Administration 

Guerillaer får Obama besøg

Medlemmer af guerillapartiet FMLN fejrer 19 årsdag for fredsaftale den 16. januar 2011 (Foto: Scanpix Denmark/REUTERS - LUIS GALDAMEZ)

USAs præsident skal besøge El Salvador, der styres af en guerillabevægelse som amerikanerne har bekæmpet i årevis

Guerillabevægelsen FMLN har for første gang siden freden i 1992 fuld kontrol med El Salvador i Mellemamerika. FMLN har nu både en folkevalgt præsident og flertal i parlamentet. Med kontakter til Latinamerikas radikale synes landet selvskrevet til konflikt med USA.

Alligevel kommer Barack Obama på besøg i marts. Narkokrigen i Mexico har tvunget de kriminelle mod syd, og trods mange års gensidigt had er El Salvador den mest stabile partner i regionen for amerikanske interesser.

Guerillaerne til magten

Den stærkt venstreorienterede FMLN, der er en paraplyorganisation for fem forskellige frihedsbevægelser, savner stadig indre ro. Fraktioner hiver i hver sin retning, og de fleste er uenige med deres nye præsident på den ene eller anden måde.

Borgerkrigen, der indledtes i 1980'erne, varede 12 år og kostede 75.000 mennesker livet. Den blev ført imod landets amerikansk støttede militærdiktatur. Højrekræfterne dannede efter freden partiet ARENA, som har haft magten i El Salvador lige siden. Nu styrer FMLN landet.

Centrum-venstre præsident Mauricio Funes, der blev valgt for partiet sidste år med et solidt flertal, har sit hyr med baglandet og med oppositionen. Dele af FMLN har direkte forbindelser til den Colombianske guerilla FARC, kendt for kidnapninger og narkohandel – og på listen over internationale terrorbevægelser. Partiet er også tæt med Venezuelas præsident Hugo Chávez.

Det gælder økonomien

Mauricio Funes, en tidligere talkshow tv-stjerne blev valgt på løfter om at forbedre landets økonomi. ARENAs kontrollerende industrifolk har gennem årene nydt godt af en bølge af udenlandske investeringer og massiv eksport. Men der er tradition i El Salvador for at de rige beholder velstanden.

Landets 12 rige familier har tjent kassen i mange år, men deres parti er stemt ud. Befolkningen valgte Funes, fordi de ikke fik noget ud af den imponerende vækst. Modstanderne og internationale finansfolk fastholder, at han og FMLN ikke har forstand på økonomi. I øvrigt agter den nyvalgte Funes at slå ned på korruption og erhvervslivets skattesnyd.

Et anklagepunkt imod FMLN er, at de er uvenligt stemt overfor USA, som finansierede militærdiktaturet. Når Barak Obama alligevel er velkommen til marts skyldes det, de to præsidenter skal diskutere kampen mod fattigdom. En tredjedel af El Salvadors 6 millioner indbyggere er fattige. Funes siger til nyhedsbureauet AP, at planen er at løse fælles problemer med kriminalitet. Her tænker han på narkohandel og den massive immigration af hans borgere til USA.

El Salvador problem og løsning

Der bor ca. to millioner salvadoranere i USA. Det mellemamerikanske land er dybt afhængig af de mange penge, som de udeboende sender hjem til familien. Men USA deporterer systematisk titusinder af udokumenterede immigranter.
El Salvador vil gerne have hjælp fra USA til at løse sine problemer med vold.

Landet har en af verdens højeste mord-rater, en meget indflydelsesrig bandekriminalitet og blomstrende narkohandel. Mexicos krig mod narkokartellerne har skubbet aktiviteterne mod syd i Mellemamerika.

Venstreorienterede El Salvador er måske ikke Barack Obamas fødte partner, men naboerne i Mellemamerika er værre. Guerillaleder Daniel Ortega ser ud til at blive genvalgt i Nicaragua, Honduras er ikke kommet sig over kuppet imod præsident Zelaya i 2009, Guatemala er en rodebutik, og USA er uvenner med Panamas præsident Martinelli.

Voldelig historie

Historisk har El Salvador været plaget af borgerkrige, kup, snigmord, valgsvindel og dødspatruljer. I 1930'erne samlede navngiveren til FMLN, Augustin Farabundo Marti bønder og indianere til kamp imod de rige. Det medførte en national massakre, hvor dødspatruljer dræbte alle, der så indiansk ud på stedet. Over 30.000 døde, herunder oprørslederen.

Den voldelige klassekonflikt fortsatte lige til freden i 1992. Under den officielle borgerkrig, der startede i 1980, var målet for terrorren tilhængere af sociale og økonomiske reformer, der kunne true de rige familier, der styrede landet. Ofte var det arbejderledere, præster og universitetsfolk. De militære dødspatruljer udslettede også hele landsbyer.

FMLN blev dog hurtigt gode til at sprænge broer i luften, afbryde elledninger ogsmadre fabrikker i et forsøg på at kvæste landets økonomi. Guerillaerne kidnappede og myrdede også politikere og offentlige personer i samfundet. Sandhedskomissionen efter freden anslog, at militær, politi og rige folks dødspatruljer var ansvarlige for 95 procent af periodens overgreb.

Tæt på verden

En af landets mest erfarne u-landsjournalister, Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve

cirkusvogne og et cirkustelt
Krimi

Cirkusdirektør om ulovlig arbejdskraft: Vi har behandlet dem godt

to personer stillet op til fotografering
Kendte

TV 2-vært siger stop

en mand med briller
Krimi

Farlig voldsmand er flygtet - kontakt ham ikke