Administration 

Lønmodtagere vandt klassekamp i USA

Guvernør John Kasich (midten) prøver at forklare, hvor han og senatspræsident Tom Niehaus (TV) og husets leder William Batchelder (TH) tabte kampen for deres anti-fagforeningslov.
(Foto: AP Photo/Jay LaPrete)

Fagforeningerne vandt i staten Ohio. Republikanske ledere tager sig en tænkepause efter at have fået tæsk. Demokraterne vejrer frisk luft.

De tre herrer på billedet har netop fået en politisk afklapsning af format. De har fået tæsk af 350.000 fagforeningsmedlemmer og deres millioner af støtter ude i den amerikanske industristat Ohio.

De tre, den republikanske guvernør i Ohio. John Kasich, og de republikanske ledere af statens to kamre har fået deres lov rettet imod organiserede offentligt ansatte afvist ved en folkeafstemning.

Bag nederlaget stod de amerikanske fagforeninger støttet af progressive og Barack Obamas horde af frivillige fra valgkampen i 2008. I alt er der kastet 30 miliioner dollars ind i kampen. Republikanerne kunne slet ikke mønstre nok penge.

Hårde tider

Det er hårde tider i amerikansk økonomi. De højreorienterede politikere i Ohio har arbejdet hårdt for og blevet valgt på et partiprogram om at stække de indflydelsesrige og velbetalte fagforeningsmedlemmer.

Og da de så fik vedtaget loven, der skulle fjerne fryns, privilegier, strejkeret og kollektive forhandlinger for blandt andre politifolk, skolelærere og brandmænd blev de modtaget af en flodbølge af politisk modstand.

Siden juli har aktivister indsamlet tre gange så mange stemmer som nødvendigt for at få loven til folkeafstemning. Den 8. november fik de tre politikere og deres partifæller i Ohios kongres deres flagskib af en anti-fagforeningslov afvist.

Klassekamp

Slaget om Ohio bliver en retningspil for både præsident Obama og fagforeningerne. De kan vinde næste valg i Ohio, de kan nedkæmpe stærke republikanere, de kan finde pengene og så er der lige et par andre guvernører, der skal have tæsk.

Republikanerne i USA er mægtig gode til at overtage slagsord fra venstrefløjen og vende dem på hovedet. De har gjort deres forsøg på at skaffe skattelettelser til USAs rigeste til en form for klassekamp. Fagbevægelsen forsøger med denne succesfulde kampagne at genvinde sproget.

Resultatet ved afstemningen blev 61 procent imod loven og 39 for. Interessant politisk er, at 57 procent af de såkaldt uafhængige stemmer gik med fagforeningerne. Næsten samme antal støttede den konservative guvernør i 2010.

[pagebreak]Obamas styrke

Men nu er medlemmer af fagforeninger ikke nødvendigvis også støtter af den demokratiske præsident. I staten Ohio står Obama med 41 procent accept i meningsmålingerne. Flere af hans initiativer som sundhedsreform er ikke særlig populær.

Alligevel foretrækker vælgerne i Ohio Obama frem for samtlige alternativer på højrefløjen. Den sværeste er den førende kandidat Mitt Romney, som han kun ”vinder” over med 9 procent. Alle de andre er han længere foran.

Om et år skal vælgerne, blandt andet i den meget vigtige stat Ohio, finde ud af, om de vil have den bløde Barack Obama eller den superrige Mitt Romney, der ynder at tale om skattelettelser (også) til de rige. Selv betaler han omkring 15 procent i skat.

Politik

Guvernør Kasich gav sin demokratiske modstander et solidt nederlag i 2010. Staten Ohio, en traditionelt center for tung industri, har mistet 600.000 job, økonomien ligger i laser og arbejdsløsheden er høj. Vælgerne gik efter nedskæringer og lavere skatter.

En stribe amerikanske stater har forsøgt eller forsøger at klemme fagforeningerne på hver deres måde. Politifolk og brandmænd er godt betalte og tilmed populære. Både demokrater og republikanere mente, at de tre herrer var gået alt for vidt.

National politik

John Kasich misforstod, at det arbejdende folk i Ohio var parat til at ramme andre lønmodtagere for at få lavere skatter. Staten, hvor Barack Obama hentede en pæn del af sin valgsejr, anser sig selv for moderat. Guvernøren viste sig som alt andet end moderat.

Republikanerne splitter stump for stump præsident Obamas forslag til en job-lov, der skal redde landets økonomi. Samtidig er titusinder på gaderne landet over i protest imod finansindustriens overgreb på husejere gennem frivole tvangsauktioner og personlige grådighed.

Det bobler i amerikansk politik på grund af arbejdsløshed og samfundets protester. Te-selskabet er nærmest usynligt for tiden, de republikanske præsidentkandidater skændes, så det fyger, og 76 procent af befolkningen er utilfreds med fordelingen af goderne i samfundet i henhold til en NBC/Wall Street Journal meningsmåling.

USA 2012

Dan Larsen er Avisen.dk's USA-ekspert. Han har i en årrække været USA-korrespondent for danske medier. I den kommende tid vil han følge USA med særlig vægt på fagbevægelsen og valget i 2012.

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop