Administration 

Hudlæger advarer: Find hudkræften i tide inden sommeren starter

Antallet af danskere med hudkræft stiger fortsat voldsomt. Ny hjemmeside og Åbent Hus kampagne hos landets hudlæger vil nu spore hudkræften tidligere

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Flere hudlæger opfordrer nu danskerne til at bliv checket for hudkræft før sommeren starter og især før titusinder af danskere tager på solferie sydpå.

-Mindst 85 pct. af al hudkræft skyldes solens stråler eller UV-stråling fra solarier. Danskerne lytter ikke til rådet om at gå indenfor mellem klokken 12 og 15, netop det tidsrum hvor sydeuropæerne af samme grund har indført siesta. Og selv om danskerne bruger beskyttende solcremer, så smører de for tyndt på eller først længe efter, at de er gået ud i solen.

Det siger Hans Christian Wulf, professor dr. med, dr. pharm og overlæge på Bispebjerg Hospital i København. Danskerne har simpelthen ikke hørt efter alle de mange gode råd om at beskytte sig, siger han om baggrunden for, at Danmark gennem de senere år har oplevet en voldsom stigning i antallet af tilfælde med hudkræft.

I 2011 var antallet af tilfælde med modermærkekræft hos mænd steget med 90 pct. i forhold til 2002, mens anden form for hudkræft i samme periode steg med 55 pct. For kvinders vedkommende steg antallet af tilfælde med modermærkekræft med 94 pct. i perioden, mens antallet af tilfælde med anden form for hudkræft steg med hele 119 pct. Det viser de nyeste talt fra Cancerregistret.

- Selv små mærker på huden, der er omkring 1 mm. store, kan være første tegn på hudkræft. Mærker over 1 mm i tykkelse kan sprede sig til resten af kroppen. Derfor er det afgørende vigtigt, at folk tjekker sig og ved faresignaler bliver checket så hurtigt som muligt hos læger, siger speciallæge i hudsygdomme, dr. med. Ph.d. Monika Gniadecka fra Herlev Hudklinik.

Hun står bag en non-profit hjemmeside www.skincancer.dk, hvor der er masser af billeder på mange forskellige former for hudkræft som patienterne kan bruge til i første omgang at vurdere, om mærker på huden kan være alvorlige og skal undersøges nærmere. Hjemmesiden har opået støtte fra Dansk Dermatologisk Selskab og Fonden for Faglig Udvikling af Speciallægepraksis.

Og netop ideen med at spore hudkræften tidligere i forløbet inden den udvikler sig livstruende, er baggrunden for et stort Åbent Hus arrangement, hvor patienter kan blive checket hos hudlæger og på klinikker og hospitaler uden henvisning eller tidsbestilling. Arrangementet sker i år i uge 17 fra 22. til 26. april. Det er tredje år i træk arrangementet finder sted, og der er i år rekordstor tilmelding fra landets hudlæger og klikker, fortæller professor, dr. med. og ledende overlæge på hudafdelingen på Roskilde Sygehus, Gregor Jernec.

- Sidste år blev over 1.000 patienter checket i løbet af vores Åbent Hus arrangement, og over 10 pct. af dem viste sig at have en eller anden form for hudkræft. Og vi forventer desværre at finde langt flere tilfælde i år, siger Gregor Jemec.

Det er forskelligt, hvilken dag i uge 17 de enkelte hudlæger og klinikker har deres Åbent Hus arrangement. Henvisning til hvor man finder det nærmeste læge eller klinik kan ses på www.skincancer.dk eller www.euromelanoma.org.

For almindelig hudkræft er behandlingsmulighederne i dag gode og består af kirurgisk indgreb, creme behandling eller speciallysbehandling.Modermærkekræft er langt mere alvorligt og behandlingskrævende og resulterer hvert år i flere dødsfald. Den gennemsnitlige alder for personer, der rammes af hudkræft, er også faldet gennem de senere år og danske kvinder under 39 år har nu verdensrekord i antal hudkræfttilfælde per indbygger.

Specielt for radio.

Vedlagt denne pressemeddelelse udsendes også lydfiler til brug for radio. Der er interviews med følgende:

Professor, dr. med. dr. Pharm. Hans Chr. Wulf, Bispebjerg Hospital, om baggrunden for den fortsatte stigning i antallet af danskere med hudkræft.

Dr. med. Ph.d. speciallæge i hudsygdomme ved Herlev Hudklinik Monika Gniadecka om baggrunden for hjemmesiden www.skincancer.dk

Professor, dr. med. og ledende overlæge på Roskilde Sygehus Gregor Jemec om baggrunden for Åbent Hus arrangement landet over.

Patient Mette Hvied Lauesen 48 år fra Ballerup, der blev frikendt i første omgang.

Patient Ole Theilvig 66 år fra Herlev, hvis læge tilfældigt opdager en lille plet.

Patient Hanne Lindhof Speich 66 år fra Herlev, hvis modermærke så fredeligt ud.

Alle interviews kan bruges frit. Alle patienter har også sagt ja til at blive direkte kontaktet af medier. Kontakt til dem kan ske via speciallæge ved Herlev Hudklinik Monika Gniadecka på tlf. 20 27 49 67, mail monikajustyna@hotmail

Interview i deres fulde længde med i alt syv patienter samt læger kan fås ved henvendelse til journalist Henrik Denta, tlf. 40 42 55 78 eller henrik@denta.dk.

Lokale og regionale radio-stationer, der har interesse i historien, opfordres i øvrigt til at tage kontakt med lokale og regionale hudlæger for at høre deres vurdering.

Denne pressemeddelelse er udsendt i fællesskab af:

Speciallæge i hudsygdomme ved Herlev Hudklinik Monika Gniadecka

Hans Christian Wulff, professor og overlæge på Bispebjerg Hospital

Gregor Jernec, professor og ledende overlæge på hudafdelingen på Roskilde Sygehus.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Krimi

Alvorlig ulykke i Nordjylland

Mand og dame på scenen
Film og TV

Stort TV-show droppes

Brudepar vinker
Kongelige

Skandale-prinsessen:

Slæber sælgere i retten

Kuglestøder i aktion
Sport

Borgmester vil have OL til London

Nyheder

Kongen udskyder tur til Grønland

Nyheder

Strømnedbrud

i Sydeuropa:

Her er årsagen

Bombet bygning
Nyheder

Rusland varsler midlertidig våbenhvile

Brudgom løfter bruds arm
Kongelige

Efter knap to år ægteskab:

Royal skilsmisse

Mænd med røde kalotter på hovederne set bagfra
Nyheder

Valg af ny pave:

Her er datoen

Mulig ulv på markvej
Dyreliv

Ulv set nær landsby

politiafspærring ved metro i madrid
Nyheder

LIVE: Strømnedbrud i Sydeuropa

højspændingsledninger i spanien
Nyheder

Kæmpe nedbrud:

Hele Spanien ramt

fodboldspiller jubler efter scoring
Krimi

LIVE: FCK-stjerne

i retten 

kvinde jubler med dansk flag
Helt vildt

Dansker vinder EM

i mågeskrig

kvinde kigger
Kongelige

Efter forskrækkelse:

Dronningen meldt rask 

bilkabutik set udefra
Nyheder

Salling Group med

milliardoverskud

mand står ved mikrofon
Nyheder

Her er DR's nye

generaldirektør

person holder lottokuponer
Helt vildt

Her landede weekendens millioner 

vejkryds med gående folk og cyklister
Krimi

8-årig dreng jagtet

af fremmed mand

mand poserer og smiler
Kendte

Rapporten er klar:

Derfor døde Hackman 

folk sidder udenfor i solen
Nyheder

Nu kommer varmen

trump interviewes
Nyheder

Trump tror Zelenskyj

er klar til at opgive

Krim-halvøen

mand poserer
Nyheder

84-årige Tom Jones

giver koncert i Tivoli

golfspilelr står og kigger på banen
Sport

Tvillinger tæt på sejren

Grafittiklædt hjørnefacade med dør til kælderen
Nyheder

Ikonisk rockbar lukker

Ansigt af mand med skæg
Kendte

Helt særlig tekst: 
Nu har Johnny Madsen
fået sin gravsten

en mand viser en knyttet næve
Nyheder

Donald Trump får
historisk dårlig måling

en skaldet mand kigger på fotografen
Kendte

Thomas Blachman var tæt på at slå kendissøn

To smilende mænd med armene hævet i vejret
Nyheder

Efter 40 år i politik: 
Tidligere Aarhus-borgmester stopper

ansigt af ældre mand med briller
Nyheder

Fogh erkender amatøragtige fejl 

Mand med jakkesæt taler
Nyheder

Rubio sår tvivl om fredsforhandlinger

bagenden af en ambulance
Nyheder

11 personer dræbt i påkørsel i Vancouver

Nyheder

Mette F.:
Klar til Donald Trump

To fodboldspillere jubler
Sport

Suveræn stil: 
Mesterskabet er hjemme

Mand i hvidt cykeltøj
Sport

Overlegen Pogacar: 
Knusende sejr i klassiker

en kvinde ser ulykkelig ud
Kendte

Skuespiller brugte afdød søns sæd for at få et barn

udsnit af en lægekittel
Krimi

Pakistansk læge tog fat i kvinder om natten:
Nægter voldtægtsforsøg

et sundhedskort
Nyheder

Sig farvel til det

fysiske sundhedskort

en stikkonktakt og ledninger
Nyheder

Så er der billig el - igen

Nyheder

Diabetes: Det højeste

antal nogensinde

sammensatte billedr
Nyheder

Mindst ni dræbt efter påkørsel af gadefestival 

et skib kommer sejlende
Nyheder

Trump: Amerikanske skibe bør sejle gratis gennem Panama og Suez

en sabel
Nyheder

Napoleons sabel skal under hammeren

Mand i kappe med knyttet næve
Nyheder

CIA-chefs søn død i Ukraine:

Kæmpede for Rusland

Gammelt lommeur
Nyheder

Lommeur fra dansk Titanic-passager solgt for formue

Jublende fodboldfans på tribune
Sport

Wrexham sikrer historisk oprykning

Par på den røde løber
Kendte

Pia Kjærsgaard jubler:

Skal være oldemor

Håndboldspiller på banen
Sport

Odense stryger i Final 4

mand i jakkesæt smiler
Nyheder

Venstre vil ophæve forbud mod atomkraft

Kvinde i rød kjole ved dommerbord.
Kendte

Vild med dans-vært:

God for 39 millioner

Nyheder

Zelenskyj: Trump-møde kan blive historisk

et par står foran en kro
Nyheder

Historisk kro har

fået nye ejere

Brændende bygning
Krimi

Har bekæmpet voldsom brand i halvandet døgn

en model af et missil
Nyheder

Dansk missilforsvar
får rækkevidde
på 185 kilometer

en mand jubler
Sport

Poul-Erik Høyer
siger stop

en elradiator
Nyheder

Advarsel: Populær radiator kan udvikle flammer

to spillere
Sport

Trump: Er I dumme?

en person holder et billede af pave frans
Nyheder

LIVE: Følg pave Frans' begravelse

en par går med bøjede hoveder
Nyheder

Donald og Melania er sjældent sammen
- nu mødes de på Air Force One

udsnit af en dyr bil
Krimi

Mænd mistænkt for tyveri af luksusbiler anholdt

tre personer
Kendte

Kvinden som anklagede prins Andrew for voldtægt er død

en mand kigger på fotografen
Kendte

Oliver Bjerrehuus
går nye veje

en pølsevogn
Nyheder

Dusør: 100 hotdogs

en tennisspiller server
Sport

Holger Rune er færdig

mange mennesker med blomster
Nyheder

Zelenskyj fastholder:
Krim er ukrainernes

et par står i et køkken
Kendte

Lars Elbæk skal
betale erstatning

en stor hvid bygning
Nyheder

Efterskole går konkurs

Nyheder

Pavens begravelse bliver uden deltagelse af Mette Frederiksen

en stor bygning
Nyheder

640 skal genhuses

en bygning set udefra
Krimi

To dømt for
vold efter dødsfald

et kongepar vinker fra en båd
Kongelige

Kong Frederik tager til kaffemik og besøger flyveplads i Grønland

gul basketballtrøje
Helt vildt

Vanvid: Trøje solgt

for 46 millioner

en skærm med skats forside
Nyheder

Skat ramt af it-problemer

gravhøj med træer i baggrunden
Krimi

Kulturminister:

- Underfrankerede tåber

Nyheder

Trump: Rusland kan

få 20 procent af Ukraine

tre personer i jakkesæt
Nyheder

DF-profil forlader

partiet 

Bygning ved vej
Krimi

Søger vidner: Kvinde

overfaldet og befamlet 

skilt foran retten i roskilde
Krimi

Vågnede med fremmed

på værelset: Troede det

var savl på fødderne 

lottokugler suser rundt
Helt vildt

En halv milliard i puljen:

Her er tallet der ikke er

trukket i 234 dage