Administration 

Farligt arbejde: Skærpet tilsyn udløser markant flere strakspåbud

Antallet af såkaldte strakspåbud om vold og traumatiske hændelser er steget markant på bosteder for psykisk syge. (Foto: Modelfoto: Scanpix)

I løbet af årets syv første måneder har Arbejdstilsynet givet flere strakspåbud om vold på bosteder, end de gjorde i hele 2015.

Slag, spark og spyt i hovedet: Det er farligt at gå på arbejde på landets bosteder for psykisk syge.

Nye tal fra Arbejdstilsynet viser, at antallet af såkaldte strakspåbud om vold og traumatiske hændelser på bostederne er steget markant fra 2015 til 2016. På bostederne arbejder blandt andet sosu'er, socialpædagoger og sygeplejersker.

- Medarbejderne kan opleve skub, slag, at blive spyttet i hovedet, tvunget op i et hjørne, nikket en skalle eller andre former for vold og traumatiske hændelser. Vi reagerer med et påbud, når arbejdspladsens indsats i forhold til forebyggelse og håndtering af eftervirkningerne ikke matcher risikoen, forklarer Mette Thidemann, der er tilsynschef i Arbejdstilsynet, til Avisen.dk.

Fem drab på fire år

I 2015 gav Arbejdstilsynet 72 påbud om vold og traumatiske hændelser på døgninstitutioner - herunder bosteder - og i hjemmeplejen. Men selvom der kun er gået syv måneder af 2016, er tallet i år allerede oppe på 64 påbud.

Udviklingen er endnu mere markant, når man ser på de tilfælde, der er så alvorlige, at der bliver givet strakspåbud om, at problemet skal løses med det samme.

Her blev der i 2015 givet 25 strakspåbud. I år er der allerede givet flere end hele sidste år tilsammen: 37 strakspåbud om vold og traumatiske hændelser er det foreløbig blevet til i 2016.

Ifølge Mette Thidemann skyldes udviklingen, at Arbejdstilsynet har været på en del flere besøg på bosteder i år end på samme tidspunkt sidste år. Tilsynet målretter sine tilsyn mod de virksomheder, som de forventer har de største problemer med arbejdsmiljøet.

- Derfor kan jeg heller ikke på nuværende tidspunkt sige, om udviklingen vil fortsætte resten af 2016. Men det er klart, at vi har en skærpet opmærksomhed omkring vold og trusler. Vi har jo desværre over de sidste fire år set en udvikling inden for området, hvor fem ansatte er blevet dræbt, så det gør selvfølgelig, at vi holder nøje opsyn, siger tilsynschefen.

FOA-boss: Kun toppen af isbjerget

Avisen.dk har i år beskrevet, hvordan ansatte på landets bosteder oplever vold og trusler som en del af hverdagen.

Avisen.dk fik i foråret en omfattende aktindsigt i Arbejdstilsynets rapporter, hvoraf det fremgik, at medarbejdere bliver truet med knive, nikket skaller og revet i håret af de psykisk sårbare beboere, de er ansat til at passe på. På flere bosteder oplever de ansatte ugentligt fysisk vold.

Samtidig har flere tragiske sager med drab på ansatte sat fokus på problemet. Senest i marts i år, hvor en 57-årig social- og sundhedsassistent blev knivdræbt af en beboer på bostedet Lindegården i Roskilde.

- Vores medlemmer oplever absolut flere hændelser med trusler og vold i socialpsykiatrien og på bostederne. Vi har haft fem drab på ansatte de sidste fire år, noget vi ellers aldrig har set før. Og da mange hændelser aldrig bliver anmeldt, tror jeg kun, at vi har set toppen af isbjerget, siger Dennis Kristensen, der er formand for fagforbundet FOA.

En undersøgelse blandt FOA’s medlemmer viste i december sidste år, at hver tredje ansatte i social- og sundhedssektoren var blevet udsat for vold og hver anden for trusler i løbet af året.

"Jeg sætter ild til dig"

Hos Dansk Sygeplejeråd har 36 procent været udsat for vold eller trusler inden for det seneste år.

- Den største del er verbale trusler. ”Du er en stor fed klam luder, der ender på traumeafdelingen”, ”jeg kan finde dig og dine børn, og hvis jeg ikke kan, så kender jeg nogen der kan”, ”jeg slår dig ihjel og uanset hvad, så husker jeg dig”, ”jeg kværker dig med mine bare hænder” eller ”jeg sætter ild til dig” er eksempler på trusler, vores medlemmer er blevet udsat for. Det kan også være truende adfærd som at blive trængt op i en krog. Men 12 procent har også oplevet fysisk vold som slag, spark og bid eller at blive spændt ben for, siger analysekonsulent i Dansk Sygeplejeråd Louise Sørensen til Avisen.dk.

Ifølge de ansattes organisationer skyldes problemet især, at både ansatte og borgere bliver presset i den nedskæringsramte plejesektor.

- Vi har set betydelige besparelser på psykiatrien og antallet af senge, og har samtidig en udvikling, hvor flere af patienter rykkes fra de store institutioner over til den ambulante behandling uden at de nødvendige ressourcer følger med. Derfor tror jeg desværre også, at udviklingen vil fortsætte, hvis der ikke bliver grebet ind, siger Dennis Kristensen til Avisen.dk.

Fakta: Påbud fra Arbejdstilsynet

Arbejdstilsynet giver påbud til arbejdspladser, når arbejdsmiljøet ikke lever op til sine pligter efter arbejdsmiljøloven.

Det mest tilskærpede er de såkaldte strakspåbud, som betyder, at der er tale om et så alvorligt arbejdsmiljøproblem, at det skal udbedres med det samme.

Ved andre typer påbud får arbejdspladsen typisk en frist til at løse problemet, men kan fortsætte produktionen imens.

Kilde: Arbejdstilsynet.dk 

tennisspilleren holger rune
Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland

Frokosttallerken med pålæg pyntet med lidt salat
Livsstil

Her køber du billigst ind til din påskefrokost

en ung kvinde i fin kjole
Kongelige

Prinsesse Isabella

fejrer sin fødselsdag

Krimi

Svensk dreng anholdt i Sydney: 
Ville hverve personer til
lejemord i Danmark

Nyheder

Forsvaret vil træne soldater i Ukraine

Nyheder

Ny formand for Det Etiske Råd

tre mænd står tæt sammen
Film og TV

Nye ansigter sat på

troldmændene på Hogwarts

to personer smiler til fotografen
Krimi

Bøde-truet cirkus:

Det er et pisse godt

sted, siger Bubber

en mand med solbriller kigger på fotografen
Kendte

Thomas Bo Larsen:

- Det var så fedt

Pengesedler og mønter
Helt vildt

Lotto-million

skabte respekt

en ulv
Nyheder

Venstre: Vi kan ikke

acceptere problemulve