Babyen, som fik navnet Daniel (efter Danny) Ace Doe (efter den subway-linje, som kørte på stationen A/C/E), forblev i hospitalets varetægt, mens en større eftersøgning efter moren blev sat i gang.
I dag er Kevin 21 år. Familien elsker at rejse rundt i USA. Han er her flankeret af fra v. Danny og Peter. Foto: Privat/Pete&Danny
Tre måneder senere i december 2000, skulle Danny Stewart forklare en dommer præcis, hvad der var sket den aften på stationen. Og det følgende spørgsmål kom ganske bag på ham: - Vil du være interesseret i at adoptere Daniel?
Han svarede på stedet ja, men sagde også, at han boede med en mand, og bare det faktum gjorde nok tingene noget besværlige. - Ikke nødvendigvis, svarede dommeren.
På det tidspunkt i New York var der en liberalisering i gang af homoseksuelles rettigheder også med hensyn til adoption. Derfor fik Stewart og Pete lov til – i første omgang – at blive midlertidige forældre til lille Daniel, og to år efter fik de den fulde forældremyndighed og adopterede ham og døbte ham Kevin.
Da de i 2012 besluttede sig for at blive gift opsøgte de selvsamme dommer, som den nu 12-årige Kevin også kunne møde. Dommeren viede parret og Kevin var vidne til sine forældres bryllup.
- Nu er Kevin en stor universitetsstuderende på 21 år, og både min mand og jeg må ofte knibe os selv i armen. Vi er så heldige at have ham, fortæller Pete Mercurio til CNN, som har interviewet parret i forbindelse med udgivelsen af deres bog "Our Subway Baby", som de har skrevet som en hyldest til deres søn og det mirakel, der skete den september-aften i New York for 21 år siden.
Bogen, som Peter Mercurio har skrevet til sin søn Kevin.