Smykkegiganten Pandora skal ud og finde en ny topchef.
Anders Colding Friis, der har været administrerende direktør i Pandora i tre og et halvt år, fratræder med udgangen af august.
Det sker, efter at Pandora har måttet skuffe investorerne med en nedjustering.
Læs om smykkeselskabet her:
* Pandoras smykker sælges i dag i mere end 100 lande fordelt på seks kontinenter via forhandlere og mere end 2400 konceptbutikker.
* Pandoras kerneprodukt er armbånd og vedhæng, der kan sidde på dem.
* I 2017 producerede Pandora 117 millioner smykker.
* Selskabet har 27.000 medarbejdere. En stor del af dem arbejder i Gemopolis i Thailand, hvor Pandoras smykker fremstilles.
* Senest har selskabet også åbnet produktion i Lamphun i det nordlige Thailand.
* Historien om Pandora begyndte i 1982 i København. Her åbnede ægteparret Winnie og Per Enevoldsen en smykkebutik.
* Hovedkontoret ligger fortsat i hovedstadsområdet.
* Pandoras omsætning er vokset massivt i de senere år. Men selskabet har også været igennem markante nedjusteringer og voldsomme kursfald siden børsnoteringen i oktober 2010.
* Værst gik det i august 2011, da Pandora fremlagde et halvårsregnskab med en kraftig nedjustering. Det udløste et fald i aktiekursen på over 70 procent, så en aktie kunne erhverves for 35 kroner.
* Efterfølgende har Pandora haft held med at vende udviklingen blandt andet ved at satse på et bredere produktgrundlag. Aktiekursen er mangedoblet siden bunden i 2011.
* I 2017 var omsætningen vokset til over 22 milliarder kroner. Det er omkring tre gange så meget som i 2012.
* I august 2018 må selskabet igen nedjustere overraskende. Det sendte tirsdag aktien ned med næsten 25 procent.
Kilder: Pandora, Ritzau.
/ritzau/