Når man skal beskrive hvor langt noget er, plejer man at måle det i overkommelige størrelser. Lidt sværere, når man skal sige, at noget er over 8.000 km. langt. Hvor langt er det egentligt?
Ja, det er faktisk dobbelt så langt, som USA er bredt. Eller fra kysten af Afrika til Den Mexicanske Golf. Og tangen, som hedder sargassotang, volder enorme problemer lige nu – både for det marine liv og turistindustrien.
Tonsvis af denne sargassotang ophobes nemlig på de ellers så attraktive strande i både Caribien og langs kysterne ned langs USA, Mexico og længere ned.
Via satellitbilleder har man set, at tang-klumpen er fordoblet i størrelse bare fra december til januar. Det er dog ikke en sammenhængende klump, men en slags dråber med lange haler efter sig tæt på hinanden. Tonsvis af tang er allerede skyllet op på strandene, mens man forventer, at det topper i sommermånederne juni og juli, til stor skade for landenes og regionernes masseturisme.
Traktorer med kæmpe river og bulldozere prøver at få bugt med tangen, men det kan også oprette stor skade for det maritime strandliv. Foto: Scanpix
For at give et omfang af oprydningen af denne tang, så har de på Barbados kørt 1.600 fyldte lastbilslade fyldt med tang fra stranden væk.... hver dag i to uger.
Eksperter siger, at dette er et helt nyt oceanografisk fænomen, som man aldrig har set så stort, og man er i tvivl om, hvorfor det kommer lige nu, men de allestedsnærværende klimaforandringer kunne spille en rolle også her.
Det gode ved tangen er, at den yder beskyttelse og giver næring til at hav af smådyr, fisk og havskilpadder, som lægger deres æg i tangen. Det dårlige ved tangen er, at når den bliver for voldsom, så giver det skader både i havet og i landene, som bliver berørt af det.
Ligesom vores opblomstring af alger herhjemme om sommeren også kan give mange skader såsom iltsvind, når disse alger dør og synker til bunds og tager ilten fra vandet, så kommer der også enorme "døde zoner" i vandet og ved kysten, når sargassotangen dør og synker til bunds.
Ydermere indeholder tangen faktisk forholdsvis store mængder af arsenik, så den kan ikke rigtig bruges til hverken føde eller kunstgødning, som meget andet tang kan. Og så lugter der som 1 mio. stinkbomber er blevet smidt, når tonsvis af tang ligger på stranden og rådner. Lugt som kan give folk med allergi svære gener - og igen holder turisterne væk fra de før så attraktive strande.
Når tangen ligger i solen og rådner, er der ikke rart i nærmiljøet. Foto: Scanpix
Flere facebook-grupper samt myndigheder prøver at give vejledninger til, hvor der er "frit lejde" uden tang de følgende dage, men problemet er, at saragassotangmassen pludselig kan ændre retning, rive sig løs og oversvømme en strand, som ellers så ud til at slippe, på under et døgn.
Lige nu er kæmpe koncentrationer af saragassotang blevet spottet ud fra kysterne ved hhv. Guadeloupe, Martinique og Key Largo i Florida.
Eksperter ved ikke, om denne kæmpe tangmasse er et enestående fænomen i år. – Det kan være, vi skal vænne os til dem. Måske de er dobbelt så store om 10 år, hvem ved?, udtaler en ekspert til CNN.