Nu er det slut med at nyde synet af Christiane Schaumburg Müller O'Connor i Vild med dans.
Den smukke dansevært skifter de bonede gulve på TV 2 ud med SBS TV, der står bag Kanal 4, Kanal 5, 6'eren og den nye ungdomskanal 7'eren.
Værten skal i det nye job stå i spidsen for to underholdningsprogrammer hos medievirksomheden, hvor hun skal være vært og skal være med til at udvikle programmer. Ifølge kilder i tv-branchen vil hun tilsyneladende score mellem to og tre millioner på jobskiftet.
Det skriver Se og Hør.
- Vi er meget glade for at få Christiane med på vores hold, da hun er utrolig talentfuld, og vi tror på, at det kan blive et rigtig godt samarbejde, siger Peter Rosberg, der er programdirektør på SBS TV, til ugebladet.
Tv-værten har fået en fast kontrakt resten af året og kan derfor ikke varetage andre job. Hun fortæller blandt andet til Billed-Bladet, at hun ser frem til det nye job som vært og udvikler.
- Jeg kommer til at knokle hårdt og suge til mig. Jeg skal stå tidlige op om morgenen til en fast arbejdsmæssig rutine hver dag, og jeg glæder mig. Jeg har sågar pakket et penalhus. Jeg er klar til udvikling og kreativ udfoldelse, fortæller Christiane Schaumburg Müller O'Connor til Billed-Bladet.
Kilde: Se og Hør, Billed-Bladet