Administration 

Forældre har fået nok: "Vi har råbt og skreget til ledelsen"

En frustreret forældregruppe fra Holbæk har skrevet direkte til borgmesteren. De er bekymrede for børn og personale i deres børns daginstitution. Her oplever de, at én pædagogmedhjælper nogle gange står alene med 23 børnehavebørn.

Sebastian Jensen fra Holbæk er bekymret for sin 4-årige søns trivsel i kommunens daginstitution, hvor forældrene nogle gange er vidner til, at en pædagogmedhjælper står alene med 23 børnehavebørn.

- Normeringen er bare faldet og faldet, og det er ikke holdbart. Jeg har det dårligt med at aflevere mit barn til et presset personale, der umuligt kan nå at give omsorg til så mange børn, lyder det fra Sebastian Jensen.

Han er nu gået sammen med en håndfuld andre forældre om en underskiftindsamling for flere ansatte i daginstitutionen. De vil inden længe sende underskrifterne til kommunens borgmester sammen med et brev, hvori de beskylder kommunen for at svigte personale og børn.

Personalet kan ikke nå børnene

”Det er IKKE i orden, at 2-4 medarbejdere skal kunne varetage to stuer med op til 45 børn.  Hvordan vil I forklare jer, hvis der sker noget alvorligt med et barn på grund af manglende personale,” står der blandt andet i brevet, som Avisen.dk har set.

Sebastian Jensen forklarer, at der i sønnens institution er 45 børnehavebørn fordelt på to stuer, der hver har tilknyttet to pædagoger eller pædagogmedhjælpere. Det betyder, at der er to voksne på en stue med børnehavebørn hver dag fra 11-13. Men i ydertimerne fra klokken 8-11 og fra klokken 13-17 oplever forældrene, at der nogle gange kun er en pædagog eller pædagogmedhjælper alene på stuen med op til 23 børn.

- Det er jo helt vanvittigt. Personalet gør deres bedste, men de kan jo ikke nå alle børn, når de er så få. Vi har råbt og skreget til ledelsen, men de kan ikke gøre noget. Derfor går vi nu til borgmesteren, lyder det fra Sebastian Jensen

Leder kan ikke gøre noget

Sebastian Jensen forklarer, at han og andre forældre tidligere har rettet deres bekymringer til institutionens ledelse. Ledelsen har meldt tilbage, at det er ude af deres hænder at skaffe mere personale, da de arbejder inden for de økonomiske rammer, som Holbæk Kommune har fastlagt.

Daginstitutionens distriktsleder bekræfter over for Avisen.dk, at hun er bekendt med forældrenes bekymring. Men hun fastslår også, at hun som distriktsleder ikke har mulighed for at påvirke den økonomiske ramme, som kommunen har opstillet. Det er altså ikke muligt for lederen at kræve flere penge af kommunen til at ansætte flere pædagoger.

- Det her er et klokkeklart eksempel på, at kommunerne ikke kan varetage opgaven på børneområdet og sørge for, at der er nok pædagoger nok til vores børn, lyder det fra Sebastian Jensen

Nedprioriterer børnene

I Forældrenes Landsforening, FOLA, fortæller formanden, Dorthe Boe Danbjørg, at eksemplet fra Holbæk langt fra er enestående:

- Vi hører igen og igen fra bekymrede forældre og pædagoger, at der i deres institutioner er for få pædagoger, og at det går ud over børnene, siger Dorthe Boe Danbjørg.

Hun ærgrer sig over, at regeringens nye børnepakke, der blev fremlagt lige før valget, lægger op til, at det fortsat er kommunernes ansvar at fordele pengene og dermed bestemme, hvor meget personale, der skal være i daginstitutionerne.

Det nytter ikke, at ansvaret er ude i kommunerne, for vi kan jo se, at de nedprioriterer området og sender pengene et andet sted hen. Det er nødvendigt med en central minimumsnormering, fastslår Dorthe Boe Danbjørg.

Kommunen: Der er kommet flere penge

Avisen.dk har fået oplyst af distriktslederen, at der i pågældende institution er ansat fem medarbejdere til 20 børn under tre år, som er fordelt på to grupper. Og seks medarbejdere til 44 børn over tre år fordelt på to grupper. To af medarbejderne er studerende. Det har ikke været muligt, at få svar på, hvor mange af de ansatte, der er fuldtidsansatte.

Sebastian Jensen oplyser, at der på de to børnehavestuer er ansat en pædagog på fuldtid, en pædagog på 32 timer, en pædagogmedhjælper på fuldtid og en pædagogmedhjælper på 35 timer om ugen.

Formanden for Holbæk kommunes børneudvalg, Lars Dinesen (S) siger:

-Jeg kender ikke til den konkrete sag, men kommunen tilfører flere penge til børneområdet de næste to år.

 

Borgmesteren i Holbæk, Søren Kjærsgaard (V) kender ikke til sagen og har ikke tidligere hørt, at der har været bekymringer fra forældrene til børnene i institutionen.
- Det lyder mærkeligt. For der er netop blevet tilført flere penge til området i 2013 og 2014, og vi har planer om at tilføje flere penge de næste år. Det lyder som om, at distriktslederen har disponeret sin økonomi for resten af budgetåret, og der derfor ikke plads til at ansætte flere pædagoger. Men der er kommet flere penge til, fastslår Søren Kjærsgaard (V).

 

 

 

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve