Administration 

Løkkes tro væbner er Danmarks mest ukendte minister

Man siger godt nok, at politik er showbusiness for grimme mennesker, men jeg er ikke i politik for at være i medierne hele tiden men for at gøre en forskel og levere resultater til gavn for Danmark, siger Lars Christian Lilleholt (V). (Foto: Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Scanpix/arkiv)

Venstres energi-og klimaminister Lars Christian Lilleholt er den mest ukendte minister i befolkningen. Det betyder ikke noget for mit ministerarbejde, mener han.

Seks ud af ti danskere ved ikke, at Lars Christian Lilleholt (V) er klima- og energiminister.

Dermed indtager han den ærgerlige førsteplads som Danmarks suverænt mest ukendte minister i regeringen.

Det viser en undersøgelse foretaget af Analyse Danmark for Avisen.dk og Ugebrevet A4 blandt 1.087 repræsentativt udvalgte personer.

Et flertal af danskerne ved faktisk slet ikke, hvad 11 ud af regeringens 22 ministre har som ministerområde.

Og mens 61 procent af danskerne ikke kan placere Lars Christian Lilleholt i et ministerium, ser det også sort ud for undervisningsminister Merete Riisager (LA) og udviklingsminister Ulla Tørnæs (V). Henholdsvis 60 og 59 procent af danskerne kender ikke deres ansvarsområder.

I den anden ende af skalaen er top tre over de mest kendte ministre i regeringen statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), udlændinge-og integrationsminister Inger Støjberg (V) og ældre-minister Thyra Frank (LA).

Lars Christian Lilleholt opfatter ikke selv målingen som negativ for hans arbejde som minister.

 - Jeg passer mit arbejde som minister og forsøger at skabe resultater hver dag. Det er mit fokus, skriver han i en mail til Avisen.dk.

Den højeste minister med det længste navn

Lars Christian Lilleholt (V) synes det er tankevækkende, at et flertal ikke ved, hvilket område 11 ud af 22 ministre er ansvarlige for.

- At jeg så kommer ud på toppen af den undersøgelse er nok lidt tilfældigt og marginalernes spil, men det kan jo være, at flere vil kende mig nu, hvor jeg får lidt omtale her, skriver han i en mail til Avisen.dk.

Han påpeger, at han som regeringens højeste minister på 203 cm. også er blevet udstyret med den længste titel som energi-, forsynings- og klimaminister.

- Det tog mig selv en rum tid at sige titlen i den rigtige rækkefølge og huske alle tre områder, så jeg forstår godt, hvis de adspurgte i undersøgelsen også har lidt svært ved at hitte rede i det, skriver han.

Nær ven af Løkke

Carsten Hansen er tidligere socialdemokratisk gruppeformand og minister og nu senior advisor i public affairs i bureauet Rud Pedersen.

Ifølge ham er Lilleholt måske en af de lidt grå politisk set, men han er en knalddygtig fagpolitker og nede i noget meget kompliceret stof, der er kendetegnet ved lange forhandlinger og mange udlandsrejser.

- Og så er han meget loyal over for regeringen og en god ven af Løkke. Jeg er ikke i tvivl om, at det betyder noget for hans muligheder for at få ting igennem i økonomiudvalget, siger han.

Lars Christian Lilleholt og Lars Løkke Rasmussen kender hinanden tilbage fra Venstres Ungdom (VU) , hvor de var formand og næstformand og blev gode venner.

Samtidig mener flere, at han er en af de få Løkke-støtter i Venstre, der ikke blev degraderet, da der skulle være plads til Konservative og Liberal Alliance i regeringen. 

Lars Christian Lilleholt mener selv, at det tager tid at nå bredere ud i befolkningen.

- Man siger godt nok, at politik er showbusiness for grimme mennesker, men jeg er ikke i politik for at være i medierne hele tiden men for at gøre en forskel og levere resultater til gavn for Danmark, skriver han. 

 - Jeg har den grundlæggende filosofi i mit politiske arbejde, at det er det lange seje træk, der lønner sig. Sådan er det også her, når det gælder om at nå ud til alle danskerne. Det tager tid, så det stresser jeg ikke over.

Vi følger ikke med

Men er det vigtigt, at vi kender til vores ministres arbejdsområder? Valgforsker ved Aarhus Universitet, professor Rune Slothuus, mener, at man både kan se glasset som halvt fyldt eller halvt tomt.

- Er man optimistisk, ser de fleste af vælgerne ud til at vide, hvem de centrale ministre er, nemlig statsministeren, justitsministeren og finansministeren. Men der er også grund til at være kritisk og bekymret. For når så stor en del af befolkningen ikke kender til ministrenes arbejdsområder, er det også et udtryk for, at man ikke følger med i politik til hverdag og ikke ved, hvem der træffer beslutningerne, siger han.  

Ifølge Carsten Hansen betyder det noget for ens virke og omdømme, om man er bredt kendt i befolkningen, men det er mest i forhold til en ministers videre politiske liv.

- Når man skal besætte nye poster, betyder det noget, om man er slået igennem eller ej og har markeret sig, siger han.

Du kan være branduheldig

Derfor gælder det om at være god til at tage de nære og brede debatter, hvor man kan. Værdipolitikken er lige nu ekstremt højt profileret, mens nogle ministerområder er bundet op af en masse forlig, hvor det er svært at tage nye initiativer, fortæller Carsten Hansen.

- Du kan være branduheldig at rende ind i et område, hvor der ikke skal ske noget som helst. Så må du finde nogle små sager og en motorvejsbro hist og pist at profilere dig på. Jeg vil tro, at det er 60 procent området og 40 procent personen, der afgør kendskabet. Man er også meget bundet af, at man kun må tale om sit eget ministerområde, og så er man dybt afhængig af, hvad pressen interesserer sig for, siger han.

 

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland