Mens tågen torsdag morgen ligger trindt om land med en sigtbarhed ned på 50-100 meter flere steder, venter der i løbet ad dagen et lidt sjældnere syn.
Ifølge TV2 Vejret vil der, når tågen er lettet i løbet ad formiddagen, nemlig være mulighed for at opleve lokale skypumper over det østlige Danmark.
- Fra omkring klokken 10 vil man se små skyer dannes inde over land, vinden er onsdag så svag - at den mange steder vil blæse ind fra kysten, det kaldes søbrise. Efter frokost vil skyerne blive større, og lokalt kan der komme små byger. Størst risiko er der på Sjælland. I forbindelse med dannelse af byger på Sjælland, kan der opstå lokale skypumper, skriver meteorolog Andreas Nyholm på TV2Vejret.dk, hvor han opfordrer folk til at holde øje med himlen og sende eventuelle videoer eller billeder ind, hvis de ser et af de sjældnere danske vejrfænomener, der ikke nødvendigvis er helt uskadelige.
Ifølge DMI er den kraftigste skypumpe i Danmark observeret 11. februar 1962 nordvest for Holstebro, hvor 100 bygninger blev beskadiget, 500 træer knækkede eller revet op med rødder og en masse bygningsmaterialer spredt over en strækning på 13 kilometer.
Ellers bliver torsdag generelt solrig ved kysterne med flere skyer ind over land. Og de højeste temperaturer vil lande på 14 til 16 grader.