Administration 

Seriemordere er storsælgende stjerner

Massemordere og kannibaler bliver dyrket på niveau med de største filmstjerner. Auktioner sælger effekter fra forbryderne for millioner af kroner, for berømmelse er i dag blevet perverteret, mener ekspert.

Da Charles Manson forleden udsendte en ny plade fra fængslet i Californien, skrev aviser over hele verden om det.

Manden er da også en af popkulturens største legender.

Ikke på grund af sine evner som musiker, men fordi han i slutningen af 1960"erne ledede en kult, der skabte rædsel i Hollywood og blandt andre dræbte tidens hotteste filminstruktør Roman Polanskis kone, Sharon Tate.

Århundredets helte

Manson har siddet i spjældet lige siden. Men selv i dag, 40 år efter han grundlagde sin berømmelse, er alt, hvad vildmanden rører, ved penge værd. Mange penge.

Manson havde en magnetisk tiltrækning. Ikke bare på sine disciple, men på resten af verden. På mange måder startede dyrkelsen af mordere og mørke med den vildskab, man kunne aflæse i hans blik. I dag er Manson kongen af mord og fyrsten af ondskab. Men lige under ham bliver alle de seriemordere, kannibaler og sadister, der hærgede USA i forrige årtusinde, dyrket som det 20. århundredes særlige helte.

Det er derfor at salget af breve, kunst, hjemmevideoer og hår, negle, hud og urin fra berømte massemordere i dag er en selvstændig industri i USA. På trods af gentagne lovgivningsforsøg på at stoppe indtægter på effekter fra folk, der har fået deres navn ved at påføre andre ubeskrivelig lidelse, kommer der hele tiden nye hjemmesider, der sælger mordernes ejendele.

Den største hjemmeside er www.murderauction.com, hvor buddene på et otte sider langt brev, som seriemorderen Ted Bundy skrev på dødsgangen, er nået helt op på 620.000 pund. Lige efter kommer et maleri af den frygtindgydende klovnemorder, John Wayne Gacy, der kan erhverves for 599.998 dollar.

Elvis, Monroe og Dean

Den amerikanske lektor David Schmid, der har skrevet bogen Natural Born Celebreties , mener, at fascinationen af massemordere i virkeligheden handler om fascinationen af berømte.

Han argumenterer for, at de største amerikanske massemordere er kulturlegender på niveau med Elvis, Monroe og James Dean. Det er de, fordi berømmelsens væsen har ændret sig i de seneste 100 år og er blevet fuldstændig perverteret i de seneste 25 år. Tidligere ville kun finansmænd som Rockefeller og politikere som Franklin D. Roosevelt være berømte, fordi berømmelsens væsen tidligere var funderet i samfundsresultater, mens berømmelsens inderste væsen i dag er at blive set. Og uanset hvor mange gange man tuder af sult i Robinson eller dyrker sex for åben skærm i Paradise Hotel, så bliver man aldrig mere synlig end massemordere, der parterer, voldtager og spiser deres ofre.

Faktisk mener David Schmid, at netop interessen omkring morderne fører til flere drab. Da David Berkowitz i slutningen i 1977 blev afsløret som seriemorderen Son of Sam , der havde skabt rædsel i New York, sagde han noget, der både viser, at han trods alt var i tvivl om, om han gjorde det rigtige, når han nakkeskød sine ofre, og som samtidig viser, at netop den store interesse i sidste ende eliminerede tvivlen.

»Jeg fik endelig overbevist mig selv om, at det, jeg gjorde, var godt, at det var nødvendigt, og at befolkningen ønskede, at jeg gjorde det. Det sidste mener jeg stadig. Mange heppede på mig fra det øjeblik, medierne opdagede, at noget stort var i gang i byens gader,« sagde seriemorderen.

David Schmid giver til en vis grad Berkowitz ret, og fortæller samtidig, at tilbedelsen af seriemordere er noget særligt amerikansk, hvilket seriemordere tilfældigvis også er. Både morderne og deres fans træder ind i den amerikanske wild-west tradition, hvor de tilbeder dumme svin som helte.

Netop den store interesse i David Berkowitz, eller Son of Sam , førte til Son of Sam-lovgivningen i flere amerikanske stater. Loven forhindrer, at mennesker, der har skabt deres navn på andres lidelser, kan tjene penge på deres berømmelse. I stedet skal pengene gå til ofrenes efterladte.

Penge for lidelser

Den lov førte faktisk til et sært dilemma for de efterladte til massemordernes ofre.

For da kannibalen Jeffrey Dahmer, der fortærede 17 drenge, blev tæsket ihjel i spjældet i 1994, lå han i forhandlinger med flere filmselskaber. Overskuddet fra en eventuel film ville gå til ofrenes familier på grund af Son of Sam-loven .

Familierne mistede store indtægter på Dahmers død og begyndte i stedet at sælge ting, der havde tilhørt både Dahmer og hans ofre. Dermed tjente ofrenes familier penge på, at deres sønner blev voldtaget og ædt. En mursten fra det nedrevne hus, Dahmer boede i, koster i dag stadig omkring 300 dollars.

I det nuværende årtusinde er de bestialske seriemordere blevet afløst af de iskolde sociopatiske school-shootere.

På nettet vrimler det ikke alene med klip fra diverse skolemassakrer, men morderne bliver hyldet og tilbedt som det 21. århundredes største helte. Her nøjes fans ikke med at købe hår og negle fra heltene, men går, ifølge eksperter, selv i mordernes fodspor og dræber uskyldige skolekammerater for at skrive sig ind i historien som berømtheder.

Inden Charles Manson drev sin kult til drab på blandt andre Sharon Tate, sagde han til en bekendt, at han ville være mere berømt end Beatles.

Når man lytter til de 16 sange på Charles Mansons nye album, står det da også lysende klart, at hvis berømmelsen var målet, så var musikken ikke vejen. For ham var den eneste vej til stjernerne drabet på stjernerne.

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke

En tom butik i en gågade
Nyheder

Butiksdøden er massiv

champagne hældes op på glas udenfor i solen
Nyheder

Det sker der hvis du vinder over en million

Nyheder

Gammel politikutter solgt for over tre millioner