Administration 

Kontanthjælpsloftet har IKKE gjort flere hjemløse

Selskaber som KAB, AAB, Boligkontoret Danmark og Lejerbo melder om, at antallet af udsendte rykkere og udsættelser svarer nogenlunde til normalen, selvom kontanthjælpsloftet nu har været en realitet i tre måneder. (Foto: Foto: Bente Jæger)

Kontanthjælpsloftet har ikke ført til flere udsættelser af lejere, viser rundspørge til boligselskaber. For tidligt at glæde sig, mener Alternativet.

Opdateret den 4/1-2017, klokken 10.45: Radio24syv oplyser, at KAB's tal for udsættelser i den oprindelige artikel var opgjort for en forkert periode. Avisen.dk har derfor rettet 251 udsættelser for de sidste tre måneder af 2016 til 28. Ligeledes er 308 udsættelser for de sidste tre måneder af 2015 nu ændret til 19.

Tusindvis af familier risikerer at blive hjemløse på grund af regeringens kontanthjælpsloft.

Sådan lød advarslen igen og igen fra både interesseorganisationer, herberger og boligselskaber i forbindelse med, at kontanthjælpsloftet og den såkaldte 225-timers regel trådte i kraft den 1. oktober sidste år.

Men sådan er det indtil videre ikke gået.

Det viser en rundspørge, som Radio24syv har foretaget blandt nogle af landets største almene boligselskaber.

Både fra selskaber som KAB, AAB, Boligkontoret Danmark og Lejerbo er meldingen, at antallet af udsendte rykkere og udsættelser svarer nogenlunde til normalen, selvom kontanthjælpsloftet nu har været en realitet i tre måneder.

KAB har haft 28 udsættelser siden kontanthjælpsloftetsindførelse mod 19 i samme periode sidste år.

Og den tendens går igen, lyder det fra de almene boligselskabers forening, BL:

- Vi frygtede, at vi ville se en markant stigning i manglende huslejebetalinger, men heldigvis er det gået på en anden måde, siger formand Palle Adamsen til Radio24syv.

- Der er ikke flere, der ikke får betalt deres husleje, så det er ikke gået så galt, som vi frygtede, konkluderer han til Radio24syv.

For tidligt at aflyse bekymring

Palle Adamsen er også administrerende direktør i Lejerbo, der melder om "et lille fald" i antallet af rykkere i forhold til sidste år, efter kontanthjælpsloftets indførelse.

Forud for vedtagelsen af loven om kontanthjælpsloftet sidste forår advarede BL i et høringssvar regeringen om, at op mod 14.000 familier risikerede at få meget svært ved at betale deres husleje med de nye regler.

- Jeg tror ikke, at vi skal aflyse vores bekymring, for der er en tidsforskydning fra, at du bliver ramt på din økonomi, til du bliver sat ud. Og der bliver gjort meget for at undgå, at det ender sådan, siger Palle Adamsen til Radio24syv og fortsætter:

- Men som det ser ud nu - og hvis det fortsætter - så bliver det på et lavere niveau end forventet. Og det vil vi være de første, der glæder os over.

Hos regeringspartiet Venstre vil man dog ikke vente med at glæde sig:

- Tallene viser, at Både BL og venstrefløjen tog fejl i deres forudsigelser om, hvor mange familier, der vil blive sat på gaden. Det er jeg rigtig glad for, for det var aldrig vores intention med det her, siger Venstres boligordfører, Britt Bager til Radio24syv.

- Det er klart, at når man får færre penge, så skal der prioriteres anderledes. Man skal betale husleje, inden man køber cigaretter, og jeg vil gerne rose de boligselskaber, der har holdt informationsmøder med beboerne om det her på forhånd, fortæller hun til Radio24syv.

Alternativet: Der er masser af konsekvenser ved kontanthjælpsloftet

En af dem, som har været bekymret for en eksplosion i antallet af udsættelser, er Alternativets beskæftigelsesordfører Torsten Gejl. Sammen med Enhedslisten og SF var han med til at skrive følgende advarsel ind i lovens betænkning i marts sidste år:

"Enhedslisten, Alternativet og SF deler bekymringerne om, at vi vil se et stort og stigende antal udsættelser og mange flere hjemløse, fordi familien eller den enlige simpelthen ikke har penge til huslejen."

Torsten Gejl glæder sig over, at han indtil videre ikke har fået ret i sin bekymring, men han mener ligesom Palle Adamsen, at det er for tidligt at afskrive alle bekymringer:

- Jeg tænker, at det er rigtigt glædeligt, at der ikke er så mange, der lige umiddelbart er på vej på gaden, som man havde frygtet. Men jeg synes, at det er for tidligt at sige noget om. Jeg synes lige, der skal gå et halvt eller et helt år, før man kan konkludere noget med sikkerhed, udtaler han til Radio24syv.

Torsten Gejl erklærer sig dermed uenig med Venstres Britt Bager i, at venstrefløjen tog fejl i deres advarsler om kontanthjælpsloftet:

- Jeg synes det er meget, meget flot at gå ud og sige efter tre måneder at alle har taget fejl og man havde sandhedens vise sten selv. Vi diskuterer, hvorvidt det allermest socialt katastrofale er sket: om mennesker er blevet sat på gaden. Det man bare skal tænke over er, at der jo er masser af andre konsekvenser ved kontanthjælpsloftet. Hvis det er sådan, at folk har prioriteret husleje, så er der jo en masse andet, som de ikke har prioriteret: udgifter til børnenes tøj, fødselsdagsgaver, eller sport. Der er masser af ting, som folk nu savner, på grund af Britt Bager og regeringens kontanthjælpsloft, siger han til Radio24syv.

røde æsker med næsespray
Sundhed

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke

En tom butik i en gågade
Nyheder

Butiksdøden er massiv

champagne hældes op på glas udenfor i solen
Nyheder

Det sker der hvis du vinder over en million

Nyheder

Gammel politikutter solgt for over tre millioner 

et lommeur
Helt vildt

Lommeur fra dansk Titanic-passager sættes på auktion

Trump i det Ovale værelse
Nyheder

Trump: Slut med penge til FN og Nato

en børskurve
Nyheder

Danske aktier ved at blive genoprettet