Administration 

Unge: Helt fair, at kontanthjælpsmodtagere bliver fattigere

Morten Ryom er sur på Helle Thorning og Bjarne Corydon over stigende ulighed. (Foto: Henning Bagger/Scanpix)

Hver anden ung ser ikke ulighed som et problem, viser en ny undersøgelse. Helt anderledes ser det ud for den ældre del af befolkningen. Hvor er solidariteten, spørger Morten Ryom? Det handler om frihed, mener Jakob Engel-Schmidt.

Kontanthjælpsmodtageren, der kæmper for at kunne betale huslejen, får ingen medfølelse fra den unge generation.

Unge løfter heller ikke et øjenbryn over, at IT-eksperten og bankdirektøren køber mærkevarer og svinger dankortet på dyre restauranter. Uligheden bekymrer nemlig ikke de unge.

Næsten hver anden dansker mellem 18 og 29 år oplever kun i mindre grad eller slet ikke, at uligheden mellem rig og fattig er et problem i dagens Danmark. Det viser en ny undersøgelse, som Analyse Danmark har gennemført for Ugebrevet A4 og Avisen.dk.

Og kun hver femte dansker under tredive år mener, at uligheden i høj grad er et problem under danske himmelstrøg.

Helt anderledes ser det ud i aldersgruppen 50 – 59-årige.

Her angiver hver anden dansker i 50'erne, at uligheden er et stort problem.

Dermed er den unge generations forældre dobbelt så bekymrede for forskellen mellem rig og fattig i Danmark end deres egne børn.

Unge er blevet mindre solidariske

Velfærdsforsker på Roskilde Universitet, professor Bent Greve, kalder det overraskende, at så mange unge er ligeglade med ulighed. Især fordi uligheden er vokset i kølvandet på finanskrisen og under Helle Thorning-Schmidts regering.

- De unge er måske blevet lidt mere blå end tidligere og også lidt mere egoistiske. De tænker lidt mere på sig selv end på fælles fællesskabet. De er simpelthen blevet mindre solidariske, siger Bent Greve.

Ifølge valgforsker på Aalborg Universitet, professor Jørgen Goul Andersen, afspejler undersøgelsen, at unge i dag er vokset op i en tid, hvor målet om lighed ikke har været prioriteret særlig højt.

- Dem, der er i 50'erne i dag, fik lighedsideologien ind med modermælken og var unge i 1970'erne, hvor der var en stærk venstredrejning. I dag fylder lighed ikke så meget i debatten, og derfor ser vi, at de unge går deres egne veje og ikke anser ulighed som et problem i samme omfang som de lidt ældre generationer, siger Jørgen Goul Andersen.

S-kandidat har det skidt med stigende ulighed

Morten Ryom, der er smedelærling og socialdemokratisk folketingskandidat i Aalborg, er godt gal i skralden over, at hver anden på hans egen alder ikke er bekymret over ulighed.

- Jeg bliver lidt ked af det, når jeg hører, at de unge ikke kan se vigtigheden af, at vi har så lille ulighed mellem rig og fattig. Jeg håber, at de unge vokser fra det, for eller er jeg mildt sagt bekymret for, hvordan Danmark kommer til at se ud i fremtiden. Jeg er megabekymret for et liberalt Danmark, siger Morten Ryom.

At uligheden er steget i Helle Thorning-Schmidts regeringsperiode gør kun ondt værre, påpeger han.

- Jeg har det skidt med, at uligheden er vokset. Det strider mod socialdemokratiske værdier at lade uligheden stige. Jeg ved ikke, hvem der har sovet i timen derovre på Christiansborg, men en stigende ulighed er skidt at have stående på CV'et, når vi skal til folketingsvalg, fastslår han.

"Unge synes frihed er pisse nice"

Morten Ryom håber, at ulighed bliver et tema under valgkampen. Så vil han slå sin unge håndværkernæve i bordet og fortælle både finansminister Bjarne Corydon og statsminister Helle Thorning, at en eventuel kommende rød regering skal have lighed som første prioritet.

- Dybest set tror jeg også, at mange unge er enige med os, hvis vi taler om at vi skal have lige muligheder i samfundet. Jeg tror, at mange unge stemmer liberalt, fordi de synes, at frihed er pisse nice, men når de skal vælge mellem den liberale frihed og lige muligheder og sammenhængskraft, vælger de det sidste, siger han.

Venstreløve glad for sin generation

Folketingsmedlem fra Venstre, Jakob Engel-Schmidt, mener ikke, at de unge har misforstået noget som helst men tværtimod bare har indset, at en relativ lille ulighed kan være godt initiativ og vækst. Han glæder sig over, at den unge generations holdninger flugter med Venstres holdning til ulighed.

- Ulighed er ikke et problem, hvis det betyder, at samfundet som helhed bliver rigere. Og det argument tror jeg, at rigtig mange unge har købt. Selv den franske stjerneøkonom Piketty siger jo, at ulighed i mindre grad kan være med til at drive væksten og dermed beskæftigelsen i et samfund, siger han.

Den unge Venstre-løve pointerer, at Danmark i forvejen er et af verdens mest lige samfund.

- Men hvis en iværksætter risikerer alt for at skabe en ny forretning, har jeg det fint med, at han eller hun bliver belønnet, hvis forretningen bliver en succes. Der kommer nye arbejdspladser, innovation, flere penge til forbrug og skatteindtægter, men virksomhedsejeren vil tjene mere end sine måske fem ansatte, og dermed er han med til at øge uligheden, og det har jeg det fint med, siger han.

Jakob Engel-Schmidt har svært ved at se, at man kan skabe vækst uden at øge uligheden en lille smule.

Nej til borgerløn og kommunisme

- Med mindre man ønsker et samfund med borgerløn og kommunisme, og det gør jeg bestemt ikke, fastslår han.

Den unge venstremand er en varm fortaler for kontanthjælpsloft og starthjælp, ligesom han gerne ser en skattereform, der skal være med til at skabe vækst og arbejdspladser.

- Nogle af de reformer, som Venstre gerne vil gennemføre, vil også være med til at øge uligheden en smule, fordi nogen danskere vil få et mindre rådighedsbeløb på passiv forsørgelse. Det mener jeg godt, at man kan forsvare, også selvom det påvirker uligheden. Hele begrebet ulighed bliver meget hurtigt forsimplet. Enten er man for eller imod, siger han.

Jakob Engel-Schmidt mener, at man bør diskutere ulighed i et langt bredere perspektiv. Hvis samfundet bliver rigere og der er flere incitamenter til at arbejde, skal det også med i debatten, pointerer han.

- Det er rart, at min generation lytter til oplyste og fornuftige argumenter i stedet for bare at acceptere et kasseformet dogmatisk ulighedsbregreb.

Unge og ældre om ulighed

Kun godt hver femte unge mellem 18 og 29 år opfatter ulighed som et problem i dagens Danmark.  Blandt de 50 – 59 årige mener næsten hver anden dansker, at forskellen mellem rig og fattig er et problem.

I hvilken grad oplever du, at uligheden mellem rig og fattig er et problem i dagens Danmark?

I meget høj og i høj grad:

18 – 29 årige: 22 procent

50 -59 årige: 48 procent

I nogen grad

18 – 29 årige: 34 procent

50 -59 årige: 22 procent

I mindre grad og slet ikke

18 – 29 årige: 44 procent

50 -59 årige: 25 procent

Kilde: Analyse Danmark for Ugebrevet A4. Undersøgelsen er gennemført i perioden 5. – 12. december 2014. 201 respondenter i aldersgruppen 18-29 årige og 190 respondenter i aldersgruppen 50-59 årige har medvirket i undersøgelsen.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland