Bjarne Corydon stopper som ansvarshavende chefredaktør hos Børsen og begynder som ny generaldirektør for DR 1. august.
Det siger han til Børsen.
Corydon kalder det "et stort privilegium" at være chef for Børsen. Det har han været siden 2018.
- I al beskedenhed vil jeg mene, at jeg efterlader et medie, som er blandt Danmarks allerstærkeste - både journalistisk og forretningsmæssigt, siger han til Børsen.
Bjarne Corydon fortsætter som administrerende direktør på Børsen indtil 31. juli. Men han stopper øjeblikkeligt som ansvarshavende chefredaktør.
I den rolle konstitueres nuværende chefredaktør og nyhedsdirektør på Børsen Nikolaj Sommer.
Maria Rørbye Rønn, som har været DR's generaldirektør siden 2010, meddelte i oktober sidste år, at hun stopper i DR i løbet af 2025 efter 15 år.
Hun fortsætter som generaldirektør, indtil Corydon begynder til august.
Ifølge DR's bestyrelsesformand, Lars Gert Lose, er Corydon "den absolut bedste generaldirektør til at bringe organisationen og medarbejdere godt ind i det næste kapitel for DR".
Det siger Lose i en pressemeddelelse fra DR.
- Med sin publicistiske erfaring, ledelsesmæssige tyngde og forståelse af både det omkringliggende samfund og den globale virkelighed kunne vi ikke have landet en bedre ansættelse, lyder det fra bestyrelsesformanden.
Bjarne Corydon er også tidligere socialdemokratisk finansminister fra 2011 til 2015.
Her blev han hurtigt landskendt, da han blev ansigtet på en række reformer, som var upopulære på venstrefløjen.
Med det fulgte en række tilnavne som "Don Corydon", "Corydong" og "Blå Bjarne".
Efterfølgende var han partner hos konsulenthuset McKinsey og global direktør for The McKinsey Center for Government.
/ritzau/