morgen: Overgravet kabel 

Trump peger
Nyheder

Medieforsker: Vi vil alle læse om Trump