Administration 

Lars Løkke er i tænkeboks om nyt parti

Nyheder
portræt af Lars Løkke Rasmussen
Lars Løkke Rasmussen (Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix/arkiv)

I ny bog siger tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, at han snart vil træffe valg om politisk fremtid.

Den tidligere statsminister og formand for Venstre Lars Løkke Rasmussen overvejer at starte et nyt politisk parti.

Det siger han til flere medier.

Mandag udkommer Lars Løkke Rasmussens bog, "Om de fleste og det meste".

Her fortæller han, at han endnu er uafklaret om sin fremtid i politik. Men han afviser ikke et comeback, og han siger, at han er tæt på at tage en beslutning.

I et interview med Jyllands-Posten i forbindelse med bogudgivelsen afviser Lars Løkke Rasmussen, at det kan ske i regi af Venstre eller i et andet eksisterende parti.

Til gengæld vil han ikke afvise, at det kan ske i regi af et helt nyt parti.

Uenigheder med Venstres linje står i øjeblikket tydeligt i spørgsmålet om, hvorvidt De Radikale kunne være et potentielt støtteparti til en V-regering.

Ovenpå valgnederlaget i 2019 vurderede Lars Løkke Rasmussen, der på det tidspunkt stadig var formand for Venstre, at en blå regering kun kunne komme igen ved at samarbejde med Radikale Venstre.

Og Lars Løkke var endda i kontakt med De Radikales politiske leder, Morten Østergaard efter folketingsvalget.

I sin nye bog slår han igen fast, at det i hans øjne ikke giver mening alene at orientere sig mod de borgerlige partier i forsøget på at indtage statsministerkontoret igen.

Men det er stik imod den linje, som Venstres nuværende formand, Jakob Ellemann-Jensen, fremhævede på partiets sommergruppemøde tidligere i august.

V-formanden lagde her afstand til De Radikale og afviste enhver tanke om et regeringssamarbejde.

Lars Løkke Rasmussen lægger over for Politiken ikke skjul på, at Jakob Ellemann-Jensens analyse adskiller sig fundamentalt fra hans egen.

- Der er en konflikt, den kan jeg ikke få til at gå væk, siger han til avisen.

Venstre vil ikke svare på spørgsmål om Lars Løkkes udtalelser. Partiets politiske ordfører, Sophie Løhde, skriver i en sms:

- Det er velkendt, at Lars (Løkke Rasmussen, red.) gerne ville lave en regering hen over midten. Det blev ikke til noget. Og Venstre har i dag en ny formand, som fra start har sat en klar borgerlig-liberal retning, som der er bred opbakning til i Venstre.

- Uanset parti er det altid svært at give slip som statsminister og formand, og jeg tror, man skal se Lars' udtalelser i den sammenhæng. Men det ændrer ikke på Venstres politik, skriver hun til flere medier.

Udvalgte citater fra Løkkes bog

I bogen "Om de fleste og det meste" fortæller den tidligere formand for Venstre og forhenværende statsminister Lars Løkke Rasmussen om et langt liv i politik og de dramatiske dage, hvor formandskabet gled ham af hænde.

Her er udvalgte citater fra bogen:

* Om kupforsøget i Odense i 2014 og historier om overforbrug før det:

- Først GGGI-skandalen i efteråret 2013. Og så hele miseren om partiets ekvipering af mig. Tilfældige tidsmæssige sammenfald? Det kan man gøre sig sine tanker om, men omvendt går der som bekendt ikke røg af en brand uden ild. Vist var der noget at komme efter.

- Var der nogen, der pustede til gløderne? Også det kan man gøre sig sine tanker om, men det gider jeg ikke ødelægge mit humør med. For selvfølgelig var der det.

- Jeg var "dead man walking". Men hvorfor døde jeg så ikke? Hvorfor blev jeg ikke væltet som formand og erstattet af Kristian Jensen?

- Svaret er lige så kedeligt, som det er sandt: Fordi der ikke var flertal for det!

- Jeg ville aldrig havde taget en afstemning, hvis nogen havde insisteret på det. Det havde med matematiske præcision blotlagt en splittelse, der havde været ødelæggende for partiets fremtid.

* Om situationen efter valget i 2019 og det efterfølgende formandsopgør:

- Får vi et dårligt valg, træder jeg tilbage på valgaftenen.

- Der er lagt planer. Det er ikke noget, jeg tror, men noget jeg ved. Og ret beset er det jo hverken overraskende eller unaturligt.

- Derfor (fremgang for Venstre, red.) havde jeg ikke lyst til at udløse, hvad der havde været øjeblikkets automatik i arvefølgerækken.

- Derfor skuffede jeg dem i den næste generation, der allerede havde fordelt sølvtøjet. Derfor forpassede jeg muligheden for at trække mig elegant tilbage til stående applaus. Men nogen elegantier, det har jeg aldrig været.

- Det er formentlig mit livs største ledelsesmæssige svigt, at jeg får sendt den nyvalgte Folketingsgruppe på sommerferie uden at få gruppen konstitueret. Det efterlod et ledelsesmæssigt tomrum, og det tillader politik ikke.

- Jeg er ærlig talt så vred og skuffet over hele forløbet fra sommergruppemødet til forretningsudvalgsmødet tre uger senere, at jeg har valgt at parkere det meste i en sort boks med en mental hængelås. Jeg håber virkelig, at jeg kan modstå fristelsen til at låse den op.

- Det er da muligt, at du kan (kæmpe og blive som formand, red.). Du har rimeligt gode, rationelle og demokratiske argumenter på hånden. Og husk nu - giv aldrig op! Men jeg orkede det ikke.

- "Nu ikke bitter", indskærper jeg over for mig selv. Det er et løfte, jeg afgav til mig selv i bilen, da jeg forlod hovedbestyrelsesmødet i Brejning.

* Tanker om fremtiden:

- Jeg havde troet, at dette bogskriveri havde skabt den afklaring - Hvem er jeg? Men jeg er stadigt i tvivl.- Dog ikke om, at valget snart må træffes. Jeg kan mærke, at det er tæt på.

- Jeg dur simpelthen ikke til at være halvt med. Og derfor er jeg nødt til snart at træffe mit valg: Enten må jeg acceptere, at den politiske dør er lukket bag mig. Eller også må jeg snurre rundt på hælene og slå den ind igen. På den ene eller den anden måde.

- Enten må De Radikale trækkes over, så de bliver en integreret del af et ikke-socialistisk parlamentarisk grundlag bag en Venstre-statsminister, eller også må der med deres aktive eller passive deltagelse bygges en bro hen over midten.

- Alternativt kommer der til at gå mange år, før der kommer andre Venstre-folk i ministerbilerne end nogle af de chauffører, jeg ved stemmer på os, skriver Lars Løkke Rasmussen.

Blå bog

Lars Løkke Rasmussen har været aktiv i Venstre-regi siden 1980'erne, hvor han har haft adskillige poster. Få et overblik over hans lange politiske karriere her:

* Navn: Lars Løkke Rasmussen.

* Alder: 56 år, født 15. maj 1964 i Vejle.

* Søn af: Jeppe og Lise Løkke Rasmussen.

* Uddannelse:

Folkeskolens afgangsprøve fra Græsted Skole 1980.

Samfundsfaglig-matematisk student fra Helsinge Gymnasium 1983.

Cand.jur. fra Københavns Universitet 1992.

* Erhvervskarriere:

Selvstændig konsulentvirksomhed 1990-1995.

* Politisk karriere:

Formand for Venstres Ungdom (VU) 1986-1989.

Medlem af byrådet i Græsted-Gilleleje Kommune 1986-1997.

Medlem af Folketinget siden 1994.

Amtsborgmester i Frederiksborg Amt 1998-2001.

Næstformand for Venstre 1998-2009.

Indenrigs- og sundhedsminister 2001-2007.

Finansminister 2007-2009.

Formand for Venstre siden 2009.

Statsminister 5. april 2009 til 3. oktober 2011.

Statsminister 28. juni 2015 - 2019.

Medlem af Udenrigspolitisk Nævn i Folketinget 2019 - nu

Bestyrelsesformand for Global Green Growth Institute, GGGI, maj 2012 - efteråret 2014.

Bestyrelsesformand for Løkkefonden.

* Privat:

Gift med Sólrun Løkke Jákupsdóttir.

Far til tre børn.

en mand jubler
Sport

Poul-Erik Høyer siger stop

to spillere
Sport

Trump: Er I dumme?

en person holder et billede af pave frans
Nyheder

LIVE: Følg pave Frans' begravelse

en elradiator
Nyheder

Advarsel: Populær radiator kan udvikle flammer

en par går med bøjede hoveder
Nyheder

Donald og Melania er sjældent sammen
- nu mødes de på Air Force One

udsnit af en dyr bil
Krimi

Mænd mistænkt for tyveri af luksusbiler anholdt

tre personer
Kendte

Kvinden som anklagede prins Andrew for voldtægt er død

en mand kigger på fotografen
Kendte

Oliver Bjerrehuus
går nye veje

en pølsevogn
Nyheder

Dusør: 100 hotdogs

en tennisspiller server
Sport

Holger Rune er færdig

mange mennesker med blomster
Nyheder

Zelenskyj fastholder:
Krim er ukrainernes

et par står i et køkken
Kendte

Lars Elbæk skal
betale erstatning

en stor hvid bygning
Nyheder

Efterskole går konkurs

Nyheder

Pavens begravelse bliver uden deltagelse af Mette Frederiksen

en stor bygning
Nyheder

640 skal genhuses

en bygning set udefra
Krimi

To dømt for
vold efter dødsfald

et kongepar vinker fra en båd
Kongelige

Kong Frederik tager til kaffemik og besøger flyveplads i Grønland

gul basketballtrøje
Helt vildt

Vanvid: Trøje solgt

for 46 millioner

en skærm med skats forside
Nyheder

Skat ramt af it-problemer

gravhøj med træer i baggrunden
Krimi

Kulturminister:

- Underfrankerede tåber

Nyheder

Trump: Rusland kan

få 20 procent af Ukraine

tre personer i jakkesæt
Nyheder

DF-profil forlader

partiet 

Bygning ved vej
Krimi

Søger vidner: Kvinde

overfaldet og befamlet 

skilt foran retten i roskilde
Krimi

Vågnede med fremmed

på værelset: Troede det

var savl på fødderne 

lottokugler suser rundt
Helt vildt

En halv milliard i puljen:

Her er tallet der ikke er

trukket i 234 dage

Krimi

Kendt dansk musiker

tiltalt for trusler og

våbenbesiddelse 

hvid el-radiator
Nyheder

Efter røg og flammer: 
Elgiganten tilbagekalder 

Nyheder

Paven begraves:

Snigskytter og 2000

betjente holder vagt 

mand med briller sidder i mørkt jakkesæt
Kendte

Hübbe indrømmer:

Jeg var ikke syg

håndboldspillere i aktion
Sport

Gidsel: Vi var helt

nede i sækken

to personer med en krans
Kongelige

80 år siden:

Kong Frederik lægger

krans i Hiroshima 

personer sidder uden for i det gode vejr
Nyheder

Tørt og lunt solskinsvejr til hele landet

Sport

Tvillinger brænder

banen af i USA

person sidder med mobiltelefon
Nyheder

Fire ud af fem får

penge tilbage i dag

to statsmænd i sofa i mørke jakkesæt
Nyheder

Trump gentager

budskab om Grønland

kvindeportræt - lyst hår og sort shirt
Kendte

Janni Ree er

tilbage på hylderne

håndboldspiller skyder på mål
Sport

Team Esbjerg sender

Viborg på randen af exit

to billeder af mænd sat op mod hinanden
Nyheder

Beskylder forgænger

for ringe forsvar

mand med PET skrevet på væggen bag sig
Krimi

Terror: Sådan er 

truslen mod Danmark

tennisspiller i sort server
Sport

Brasiliansk teenager

stopper dansker

Nyheder

Trump har sin egen tidsfrist

skuespiller i blåt på lyseblå baggrund
Kendte

Musical: Stjerner fra

Badehotellet samles igen

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard (M)
Nyheder

Holder liv i Aagaards skandalesag 

mand og kvinde i heftig diskusion
Nyheder

Dan Jørgensen:

Vil af med russisk energi

portræt af ældre mand med gråt hår og briller
Kendte

Olsen vender tilbage 

i Melodi Grand Prix

sammenstyrtede bygninger undersøges
Nyheder

12 dræbt i missilangreb mod Kyiv

Nyheder

Gymnasieelev stikker

medstuderende ihjel

Nyheder

Gade: Stemmer 

imod regeringen

Oversigtsbillede af området ved Ølst
Nyheder

Læk afslører:

Frifindes efter jordskred

Hvide minkpelse hænger på række
Krimi

Minkavler dømt:
Vaskede narkopenge
hvide med skind-salg

En kiste med farverigt klæde bæres ind i en vogn
Nyheder

Smider alle pakistanere ud af landet

Mand i sort jakkesæt
Kendte

Køber luksusvilla af kendispar: 
Her er Dennis Knudsens nye hjem

Kvinde i sølvkjole
Kendte

62 år og bedstemor: 
Hun er verdens smukkeste

Nyheder

Coop vender stort millionminus til plus

kød over åben ild
Nyheder

Kendt restaurantkæde lander rekordregnskab

biler på en motorvej
Nyheder

Disse chauffører optræder
hyppigst i 
dødsulykker

tre små billeder med en lille drikkeflaske på hver
Nyheder

Tilbagekaldes: 

Drik det ikke

Nærbillede af mand
Nyheder

Henrettet for 20 år gammelt drab

MAnd smiler skævt
Nyheder

"Vanvittigt" tiltag:
Delstater går rettens vej
mod Trump

En redningsbil og et skilt, der står ulykke
Krimi

Efterlyser vidner: 
Motorcyklist død i ulykke

Nyheder

Valfarter til pave-kiste:
Over 48.000 besøgende
på under et døgn

sko på rad og række
Nyheder

Adidas med vildt resultat:

4554 millioner kroner

Mark med en regnbyge i horisonten, hvor der anes en skypumpe
Nyheder

Kig op:
Mulighed for skypumper 

fodboldspiller løber med bold
Sport

Dansk forsvarsspiller

får tidligt rødt kort i

Betjente står vagt
Nyheder

Ukraine melder

om godt USA-møde 

mange mennesker i stor kirke
Nyheder

Dronning Mary deltager

i pave Frans' begravelse

to mænd i militærtøj bag pult
Nyheder

Regeringen: Mere

militær til Bornholm 

Nyheder

Trump angriber Zelenskyj

mand i cowboyjakke kigger ud over hustage
Kendte

Dansk popstjerne

med i Anders And

Nyheder

Vatikanet

overvejer ny paveplan

Sport

Tadej Pogacar:

Knuser al modstand 

mand og kvinde i det helt store skrud
Kendte

Vild med dans-stjerne

udskyder brylluppet

person sidder ved computer
Nyheder

Kommune hackede

egne medarbejdere 

lottokupon ved siden af en kop kaffe
Nyheder

Danske Spil: 

Efterlyser million-vindere

Nyheder

Kong Frederik

rejser til Grønland 

rødt skilt med ordene Retten i Roskilde
Krimi

Tiltalt for at voldtage

pige i regionaltog

kvinde poserer
Kendte

Kritiserede Molslinjen:

Nu beklager kendt

influcencer 

folk ligger på strand
Nyheder

Ny prognose:

Vild sommer på vej

mand i rød dragt går sammen med andre mennesker på gade
Nyheder

Ny pave:

Pizzaballa er favorit