Administration 

Blogger: Hvor mange skal segne i ressourceforløb?

Cand.mag., forfatter og redaktør af bogantologierne "Hvad i alverden er meningen?" (2011) og "Et liv i andres hænder" (2014).

DET ER SNART fire år siden daværende beskæftigelsesminister Mette Frederiksens (S) og SRSF-regeringens reform af førtidspension og fleksjob. Flere regeringer og beskæftigelsesministre har haft magten siden, men grundlæggende har ingen af dem villet forholde sig til alvorlig kritik af reformen. Inden Jørn Neergaard Larsen (V) den 28. november 2016 fratrådte som V-regeringens beskæftigelsesminister og lod sig erstatte af en VLAK-regering med Troels Lund Poulsen (V) som ny beskæftigelsesminister, har han og forligskredsen evalueret reformen. Resultatet venter vi stadig på at få at se.

Jeg skrev et brev til forligskredsen med en række ændringsforslag til reformen. Det vigtigste angår ressourceforløbet, som er en absurd ”indsats”, når alle andre beskæftigelsesrettede tiltag allerede er afprøvet. Mange borgere er blevet sendt ud i sådanne forløb trods lægers og andre fagfolks advarsler om, at det er direkte helbredsskadeligt. Det har for eksempel de arbejdsmedicinske overlæger Rolf Petersen og Johan Hviid Andersen og professor i socialret Kirsten Ketscher advaret om, ligesom Institut for Menneskerettigheder har påtalt det i deres status over menneskerettighedssituationen i 2015-2016.

Hvor mange alvorligt syge mennesker skal segne under ressourceforløbsbyrden, og hvor mange eksperter skal fremsætte kritik, før regeringen og forligskredsen vil gribe ind?

DER ER FOR EKSEMPEL Kim Damgaard på 46 år fra Vejen Kommune. Efter en knæskade og nogle hoftesmerter, som han blev opereret flere gange for uden positive resultater, fik han kroniske smerter og dårlig førlighed. En diskusprolaps i nakken kom til efter et fald på en isglat vej, og senere igen fik han tinnitus på begge ører. Han har allerede været igennem sit første skadelige ressourceforløb på to år og 8 måneder fra februar 2014 til september 2016 – et forløb, som er beskrevet af TV2 i maj 2014, af DR2 Undersøger i oktober 2015 og af Nordjyske i november 2015. I september 2016 blev han sat i et nyt ressourceforløb på to et halvt år. Inden dette udtalte en afdelingslæge fra Odense Universitetshospital, at hun frygter, at han nu har udviklet PTSD og fået en varig hjerneskade. Tiden i det kommunale system har skadet ham og sat ham i en permanent udbrændtheds- og belastningstilstand.

Og der er Pia Nielsen på 47 år fra Slagelse Kommune. Efter tre trafikulykker har hun fået piskesmæld, svær fibromyalgi og slidgigt i nakke og ryg. Hun har hele tiden meget ondt i hele kroppen og er ofte svimmel. Trods lægers advarsler om, at det er formålsløst med yderligere arbejdsprøvning og vil forværre hendes helbredstilstand, valgte Slagelse Kommune i 2014 at sende hende i en praktik og har i 2015 og igen i 2016 idømt hende et ressourceforløb – det sidste et 3-årigt forløb. Hendes situation er kun blevet tiltagende værre, siden Ekstra Bladet beskrev hendes sag i juli 2016. Det nye ressourceforløb trigger fibromyalgien og belaster hende derudover så voldsomt, at hun nu har udviklet PTSD og en livstruende belastningsreaktion. Hendes psykolog og egen læge har derfor fastslået, at hun skal have fuldstændig ro og ikke selv have nogen kontakt med kommunen eller deltage i møder eller andre tiltag.

Nordjyske har dokumenteret, at der per maj 2016 var mindst 65 borgere, der ligefrem er afgået ved døden, mens de har været i ressourceforløb! Og der er kommet flere døde til siden den tid. Hvorfor skal alvorligt syge mennesker tilbringe deres sidste år i ressourceforløb?

JEG BEGRÆDER den politiske ligegyldighed med befolkningens lidelser. Én ting er, at forligskredsen selv har gennemført lovgivningen bag lidelserne. En anden og værre er, at man også ser igennem fingrene med kommunernes ageren og kritikken af den, samtidig med at man kynisk fastholder, at det er kommunernes ansvar alene. Og jo – enkelte forligspartier fremkom i månederne op til vedtagelsen af Finansloven for 2017 ganske rigtigt med tilkendegivelser af, at ressourceforløbet er ”problematisk”. Men interessen er forsvundet lige så hurtigt, som det blev fastslået, at der ikke ville blive udskrevet noget folketingsvalg, og det lignede mest tomme hensigtserklæringer.

Ressourceforløbene er det allerførste, forligskredsen bør få gjort op med! Loven bør ændres, så det skrives direkte ind i den, at kommuner ikke må gå imod de helbredsudredninger, som praktiserende læge og speciallæger har gennemført og konkluderet på. Og loven bør ændres, så der indføres en maksimal tidsgrænse på for eksempel et år for, hvor længe en borgers sag alt i alt må være under kommunal behandling, herunder i ressourceforløb, inden borgeren kan forvente afklaring til fleksjob eller førtidspension.

Kan forligskredsen ikke blive enig om så grundlæggende lovændringer og rettigheder, så bør de, der betragter sig selv som socialt ansvarlige partier, opsige forliget. Alt andet må betragtes som medvirken til tortur.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

en mand viser en knyttet næve
Nyheder

Donald Trump får
historisk dårlig måling

en stikkonktakt og ledninger
Nyheder

Så er der billig el - igen

Nyheder

Diabetes: Det højeste

antal nogensinde

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Anholdt sigtet for tre voldtægtsforsøg nær togstation

et sundhedskort
Nyheder

Sig farvel til det

fysiske sundhedskort

sammensatte billedr
Nyheder

Bil kører ind i gadefest i Canada: Flere dræbte

et skib kommer sejlende
Nyheder

Trump: Amerikanske skibe bør sejle gratis gennem Panama og Suez

en sabel
Nyheder

Napoleons sabel skal under hammeren

Mand i kappe med knyttet næve
Nyheder

CIA-chefs søn død i Ukraine:

Kæmpede for Rusland

Gammelt lommeur
Nyheder

Lommeur fra dansk Titanic-passager solgt for formue

Jublende fodboldfans på tribune
Sport

Wrexham sikrer historisk oprykning

Par på den røde løber
Kendte

Pia Kjærsgaard jubler:

Skal være oldemor

Håndboldspiller på banen
Sport

Odense stryger i Final 4

mand i jakkesæt smiler
Nyheder

Venstre vil ophæve forbud mod atomkraft

Kvinde i rød kjole ved dommerbord.
Kendte

Vild med dans-vært:

God for 39 millioner

Nyheder

Zelenskyj: Trump-møde kan blive historisk

et par står foran en kro
Nyheder

Historisk kro har

fået nye ejere

Brændende bygning
Krimi

Har bekæmpet voldsom brand i halvandet døgn

sort røg stiger op
Nyheder

Containere eksploderer på havn: Mindst 406 er kvæstet

en model af et missil
Nyheder

Dansk missilforsvar
får rækkevidde
på 185 kilometer

en mand jubler
Sport

Poul-Erik Høyer
siger stop

en elradiator
Nyheder

Advarsel: Populær radiator kan udvikle flammer

to spillere
Sport

Trump: Er I dumme?

en person holder et billede af pave frans
Nyheder

LIVE: Følg pave Frans' begravelse

en par går med bøjede hoveder
Nyheder

Donald og Melania er sjældent sammen
- nu mødes de på Air Force One

udsnit af en dyr bil
Krimi

Mænd mistænkt for tyveri af luksusbiler anholdt

tre personer
Kendte

Kvinden som anklagede prins Andrew for voldtægt er død

en mand kigger på fotografen
Kendte

Oliver Bjerrehuus
går nye veje

en pølsevogn
Nyheder

Dusør: 100 hotdogs

en tennisspiller server
Sport

Holger Rune er færdig

mange mennesker med blomster
Nyheder

Zelenskyj fastholder:
Krim er ukrainernes

et par står i et køkken
Kendte

Lars Elbæk skal
betale erstatning

en stor hvid bygning
Nyheder

Efterskole går konkurs

Nyheder

Pavens begravelse bliver uden deltagelse af Mette Frederiksen

en stor bygning
Nyheder

640 skal genhuses

en bygning set udefra
Krimi

To dømt for
vold efter dødsfald

et kongepar vinker fra en båd
Kongelige

Kong Frederik tager til kaffemik og besøger flyveplads i Grønland

gul basketballtrøje
Helt vildt

Vanvid: Trøje solgt

for 46 millioner

en skærm med skats forside
Nyheder

Skat ramt af it-problemer

gravhøj med træer i baggrunden
Krimi

Kulturminister:

- Underfrankerede tåber

Nyheder

Trump: Rusland kan

få 20 procent af Ukraine

tre personer i jakkesæt
Nyheder

DF-profil forlader

partiet 

Bygning ved vej
Krimi

Søger vidner: Kvinde

overfaldet og befamlet 

skilt foran retten i roskilde
Krimi

Vågnede med fremmed

på værelset: Troede det

var savl på fødderne 

lottokugler suser rundt
Helt vildt

En halv milliard i puljen:

Her er tallet der ikke er

trukket i 234 dage

Krimi

Kendt dansk musiker

tiltalt for trusler og

våbenbesiddelse 

hvid el-radiator
Nyheder

Efter røg og flammer: 
Elgiganten tilbagekalder 

Nyheder

Paven begraves:

Snigskytter og 2000

betjente holder vagt 

mand med briller sidder i mørkt jakkesæt
Kendte

Hübbe indrømmer:

Jeg var ikke syg

håndboldspillere i aktion
Sport

Gidsel: Vi var helt

nede i sækken

to personer med en krans
Kongelige

80 år siden:

Kong Frederik lægger

krans i Hiroshima 

personer sidder uden for i det gode vejr
Nyheder

Tørt og lunt solskinsvejr til hele landet

Sport

Tvillinger brænder

banen af i USA

person sidder med mobiltelefon
Nyheder

Fire ud af fem får

penge tilbage i dag

to statsmænd i sofa i mørke jakkesæt
Nyheder

Trump gentager

budskab om Grønland

kvindeportræt - lyst hår og sort shirt
Kendte

Janni Ree er

tilbage på hylderne

håndboldspiller skyder på mål
Sport

Team Esbjerg sender

Viborg på randen af exit

to billeder af mænd sat op mod hinanden
Nyheder

Beskylder forgænger

for ringe forsvar

mand med PET skrevet på væggen bag sig
Krimi

Terror: Sådan er 

truslen mod Danmark

tennisspiller i sort server
Sport

Brasiliansk teenager

stopper dansker

Nyheder

Trump har sin egen tidsfrist

skuespiller i blåt på lyseblå baggrund
Kendte

Musical: Stjerner fra

Badehotellet samles igen

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M)
Nyheder

Holder liv i Aagaards skandalesag 

mand og kvinde i heftig diskusion
Nyheder

Dan Jørgensen:

Vil af med russisk energi

portræt af ældre mand med gråt hår og briller
Kendte

Olsen vender tilbage 

i Melodi Grand Prix

sammenstyrtede bygninger undersøges
Nyheder

12 dræbt i missilangreb mod Kyiv

Nyheder

Gymnasieelev stikker

medstuderende ihjel

Nyheder

Gade: Stemmer 

imod regeringen

Oversigtsbillede af området ved Ølst
Nyheder

Læk afslører:

Frifindes efter jordskred

Hvide minkpelse hænger på række
Krimi

Minkavler dømt:
Vaskede narkopenge
hvide med skind-salg

En kiste med farverigt klæde bæres ind i en vogn
Nyheder

Smider alle pakistanere ud af landet

Mand i sort jakkesæt
Kendte

Køber luksusvilla af kendispar: 
Her er Dennis Knudsens nye hjem

Kvinde i sølvkjole
Kendte

62 år og bedstemor: 
Hun er verdens smukkeste

Nyheder

Coop vender stort millionminus til plus

kød over åben ild
Nyheder

Kendt restaurantkæde lander rekordregnskab

biler på en motorvej
Nyheder

Disse chauffører optræder
hyppigst i 
dødsulykker

tre små billeder med en lille drikkeflaske på hver
Nyheder

Tilbagekaldes: 

Drik det ikke

Nærbillede af mand
Nyheder

Henrettet for 20 år gammelt drab

MAnd smiler skævt
Nyheder

"Vanvittigt" tiltag:
Delstater går rettens vej
mod Trump