Lige knap 300.000 kroner. Så meget endte en køber med at give for en 15 år gammel iPhone, som forleden var under hammeren på en auktion.
Flere interesserede købere kæmpede om at købe iPhonen, som er den første generation, som blev lanceret helt tilbage i 2007.
Dengang gav man 4.500 kroner for den ”store” model på 8GB – som er den slags, der var under hammeren.
Før du går i gang med at endevende pulterkammeret, skuffer og skabe for at finde din første iPhone, skal det lige nævnes, at den telefon, som blev solgt, var uåbnet i original indpakning.
Det er netop grunden til, at telefonen opnåede det høje hammerslag.
Man må sige, at det har været en investering, der har givet et pænt afkast – også mere end forventet.
Mindsteprisen for iPhonen var sat til 19.000 kroner, og man havde forventet, at køberne max ville give lidt over 200.000 kroner for den gamle sag, der aldrig har forladt kassen. Men den endte altså med at overgå forventningerne med et hammerslag på 300.000 kroner.
Den første iPhone kom med enten 4 eller 8GB hukommelse, et kamera med 2 megapixels og en webbrowser.