Danskerne er vilde med grillmad.
Restaurantkæden Flammen var tæt på at fordoble sit overskud sidste år.
Resultatet efter skat voksede fra 13,3 millioner kroner i 2023 til 24,1 million kroner i 2024, skriver Børsen.
Sidste år løftede grillbuffetkæden sin omsætning til det højeste niveau i kædens historie, skriver Flammen i en pressemeddelelse.
Bruttofortjenesten er vokset med 21,3 procent, lyder det.
- Vi har i 2024 for første gang haft mere end en million aftengæster i vores restauranter. Det er en milepæl i sig selv. Samtidig får vi den højeste gæstetilfredshed, vi nogensinde har haft, siger den administrerende direktør i Flammen, Piet Klein, i en pressemeddelelsen.
- Det er på så mange måder et rekordår for os, og jeg er både enormt stolt af vores resultater og ydmyg over, at vores gæster vælger os til, tilføjer han.
Sidste år åbnede Flammen en ny restaurant i Holstebro, og restaurantkæden har i år planer om at slå dørene op for nye restauranter i Silkeborg, Hillerød og formentlig Køge, oplyser Flammen.
Derudover åbner restaurantkæden sit første sted i Sverige i løbet af i år.
- Vi har ansat en svensk landechef. Så vi er tæt på at kunne sætte bynavn på den første svenske restaurant og forventer en åbning i 2025, siger Piet Klein.
Flammen er en familieejet virksomhed, som i øjeblikket har 17 restauranter i Danmark. Den første Flammen åbnede i Kolding i 2009.
Grillbuffetkæden forventer næste år at udvide med yderligere tre til fire nye steder i Danmark, oplyser Flammen.
/ritzau/