Administration 

"Hvad skal vi gøre, når forældre bliver sat på gaden med deres børn i favnen?"

Antallet af fattige familier har nået et kritisk punkt i Danmark, og Kirkens Korshær er nødt til at indsamle penge for at skaffe den nødvendige hjælp. (Foto: Modelfoto: Bente Jæger)

Når Kirkens Korshær søndag samler penge ind til fordel for fattige i Danmark, skal pengene gå til madpakker til skolebørn og nærende, fed mad til udsatte familier. Avisen.dk har besøgt en børnecafé.

Over for Christianshavn Metrostation i København få hundrede meter fra Christiansborg knitrer det med staniol, når en gruppe danske skolebørn går ind i Kirkens Korshærs Varmestue og Børnecafé efter skole for at få smurt madpakker til næste dag.

Her kan de nemlig få alt det, som det kræver for at kæmpe sig igennem en lang dag. Og madpakken består ikke bare af en leverhørmer og en makrelmad.

Det fortæller leder af Kirken Korshærs Genbrugsbutik, Varmestue og Børnecafé i Torvegade på Christanshavn, Ingrid Flye.

- Der er meget status i at have en rigtig madpakke med i skolen. Disse børn vil nok ikke dø af sult, hvis vi ikke hjalp. Men en ostehaps, en god juice eller en frugtstang, det er der ikke råd til, siger Ingrid Flye.

Avisen.dk er på besøg, da Kirkens Korshær har råbt vagt i gevær. Alene afdelingen på Christianshavn har i år indtil videre smurt over 1.300 madpakker til børn af familier, der økonomisk ikke kan få det til at hænge sammen.

Det er ny rekord og vidner om et kæmpe behov, men Kirkens Korshær frygter, at det blot bliver værre. Derfor har de søndag iværksat deres første landsindsamling til fordel for fattige danskere siden 1938.

- Det er vigtigt for os at sige, at det ikke er dårlige forældre. De kæmper med næb og kløer. Men de foretager hårde valg, som at skaffe vintertøj til børnene, hvorefter der ikke er penge til mad, siger Ingrid Flye.

Hun fortæller, at der for hver måned kommer flere og flere familier til, der søger hjælp.

Resultat af kontanthjælpsloftet

Isa Østerbye og Helle Palm Varbæk arbejder til daglig i Børnecaféen. De fortæller, at brugerne er mennesker, der lever på et eksistensminimum, og kontanthjælpsloftet har yderligere strammet løkken.

- Vi ser nu effekten af kontanthjælpsloftet. Der kommer unge, som ikke har varmt nok tøj på. Det kan være en vinterjakke, hvor lynlåsen ikke virker, eller en ældre søskendes flyverdragt, der er alt for stor. Det kan også være lus. Det er dyrt at købe lusemiddel, så det prioriteres måske ikke altid. Det er enormt stigmatiserende, siger Isa Østerbye.

Selvom Kirkens Korshær er politisk neutral, lægger de ikke skjul på, at de ser behovet for landsindsamlingen som et resultat af den førte socialpolitik under den nuværende og tidligere regering.

- Man troede aldrig, at det skulle komme så vidt i et velfærdssamfund. Jeg synes, det er skræmmende, at man bare lukker øjnene for, at der er et problem. Jeg er dybt bekymret for fremtiden. Hvad skal vi gøre, når forældre bliver sat på gaden med deres børn i favnen, siger Helle Palm Varbæk.

Hverdagsting bliver til luksus

Børnecaféen ligner et fritidshjem. Alt er doneret, og hylderne på væggene bugner med H.C. Andersens eventyr og Cirkeline-bøger. I det tilstødende rum er der legetøj til de lidt ældre børn; et tv, computere og rollespilsvåben, som de ældre børn i 8-15 års alderen selv har lavet ud af gaffatape og flamingo. En lille dreng i børnehavealderen ligger på gulvet og prøver ihærdigt at fæstne en himmelblå puslespilsbrik til, hvad der ligner stavnen på et piratskib. 

- Jeg kan ikke finde ud af det, jamrer han frustreret og presser de to brikker, der tydeligvis ikke passer sammen, mod hinanden.

- Men skat, det er også et spil med over 100 brikker. Det er jo alt for svært, trøster hans mor, mens hun færdiggør en mad med æggekage og balancerer sin yngste datter på skødet.

De tilbud, som familier kan få i Torvegade, vil være hverdag i de fleste hjem, men når pengene er små, bliver det luksusgoder, der normalt ikke er råd til: En årlig sommertur til Bornholm, en biograftur en sjælden gang i mellem, daglige madpakker og tøj som ikke stumper. Hver torsdag er der fællesspisning. Her får brugerne serveret fed og nærende mad som ristaffel eller boller i karry, da medarbejderne er nervøse for, om de får sul nok på kroppen. Til Mortensaften bestod menuen af and og en dessert af risalamande.

- Der bliver skåret luksusting fra, som for andre danskere vil blive regnet for at være hverdagsting, siger Isa Østerbye. 

Ledelsens kontor bugner af marcipan, nougat, chokolade og Coca Cola. Kirkens Korshær er allerede begyndt at skaffe ting til julen. Fattigdom er nemlig ikke kun, om man har en varm seng at sove i eller får nok at spise.

En stor del af Kirkens Korshærs indsats handler om at give børnene oplevelser, der hører til en almindelig barndom i Danmark, så de ikke bliver udstødt af jævnaldrende. Af samme årsag står tre lettere slidte computere i Børnecaféen, så børnene kan spille computerspil og være med i samtalerne i skolens frikvarter.

Værdien af et netværk

Laura er kommet i Børnecaféen, siden den åbnede i 2007, og er alene med fire børn. Især fællesspisningen er noget, som børnene ser frem til.

- Det synes børnene er evig-sjovt. De bliver jo forkælet her oppe. Får dessert og saftevand. Det er så hyggeligt. Det er noget andet, kvidrer Laura, mens hun læser Politiken mellem puslespil og børnebøger.

Laura har ikke børnene med i dag. Hun er kommet forbi for at dele den glædelige nyhed, at hun er kommet i praktik i forbindelse med sin uddannelse.

Mange af brugerne har ikke noget netværk og kun sparsom kontakt til familie. 

 - Netværket er næsten det vigtigste. Så passer vi hinandens børn, og der bliver måske lige råbt "hey, er der nogen, som har en ekstra vinterjakke"? Og det er der måske, og så hjælper vi hinanden, siger Laura.

Hun ser også de andre mødre fra Børnecaféen privat. De er blevet venner, der støtter hinanden, hvor de kan. Laura er taknemmelig og har derfor meldt sig til indsamlingen søndag.

- Jeg har tvunget mine unger til at komme med ud på søndag. Vi har fået så meget her, så jeg synes, at nu må vi prøve at give noget igen. Jeg håber, vi kan få samlet lidt ind, griner Laura ved tanken om at hive ungerne fra dør til dør i novemberkulden.

Samfundet knækker over i to

Ingrid Flye fortæller, at der altid har været behov for hjælp til udsatte borgere som misbrugere, alkoholikere og hjemløse. De kommer i Torvegades varmestue og kan få et måltid varmt mad og vasket tøj. Men det er noget nyt, at der strømmer familier til for at få hjælp og at børn ligger og samler puslespil, mens duften fra kartoffel-porresuppen fra køkkenets store industrigryder spreder sig. 

- Måned for måned kan vi se, at der er mere efterspørgsel efter tilbud til familier, siger Ingrid Flye.

Kirkens Korshær har tilbud til familier på Christianshavn, i København, Aalborg, Aarhus og Herning og har i øjeblikket kontakt til lidt over 700 familier om året. Det er dog ofte skamfuldt at søge hjælp, og derfor regner Kirkens Korshær med, at de kun har fat i få af dem, som har brug for det. Alle som en kan de forskellige afdelinger fortælle om dybt desperate familier. 

Helle Palm Varbæk og Isa Østerbye, der dagligt arbejder med familierne, taler i munden på hinanden og snubler over ordene, når snakken falder på det stigende antal fattige i Danmark.

- Der er en grund til, at vi har landsindsamlingen. Der er familier, der ikke har råd til tre måltider mad om dagen, og dem ser vi jo dagligt, siger de.

Deres talestrøm afbrydes kun af lejlighedsvise slurke af en cola.

- Vi er i gang med at opdele Danmark i et A og et B-samfund, siger Helle Palm Varbæk, hvorefter Isa Østerbye afbryder.

- Vi ser rigtig meget skjult fattigdom. Personer der kæmper og på overfladen ser det ud som om, at det hænger sammen. Men kradser man lidt i overfladen krakelerer det hele, siger hun.

Knap halvdelen af Kirken Korshærs arbejde finansieres af genbrugsbutikkerne. Resten kommer dels fra offentlig støtte og private fonde. 

Laura er et opdigtet navn. Kvindens rigtige navn er redaktionen bekendt.

røde æsker med næsespray
Sundhed

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke

En tom butik i en gågade
Nyheder

Butiksdøden er massiv

champagne hældes op på glas udenfor i solen
Nyheder

Det sker der hvis du vinder over en million

Nyheder

Gammel politikutter solgt for over tre millioner 

et lommeur
Helt vildt

Lommeur fra dansk Titanic-passager sættes på auktion

Trump i det Ovale værelse
Nyheder

Trump: Slut med penge til FN og Nato

en børskurve
Nyheder

Danske aktier ved at blive genoprettet

et kæmpe hus med flot lys i
Livsstil

Her er Danmarks dyreste lejebolig