Administration 

Ortega er snart republikejer i Nicaragua

Daniel Ortega, præsident for tredje gang i Nicaragua. Dette vægmaleri stammer fra 1980'erne og findes på et stadion i byen Esteli. (Foto: AP Photo/Esteban Felix)

Gammel revolutionær er nu tilhænger af populisme, kapitalisme og katolicisme. Daniel Ortega sidder snart på al magt i Nicaragua.

I dag tirsdag indsættes Daniel Ortega for tredje gang som præsident i det mellemamerikanske land Nicaragua. Han kommer til magten (igen) efter et valg, hvor han fik et jordskredssejr. Mandag mødte parlamentet op for første gang.

Oppositionen har før, under og efter valget brokket sig ihærdigt, fordi valget af Ortega sådan set er i strid med grundloven, der dikterer maximum to præsidentperioder. Nu starter en tredje alligevel.

Sandinisten Ortega fik den tredje omgang bevilliget af sine egne folk i Det Øverste Valgråd. Udover det med de tre perioder kan han altså heller ikke genvælges to gange i træk. Heller ikke et problem, mente valgrådet.

Oppositionen råber kriminelt, ulovligt og manipulatorisk og påpeger i øvrigt svindel under valget. Lige meget hjælper det.

Jordskredssejr

Ikke uventet hentede præsident Ortega en majoritet på over 62 procent af stemmerne ved november valget. FSLN, udløber af en revolutionær guerillagruppe, er dybt integreret i alle samfundets afkroge.

Resten af stemmerne gik til De frie Demokrater, hvoraf nogle har gamle forbindelser til det dybt korrupte højrestyre ledet af Arnold Alemán.

Valget var en ret stille affære, hvor Daniel Ortega førte sig frem som en politisk pave. Han nægtede for eksempel at lade sig interviewe af medier, der ikke sympatiserer med alt, han gør.

Kritikken af valget opstod allerede inden afstemningen, der tydeligvis havde til formål at kåre Ortega som landets ubestridte leder og hans parti som ejer af samfundets mekanismer. Traditionelle valgobservatører blev udelukkede.

Der er knap seks millioner borgere i Nicaragua og næsten halvdelen lever for småpenge. Daniel Ortega er populær blandt landets fattige, fordi han har taget mange politiske initiativer til den befolkningsgruppe.

[pagebreak]Hårdt pres på borgerne

Det er ikke svært at finde medlemmer af fagforeninger, der er tilhængere af Daniel Ortega. Fagforeningerne er manden, partiet FSLN og det venstredrejede samfundssystem.

Ude i samfundet nyder mange godt af de sociale tiltag, mens andre lider under systemet. María López Virgil, redaktionschef på det politiske månedblad Evío, siger til u-landsnyt.dk:

”Er du statsansat og tillader dig at være kritisk, mister du dit job. Er du kritisk mister dine børn deres studielegater. Er du kritisk og bor i en lille by eller en landsby risikerer du trusler og andre overgreb.”

Konsoliderer sin magt

Næste runde af valghandlinger kommer til at ske sidst i 2012, hvor alle byråd og borgmesterposter i Nicaragua er på valg. Det vil formentlig foregå styret af det samme valgråd, der netop har dispenseret for grundloven.

Mekanismen bag kontrollen med Nicaraguas valgråd står ikke i nogen lærebog. For 11 år siden indgik Ortega og den dengang meget indflydelsesrige liberale leder Alemán en pagt, hvor de delte magten blandt ved udpegning af medlemmer i valgrådet.

Pagten, der skulle holde alle andre ude fra magten, kollapsede i 2011 til fordel for Ortega og sandinisterne.

Op til valget i november 2011 nægtede en politisk svag Alemán at deltage ved udnævnelsen af nye medlemmer, men det ordnede Ortega som præsident med et hurtigt dekret, hvor hans egne folk tog plads i de ledige sæder. Det snuptag blev godkendt af Højeste Ret, som også er udnævnt af sandinisterne.

[pagebreak]Næste runde

Lokalvalget i Nicaragua anses for noget af en skandale hvad angår svindel og fusk. Valgobservation var ikke tilstrækkelig. Hverken lovgivning eller sammensætning af valgråd vil blive radikalt ændret inden da.

Den nyindsatte parlament har absolut flertal for FSLN med 62 pladser og den liberale opposition med 26. Der er kun to repræsentanter for det tidligere regeringsparti. FSLN har fået 33 kvinder valgt ind.

Sandinisterne fik ved åbningsafstemningen i parlamentet flertal i ledelsen, blandt andet fordi oppositionen boykottede proceduren. De fik ikke de pladser, som de var lovet. Der opstod tumult under åbningen.

Præsidentens løfter

Den tidligere brændende socialist, Daniel Ortega, forbillede for mange venstreorienterede har under sin anden præsidentperiode været allieret med finansindustrien og arbejdsgiverne.

Nicaraguas økonomi er nu baseret på det frie markeds kræfter. Landet har indgået en frihandelsaftale med USA og nabolandene trods gensidigt fjendskab.

Ortega er også blevet dybt religiøs (katolsk), hvilket har været åbenbart i hans populistiske valgkamp, siger observatører. Hans politiske rejse har været lang, siden han som leder af FSLN styrtede den forhadte amerikansk støttede diktator Anastasio Somoza 1979.

Det internationale nyhedsbureau Associated Press rapporterer, at Daniel Ortega har lovet at indlede sin nye præsidentperiode med ”moderation”.

[pagebreak]Langtidskontrakt

Hvis Ortega ønsker at lave valgloven eller for den sags skyld grundloven om, har han god tid og et massivt flertal bag sig de kommende fire år. Fundamentet er ved at være på plads til en livstidstilling som præsident af Nicaragua.

Hans gode kollega, Hugo Chavez af Venezuela, der har forsøgt det samme, dog uden held, er tilstede ved indsættelsen. Det samme er Irans præsident Ahmadinejad.

Tæt på verden

En af landets mest erfarne u-landsjournalister, Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland