Administration 

"Vil fagbevægelsen stiltiende se på, at vi skal arbejde, til vi dør"?

"Pensionsalderen skal markant ned. Hvor svært kan det være?" skriver blogger Jan Hoby.

Jan Hoby er næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger) og 100% socialist og feminist. Han er født i 1962 og opvokset i arbejderkvarteret Bispebjerg. Fra den tidlige ungdom har han været organiseret socialist. Jan vil hovedsageligt blogge om arbejderbevægelsens, primært fagbevægelsens, udfordringer set fra en aktivistisk og venstreorienteret fagbureaukrats udkigspost. Men han vil også tage emner som kritisk pædagogik, børns hverdagsliv og forskning inden for disse områder op.

LAD OS slå fast, at politikerne fra de gamle magtpartier ingen respekt har for menneskeliv, medmindre det er dem selv og deres familie. De sikrer sig selv i hoved og røv og hæver uden at blinke pensionsalderen for alle andre. Det sammen gælder for sammenrendet af grådige arbejdsgivere og deres umættelige trøst efter profit.  De vil skide højt og flot på, at der hvert år dør 1400 mennesker på grund af arbejdsrelateret stress.

Det rager både politikere og arbejdsgivere en høstblomst, at 35.000 borgere hver dag er sygemeldt på grund af stress, og at det koster 8 milliarder i sygedagpenge per år. Det har ingen betydning, at det dårlige arbejdsmiljø sender tusindvis af lønmodtagere ud af arbejdsmarkedet og ind i et krakeleret og undergravet socialsystem, hvor mange ender på kontanthjælp, hvis de da er så mindrebemidlede, at de har ret til kontanthjælp. Ellers er det bare ud, helt ud.

Sygefraværet er højt, og arbejdsmiljøet og trivslen er i bund i den offentlige sektor uanset stillingskategori. Men for at gøre ondt værre, så har de samme politikere, der i disse år indfører Anders Fogh Rasmussens minimalstat ad bagdøren, også forringet efterlønnen og sat pensionsalderen markant op. Fra 2017 kan man først gå på efterløn, når man er 62 år. ’Velfærdsaftalen’ fra 2006 fremrykkes med fem år, så folkepensionsalderen i år 2022 stiger til 67 år. Fra 2025 vil både pensionsalder og efterlønsalder således stige i takt med udviklingen i den gennemsnitlige levealder. Er man født efter 1970, kan man gå på folkepension som 69-årig. Kan du se billedet? Skræmmende. Der findes en engelsk betegnelse for den ’brutalisering af arbejdslivet’: “Work Till You Drop!”

NU VIL regeringen hæve pensionsalderen yderligere. Heldigvis giver flertallet af danskerne regeringen langemanden til dens forsøg på at ”justere” den nuværende menneskefjendske tilbagetrækningsalder. 184.000 har allerede skrevet under på 3F's underskriftindsamling 'Nej tak til højere pensionsalder'. Det er sgu et vink med vognstangen.

Men uanset hvor længe vi lever, så kan ingen undslippe, at kroppen fysiologisk viser tegn på aldring, når vi rammer de 55 år. Vi kan ikke omgøre den udvikling ved at dyrke motion i timevis eller leve sundt på alle mulige andre måder, vi kan højst udjævne den.

Kendsgerningen er, at ingen fx vil ansætte en pædagog på 61 år i en vuggestue i dag. Men når en 21-årig pædagogmedhjælper om 40 år søger en stilling som pædagog i en vuggestue, vil ansættelsesudvalget sige: ”Hende ansætter vi, for der er 15 gode år tilbage i hende”.

Det er bare ikke særligt realistisk at have vuggestuer, børnehaver og andre fysik krævende arbejdspladser fyldt op medarbejdere, der er i slut 60’erne eller først i 70’erne. Det vil kun føre til den sociale massegrav i et langt større omfang end det, vi allerede ser i dag, fordi store dele af arbejdsstyrken vil være reelt nedslidte og sygemeldte, før de får ret til pension.

Hundredtusindvis af danske lønarbejdere vil ikke kunne se frem til en tryg alderdom men til social nød og ulykke. Alt dette i nødvendighedens politik hellige navn. 

MEN HVORFOR fanden kan hverken arbejderpartierne eller fagbevægelsen få fingeren ud og benævne elefanten i rummet? Pensionsalderen skal markant ned. Hvor svært kan det være? Det er jo kun den politiske og økonomiske elite og deres nyliberalistiske tågehorn som Joachim B. Olsen, Liberal Alliance og erhvervsmanden Asger Aamund, hvis menneskesyn ikke rækker længere end til deres egen næsetip, der tror på, at den høje pensionsalder holder.

I Polen har det højrepopulistiske nationalkonservative parti, Lov og Retfærdighedsparti (PiS) gennemført det, som ingen centrum-venstre partier i resten af Europa har haft politisk mod til. De har om nogen gennemført et opgør med nyliberalismens ødelæggelse af velfærdssamfund, lønarbejderrettigheder og sociale sikkerhedsnet. Og dermed taget et opgør med sin egen nyliberale politik.

Partiet står bag de største sociale overførsler i Polens moderne historie. Forældre får 500 zloty (850 kroner) i månedlig ydelse for hvert barn, de får efter deres første – i fattige familier tilfalder ydelsen alle børn (den gennemsnitlige månedlige nettoindkomst er på 2.900 zloty). Som følge heraf er fattigdommen faldet med 20-40 procent og børnefattigdommen med 70-90 procent.

I 2016 indførte regeringen gratis medicin til alle over 75 år. Mindstelønnen er forhøjet ud over fagforeningernes krav. Pensionsalderen er sænket fra 67 år for både mænd og kvinder til 60 for kvinder og 65 for mænd. Uanset det højrepopulistiske regeringspartis begrundelser, og de er ikke kønne, så er det markante forbedringer, som polakkerne vil støtte op om. Hvem ville ikke det?

Det viser med al tydelighed, at det er politisk muligt at sige nej til enhver form nødvendighedens politik.

LAD OS skabe en bevægelse, der sikrer, at partier og fagforeninger rejser kravet om, at vi skal have sænket pensionsalderen for alle til 60 år. Vi lever ikke for at arbejde. Vi arbejder for at leve.

Danmarks næste regering efter Lars Løkke Rasmussen skal som minimum tvinges til at sænke pensionsalderen til 60 år og til at afskaffe af kontanthjælpsloftet. Det er der nemlig opbakning til i befolkningen. Så hvad venter vi på?

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Mand i anorak og mand i jakkesæt
Nyheder

Frederik aflyser Sirius-tur

En brun hund med tungen lidt ude af munden
Krimi

Nægtede adgang:
Café får bøde på 5000 kroner

Smilende kvinde i uniform
Kendte

Tv-kendis jubler:
Sommerbaby på vej

Nyheder

Efter 12 år:
Stopper som borgmester

Hul græshøj med en åben låge
Nyheder

Bekymrende: 
Ikke plads til alle

Mand med løftet pegefinger
Nyheder

Trump: Får styr på det

Krimi

Alvorlig ulykke i Nordjylland

Mand og dame på scenen
Film og TV

Stort TV-show droppes

Brudepar vinker
Kongelige

Skandale-prinsessen:

Slæber sælgere i retten

Kuglestøder i aktion
Sport

Borgmester vil have OL til London

Nyheder

Kongen udskyder tur til Grønland

Nyheder

Strømnedbrud

i Sydeuropa:

Her er årsagen

Bombet bygning
Nyheder

Rusland varsler midlertidig våbenhvile

Brudgom løfter bruds arm
Kongelige

Efter knap to års ægteskab:

Royal skilsmisse

Mænd med røde kalotter på hovederne set bagfra
Nyheder

Valg af ny pave:

Her er datoen

Mulig ulv på markvej
Dyreliv

Ulv set nær landsby

politiafspærring ved metro i madrid
Nyheder

LIVE: Strømnedbrud i Sydeuropa

højspændingsledninger i spanien
Nyheder

Kæmpe nedbrud:

Hele Spanien ramt

fodboldspiller jubler efter scoring
Krimi

LIVE: FCK-stjerne

i retten 

kvinde jubler med dansk flag
Helt vildt

Dansker vinder EM

i mågeskrig

kvinde kigger
Kongelige

Efter forskrækkelse:

Dronningen meldt rask 

bilkabutik set udefra
Nyheder

Salling Group med

milliardoverskud

mand står ved mikrofon
Nyheder

Her er DR's nye

generaldirektør

person holder lottokuponer
Helt vildt

Her landede weekendens millioner 

vejkryds med gående folk og cyklister
Krimi

8-årig dreng jagtet

af fremmed mand

mand poserer og smiler
Kendte

Rapporten er klar:

Derfor døde Hackman 

folk sidder udenfor i solen
Nyheder

Nu kommer varmen

trump interviewes
Nyheder

Trump tror Zelenskyj

er klar til at opgive

Krim-halvøen

mand poserer
Nyheder

84-årige Tom Jones

giver koncert i Tivoli

golfspilelr står og kigger på banen
Sport

Tvillinger tæt på sejren

Grafittiklædt hjørnefacade med dør til kælderen
Nyheder

Ikonisk rockbar lukker

Ansigt af mand med skæg
Kendte

Helt særlig tekst: 
Nu har Johnny Madsen
fået sin gravsten

en mand viser en knyttet næve
Nyheder

Donald Trump får
historisk dårlig måling

en skaldet mand kigger på fotografen
Kendte

Thomas Blachman var tæt på at slå kendissøn

To smilende mænd med armene hævet i vejret
Nyheder

Efter 40 år i politik: 
Tidligere Aarhus-borgmester stopper

ansigt af ældre mand med briller
Nyheder

Fogh erkender amatøragtige fejl 

Mand med jakkesæt taler
Nyheder

Rubio sår tvivl om fredsforhandlinger

bagenden af en ambulance
Nyheder

11 personer dræbt i påkørsel i Vancouver

Nyheder

Mette F.:
Klar til Donald Trump

To fodboldspillere jubler
Sport

Suveræn stil: 
Mesterskabet er hjemme

Mand i hvidt cykeltøj
Sport

Overlegen Pogacar: 
Knusende sejr i klassiker

en kvinde ser ulykkelig ud
Kendte

Skuespiller brugte afdød søns sæd for at få et barn

udsnit af en lægekittel
Krimi

Pakistansk læge tog fat i kvinder om natten:
Nægter voldtægtsforsøg

et sundhedskort
Nyheder

Sig farvel til det

fysiske sundhedskort

en stikkonktakt og ledninger
Nyheder

Så er der billig el - igen

Nyheder

Diabetes: Det højeste

antal nogensinde

sammensatte billedr
Nyheder

Mindst ni dræbt efter påkørsel af gadefestival 

et skib kommer sejlende
Nyheder

Trump: Amerikanske skibe bør sejle gratis gennem Panama og Suez

en sabel
Nyheder

Napoleons sabel skal under hammeren

Mand i kappe med knyttet næve
Nyheder

CIA-chefs søn død i Ukraine:

Kæmpede for Rusland

Gammelt lommeur
Nyheder

Lommeur fra dansk Titanic-passager solgt for formue

Jublende fodboldfans på tribune
Sport

Wrexham sikrer historisk oprykning

Par på den røde løber
Kendte

Pia Kjærsgaard jubler:

Skal være oldemor

Håndboldspiller på banen
Sport

Odense stryger i Final 4

mand i jakkesæt smiler
Nyheder

Venstre vil ophæve forbud mod atomkraft

Kvinde i rød kjole ved dommerbord.
Kendte

Vild med dans-vært:

God for 39 millioner

Nyheder

Zelenskyj: Trump-møde kan blive historisk

et par står foran en kro
Nyheder

Historisk kro har

fået nye ejere

Brændende bygning
Krimi

Har bekæmpet voldsom brand i halvandet døgn

en model af et missil
Nyheder

Dansk missilforsvar
får rækkevidde
på 185 kilometer

en mand jubler
Sport

Poul-Erik Høyer
siger stop

en elradiator
Nyheder

Advarsel: Populær radiator kan udvikle flammer

to spillere
Sport

Trump: Er I dumme?

en person holder et billede af pave frans
Nyheder

LIVE: Følg pave Frans' begravelse

en par går med bøjede hoveder
Nyheder

Donald og Melania er sjældent sammen
- nu mødes de på Air Force One

udsnit af en dyr bil
Krimi

Mænd mistænkt for tyveri af luksusbiler anholdt

tre personer
Kendte

Kvinden som anklagede prins Andrew for voldtægt er død

en mand kigger på fotografen
Kendte

Oliver Bjerrehuus
går nye veje

en pølsevogn
Nyheder

Dusør: 100 hotdogs

en tennisspiller server
Sport

Holger Rune er færdig

mange mennesker med blomster
Nyheder

Zelenskyj fastholder:
Krim er ukrainernes

et par står i et køkken
Kendte

Lars Elbæk skal
betale erstatning

en stor hvid bygning
Nyheder

Efterskole går konkurs

Nyheder

Pavens begravelse bliver uden deltagelse af Mette Frederiksen

en stor bygning
Nyheder

640 skal genhuses

en bygning set udefra
Krimi

To dømt for
vold efter dødsfald

et kongepar vinker fra en båd
Kongelige

Kong Frederik tager til kaffemik og besøger flyveplads i Grønland

gul basketballtrøje
Helt vildt

Vanvid: Trøje solgt

for 46 millioner

en skærm med skats forside
Nyheder

Skat ramt af it-problemer