Administration 

Minister varsler ny lov om arbejdsskader: Jeg lægger mig fladt ned

- Vi skal gøre det rigtigt og vi skal gøre det grundigt. Og det kræver ny lovgivning, fastslog beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) under samråd i Folketingets beskæftigelsesudvalg. (Foto: Foto: Tariq Mikkel Khan/Ritzau Scanpix)

Antallet af anerkendte arbejdsskader er styrtdykket de seneste år. Nu skal en lovændring vende udviklingen, fastslår beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V).

- Jeg er 100 procent enig i, at der skal gøres noget ved det. Jeg lægger mig helt fladt ned.

Sådan lød den direkte tale fra beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) i dag under et åbent samråd i Folketingets beskæftigelsesudvalg. 

Her lovede han, der vil komme en lovændring efter sommer, så flere arbejdsskader bliver anerkendt i fremtiden. 

Anderkendte arbejdsskader styrtdykket 

Troels Lund Poulsen skulle til samrådet, det var indkaldt af SF og Enhedslisten, redegøre for, at anerkendelsesprocenten for arbejdsulykker er faldet fra 79,4 procent i 2010 til 49,4 procent i 2016. 

Nedgangen i anderkendte arbejdsskader er nemlig stik imod, hvad der blev lovet fra politisk hold tilbage i 2003. Her proklamerdee den daværerende beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V), at man ville øge anerkendelsesprocenten til op mod 85 procent, og at en ny reform af arbejdsskadesystemet skulle sikre dette. 

Og selvom anerkendelsesprocenten de efterfølgende år var stigende, ændrede en dom i Højesteret i 2013 praksis i Ankestyrelsen. Dommen har betydet, at mange arbejdsskadesager ryger under bagatelgrænsen og afvist. I dag det godt hver anden arbejdsskade, der bliver anerkendt. 

I januar gik pædagogernes, lærernes, sygeplejerskernes og socialrådgivernes fagforbund sammen i et fælles opråb til politikerne, da de var bekymrede over udviklingen. Og det ser ud til at have givet politisk genlyd.

Nyt system

Troels Lund Poulsen anerkendte til fulde under dagens samråd, at der skulle gøres noget for at rette op til den dramatiske nedgang i anerkendte skader. 

Han har tidligere varslet en ny model for et moderne arbejdsskadesystem, der skal forhandles i løbet af foråret, men idag lovede han det øvrige samråd, at der er lovændringer i vente. 

- Vi skal først og fremmest have et mere tidssvarende system, der møder borgeren i øjenhøjde. Der sikrer borgeren hurtigere afgørelser og dermed også en hurtigere tilbagevenden til arbejdsmarkedet. 

- Det vil være særdeles oplagt, at vi også kigger på personskadebegrebet i arbejdsskadeloven. Herunder hvilke krav, der skal opfyldes, for at en arbejdsulykke kan anerkendes som arbejdsskade, lød det fra Troels Lund Poulsen. 

Ny lovgivning 

De politiske intentioner fra 2003 går ikke længere hånd i hånd med Ankestyrelsens praksis, fastlog han på samrådet. Og i stedet for at rette op på praksis, vil Troels Lund Poulsen rette op på loven: 

- Vi skal gøre det rigtigt, og vi skal gøre det grundigt. Og det kræver ny lovgivning, fastslog Troels Lund Poulsen. 

Han lægger op til politiske forhandlinger frem til sommerferien og ny lovgivning på området i det nye folketingsår. 

Derudover vil Troels Lund Poulsen invitere de faglige organisationer med til et møde i marts for at diskutere et nyt arbejdsskadesystem. 

Karsten Hønge er glad

At beskæftigelsesministeren er villig til at ændre loven for at få flere arbejdsulykker anerkendt glæder beskæftigelsesordfører Karsten Hønge fra SF, der havde indkaldt til dagens samråd. 

Han er positivt overrasket over, at Troels Lund Poulsen vil have de politiske forhandlinger på plads allerede inden sommerferien. 

- Jeg er rigtig glad for,  at ministeren nu rækker hånden frem mod dem, der har været udsat for en arbejdsskade. Og at han sætter en realistisk kort frist for, at der skal ske noget, siger Karsten Hønge (SF) til Avisen.dk oven på dagens samråd.

Han mener, at dagens samråd har været med til at sparke den politiske proces igang, men påpeger, at det var indberetninger fra de faglige organisationer, der har været med til at råbe politikerne op om problemet.

- Det her er et godt eksempel på, hvordan mennesker uden for Folketinget kan pege på og dokumentere et konkret problem, som så får ministeren til at tage udfordringen op, siger Karsten Hønge.

Han håber og tror på, at en kommende lovændring vil neutralisere dommen fra Højesteret i 2013, så der fremadrettet vil ske en stigning i anerkendelsesprocenten op mod de 85 procent, som var intentionen tilbage i 2003. 

Også hos Enhedslisten vækker udsigten til en lovændring glæde.

- Det er gode nyheder for de tusinder ramte, som nu har udsigt til de erstatninger, som kan mildne konsekvenserne af arbejdsskaderne, siger Christian Juhl, der er arbejdsmiljøordfører i Enhedslisten.

- Jeg vil gerne anerkende de fagforbund, som på vegne af deres medlemmer, har holdt fast i, at en lovændring er nødvendig, udtaler Christian Juhl i en pressemeddelelse. 

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland