275 nyregistrerede biler blev det til i 2024 for Toyotas luksusbrand Lexus.
Hovedmærket Toyota havde nok ikke jublet over det antal, men det gør de hos Lexus, for det er et luksus-nichemærke herhjemme med lækre, gedigne (og dyre) biler, som konkurrerer direkte med luksusmærker som BMW, Mercedes-Benz, Audi og Volvo.
Mange havde ikke spået Lexus store chancer, da det blev genintroduceret (efter otte års pause) for kun tre år siden herhjemme. På trods af, at Lexus er en stor succes mange andre steder i verden – især i USA – så var dominansen og konkurrencen fra før ovennævnte mærker alligevel for stor, mente man.
Men nu har Lexus bevist, at der også er plads til dem blandt danske bilkøbere, som gerne vil have noget andet, end det naboen har stående i sin carport.
- Vi er dybt taknemlige over, at flere og flere kunder viser interesse for Lexus, smiler direktør John B. Hansen hos Lexus Danmark.
En kurve, der kan glæde enhver direktør i et firma. Lexus' salgskurve siden genintroduktionen for tre år siden. Foto: Lexus
Plug-in hybrid og el topper
Plug-in hybridbilen, Lexus NX, placerer sig øverst hos luksusmærket med 98 nyregistrerede biler i 2024, mens elbilen Lexus RZ indtager andenpladsen med 78 biler. Her er det især introduktionen af den forhjulstrukne RZ 300e som supplement til den firehjulstrukne RZ 450e, der har øget interessen. Udgaven har ikke alene fået en øget rækkevidde men også en lavere pris fra blot 384.500 kr. Avisen.dk testede den for nyligt:
Den tredje mest populære model hos Lexus er den mest kompakte Lexus-model nogensinde, nemlig crossoveren LBX, som så dagens lys for første gang i det forgangne år med priser fra 349.500 kr. Den er derfor den økonomisk lettest tilgængelige model i Lexus-programmet. Også den har Avisen.dk haft til låns, og vi bringer en minitest af den her.
Lille og lækker
LBX er ikke en stor krabat. Den fylder kun 419 cm i længden, 183 cm i bredden og er 155 cm høj. Akselafstand er på 258 cm og bagagerummet på 332 liter, som alt i alt gør den kun lidt større end den bil, som den deler platform og teknik med: Toyota Yaris Cross.
Man kan sætte træk på den, men kun med en kapacitet på 750 kilo - lige nok til haveaffaldet. Foto: Per Kuskner
Det er en hybridbil, dvs. ingen stik til el og dermed heller ikke noget tungt batteri, som koster på benzinøkonomien. Den har et lille batteri, som lader op i takt med, man kører. Det gør den så effektivt, at effekten er på i alt 136 hk. For selve den trecylindrede benzinmotor yder kun 92 hk.
Teknikken giver en imponerende flot benzinøkonomi på næsten 23 km/literen – det samme som min hustrus VW Up!, der dog både er meget mindre og en del lettere. Ydermere er den mere økonomisk, hvis du fortrinsvis kører bykørsel med let speederfod. Her bruger den batteriet 40% af tiden. Det samme som førnævnte Yaris Cross, og det er et godt alternativ til kørsel i en elbil, står man lige og ikke ved, hvad man skal vælge af bil i disse tider.
Lidt anstrengt
Lexus LBX er behagelig lydløs både mht. dækstøj og vindstøj, som er ikke eksisterende i kørslen. Men der er et hår i suppen, som der tit er, når motoren kun er en trecylindret 1,5 liter, som skal drive en luksuriøs crossover, der trods alt vejer lidt til.
På motorvejen og ved overhalinger, mangler man et oomph og en kvikhed, som den ikke besidder.
Indvendigt har LBX fået sit eget interiør og instrumentbordet er bygget af flotte materialer, der er lækre at røre ved. Foto: Per Kuskner
Dørene åbner elektro-mekanisk, og lydanlægget er sublimt, mens pladsen i en mindre crossover på bagsædet altid er så som så for voksne. Foto: Per Kuskner
Konklusionen er, at her er tale om lækker luksus, komfort, godt design og finish, men ikke en hurtig bil og heller ikke billig, hvis man putter lidt udstyr i. Den fås fra 349.500 kr., mens Avisen.dk's testbil koster lige over den halve million.
Det er luksus fra Lexus. Vil man have kirsebær, må man betale for dem, og det var der så 275 danskere, som gjorde sidste år.
Foto: Per Kuskner
Lexus LBX Hybrid Cool Luxury
Motor: R3, 1.490 cm3 + el
Ydelse: 136 hk/250 Nm
0-100 km/t: 9,2 sekunder
Tophastighed: 170 km/t
Forbrug: 21,7 km/l
CO2-udledning: 105 gram/km
Mål: 419/183/156 cm
Køreklar vægt: 1.350 kilo
Trækvægt: 750 kilo
Bagagerumsvolumen: 400-992 liter
Pris: 512.000 kr. (LBX fås fra 349.500 kr.)