To tragiske flystyrt med flyselskabet Air India fandt sted ved Europas højeste bjerg, Mont Blanc. Det første i 1950 og det andet i 1966.
Siden dengang og igennem årene har bjergbestigere og andre klatrere fundet dele af flyene, bagage og mere uhyggeligt, menneskerester, som stammer fra de to styrt. For 8 år siden fandt en klatrer noget af en skat: En metalboks, som var fuld af indiske ædelstene som safirer, smaragder og rubiner. De havde været beskyttet og gemt under isen, men i takt med, at gletscherne smelter, så dukker der ting og sager op.
Også "skattekisten", som nu mange år efter er blevet juridisk delt mellem finderen og de lokale myndigheder. Han er blevet rost for at være så ærlig at gå til myndighederne i stedet for bare at beholde skatten selv.
1,5 mio. til finderen
Men han har så også ventet i lang tid på sin dusør/bytte.
- Ædelstenene er fordelt i to lige store andele, og de er hver især 150.000 Euro værd (ca. 1,5 mio. kroner), fortæller en sagsbehandler, Eric Fournier fra Chamonix ifølge norske VG.
En anden spændende ting dukkede op i 2012. Her fandt man en postsæk med diplomatiske breve og pakker, som blev videregivet til de indiske myndigheder. Den stammede fra flystyrtet i 1966. Det var et fly, som kom fra Bombay (i dag Mumbai) på vej mod New York med 117 passagerer og besætningsmedlemmer om bord, som alle omkom. Boeing 707-flyet fløj af ukendte årsager ind i den sydvestlige del af bjerget.
I 2012 dukkede denne postsæk med diplomatiske breve op. Foto: Scanpix
Myndighederne mener, at ædelstenene kom fra dette fly, men man har ikke kune spore ejerne eller efterkommere til disse.
Hvis det er fra det fly, har ædelstenene ligget beskyttet af isen siden 1966.
Det andet fly fra Air India, som styrtede i 1950, var et Lockheed Constellation-fly med 40 passagerer og 8 besætningsmedlemmer om bord. Det skulle lande i Geneve, men dårligt vejr og sigtbarhed betød formentligt, at flyet hamrede ind i bjergsiden, hvor alle blev dræbt.