Administration 

LO-anklage: Virksomheder misbruger elever som gratis arbejdskraft

Som elev i virksomhedsforlagt undervisning må man kun lære - ikke deltage i den daglige produktion i virksomheden. Men det sker alt for tit, mener LO. (Foto: Jørgen Kirk, Scanpix)

En ordning, der skulle sætte skub i oprettelsen af praktikpladser, er vokset eksplosivt, men har haft den modsatte virkning.

100 millioner kroner.

Så meget koster det ifølge LO om året, at nogle virksomheder misbruger en ordning, som skulle have sat skub i oprettelsen af praktikpladser.

Ordningen har nemlig haft en helt anden effekt, lyder det fra paraplyorganisationen LO, som repræsenterer omkring en million danske lønmodtagere.

Fremfor at skabe praktikpladser ved hjælp af den såkaldte virksomhedsforlagte undervisning (VFU) bruger virksomhederne erhvervsskoleelever som gratis arbejdskraft, mener LO, som nu vil have misbruget stoppet. Kravet er erhvervsorganisationen Håndværksrådet ikke afvisende over for. 

- Det er et enormt økonomisk spild. Det kan ikke være meningen, at vi skal betale så mange penge på, at skolerne sender elever ud for at arbejde gratis i supermarkeder og andre virksomheder, siger LO-næstformand Ejner K. Holst til Avisen.dk.

Eleverne må ikke arbejde

VFU-ordningen består i, at en elev i et praktikcenter kan komme ud i en virksomhed i op til tre måneder. Eleven får ingen løn af virksomheden, som overtager undervisningen af eleven. Til gengæld må eleven ifølge reglerne ikke deltage i produktionen eller det daglige arbejde.

Ordningen var oprindelig tænkt som et redskab eller trinbræt til at få erhvervsskoleelever i ordinær praktik.

Men af et LO-notat baseret på svar fra undervisningsminister Ellen Trane Nørby (V) til Folketingets Undervisningsudvalg fremgår det, at den virksomhedsforlagte undervisning er steget meget kraftigt over de seneste år, uden at det har smittet positivt af på antallet af ordinære uddannelsesaftaler.

Antallet af VFU-aftaler er så godt som fordoblet fra 2010 til 2014 – fra knap 7.000 i 2010 til 13.500 i 2014. I samme periode er antallet af aftaler om ordinære praktikpladser faldet fra 32.000 i 2010 til 29.000 i 2014.

Så længe kan ingen stå og glo

Det får Ejner K. Holst til at fastslå, at virksomheder spekulerer i gratis arbejdskraft.

- Når ordningen har nået et så stort omfang, er det fordi, visse arbejdsgivere misbruger ordningen. Ingen elever står jo og glor i tre måneder i træk. Og tallene viser tydeligt, at de virksomheder, der får de ’gratis’ elever, ikke efterfølgende tilbyder de unge en reel praktikplads. Så den model vil vi ikke være med til, understreger LO-næstformanden.

Ideen om, at en virksomhed og en elev skal kunne se hinanden an, er udmærket, men der skal højst være tale om to uger, mener han.

Pengene kunne bruges nyttigt

Af undervisningsministerens svar fremgår det, at der sidste år blev brugt 65 millioner kroner fra Arbejdsgivernes Uddannelsesbidrag (AUB) til at betale skolepraktikydelse til elever i VFU. Dertil skal der lægges knap 40 millioner kroner i taxameterudgifter fra staten, fordi skolerne stadig får halv taxameterydelse, selvom eleverne er i VFU. Alt i alt en udgift på næsten 100 millioner kroner.

- De mange penge kunne i stedet gå til AUB’s arbejde med at skaffe flere praktikpladser, mener Ejner K. Holst.

Gode arbejdsgivere betaler til de dårlige

Det er det socialdemokratiske medlem af Folketingets Børne- og Undervisningsudvalg Mattias Tesfaye, der har rejst spørgsmålet om VFU over for ministeren. Og han er ikke beroliget af svaret.

- Jeg rejste spørgsmålet, fordi jeg var nervøs for, om ordningen – hvor god den end er – bliver misbrugt. Det kan jeg ikke sige, om den gør. Men den stigning, der er sket i brugen af ordningen, betyder, at vi taber ordinære lærepladser. Samtidig er der mange arbejdsgivere, som tager lærlinge, der betaler til ordningen og dermed er med til at betale til dem, som ikke tager et uddannelsesansvar. Og som jeg frygter har ’karruseller’ kørende med løbende udskiftning af elever i virksomhedsforlagt undervisning, siger Mattias Tesfaye.

Hvid slavehandel skal undgås

Det socialdemokratiske folketingsmedlem har en baggrund som murer og har selv oplevet, hvordan det har ændret sig fra, at det normale var en ordinær uddannelsesaftale, og der kun var ganske få i atypiske lærlingeforløb. I dag er det blevet det normale med ordninger som VFU, hvor arbejdsgiverne ikke har penge op af lommen, påpeger han.

- I en periode var jeg selv ansat på et praktikpladscenter med at få lærlinge ud på virksomheder. Og der hørte jeg mestre sige: ’Er der ikke noget om, at man kan få en elev gratis i et par uger’. Den indstilling og den form for hvid slavehandel skal vi ikke ud i, og derfor vil jeg følge området tæt, siger Mattias Tesfaye.

Forskel på skoler

Han mener, at det retfærdigvis skal understreges, at der er skoler – som den han selv var ansat på – hvor man udvikler sin egen praksis og sætter mestre på den sorte liste, hvis de bliver ved med at ringe om gratis elever.

LO’s notat viser da også, at brugen af VFU er ulige fordelt på de i alt 91 erhvervsskoler. Kun 47 skoler sender elever i VFU. Og 19 har tilsammen indgået 77 procent af alle VFU-aftaler i 2014.

Skulle overveje en arbejdsmand

Håndværksrådet, der organiserer små og mellemstore virksomheder, vil ikke afvise, at der er virksomheder, som misbruger ordningen.  

- Jeg kender eksempler på virksomheder, som kontinuerligt har elever i virksomhedsforlagt undervisning, og det var ikke tanken. De skulle måske overveje, om det i stedet var en arbejdsmand, de havde brug for, siger chefkonsulent i rådet Heike Hoffmann. 

Det ærgrer hende, at der har været nærmest en eksplosion i brugen af ordningen, uden at det har smittet af på antallet af indgåede uddannelsesaftaler.

Klar til ændring

- Meningen var, at elever og virksomheder skulle have mulighed for at se hinanden an. Eleven kunne snuse sig frem til, om den pågældende virksomhed var noget for ham eller hende, og virksomheden kunne på sin side overveje, om de ville have en lærling og om det skulle være den lærling, forklarer hun.  

På den baggrund er Håndværksrådet ikke afvisende over for en ændring af ordningen. 

- Ideen med ordningen er god. Men hvis den ikke virker, som den er, må der jo findes en mere begrænset periode. Om det skal være en måned eller fjorten dage er ikke afgørende for mig, siger Heike Hoffmann. 

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve