Administration 

Lizette Risgaard før 1. maj: "Vi har mange kampe og mange sejre til gode, og en af dem er kampen mod stigende ulighed"

LO-formand Lizette Risgaard vil bruge sin 1. maj tale til at tale imod kontanthjælpsloft og højere pensionsalder. (Foto: Foto: Linda Kastrup/Scanpix)

1. maj skal bruges til at understrege, at fagbevægelsen til enhver tid bekæmper stigende ulighed og kontanthjælpsloft. Sådan er budskabet fra LO-formanden, som gør klar til at holde syv 1.maj-taler.

Rød road-tour med risiko for hæs stemme.  

Sådan kan man betegne Lizette Risgaards 1. maj i år.

På Arbejdernes Internationale Kampdag holder LO-formanden syv taler i Esbjerg, Kolding, Vejle, Fredericia, Middelfart, Ringsted og København.

Fra tidlig morgen i det vestjyske til hun sidst på dagen slutter af i Fælledparken, vil dansk fagbevægelses førstedame tale imod ulighed. 

- Hullerne i vores sikkerhedsnet bliver større og større. Dagpengene er udhulet, og det rammer de arbejdsløse. Familier bliver fattigere med et kontanthjælpsloft. Den stigende ulighed hører ikke hjemme i Danmark, og det vil fagbevægelsen til enhver tid bekæmpe. Vi kæmper jo for et samfund, hvor vi er mere rige, mere lige og mere trygge, siger Lizette Risgaard.

"Vi har mange kampe og sejre til gode, og en af dem er kampen mod stigende ulighed og fattigdom både herhjemme og ude i verden"
Lizette Risgaard, LO-formand

Hun minder om, at hun fra allerførste dag har været indædt modstander af kontanthjælpsloftet, der ifølge flere beregninger sender over 60.000 børn ud i fattigdom. Men budskabet kan ikke siges ofte nok, betoner LO-formanden.

- På Arbejdernes internationale kampdag er det vigtigt at fokusere på alle de sejre, som arbejderbevægelsen har haft, fordi vi har kæmpet sammen for at få nogle rettigheder. Men vi har mange kampe og mange sejre til gode, og en af dem er kampen mod stigende ulighed og fattigdom både herhjemme og ude i verden, siger hun.

Fast inventar i Fælledparken

Lizette Risgaard kan sin ABC, når det gælder arbejderbevægelsens internationale kampdag. Godt nok havde hendes mor, der op gennem Lizettes barndom på Nørrebro i København blandt andet arbejdede som rengøringsassistent og HKer, sjældent fri 1. maj, så datteren kom ikke i Fælledparken, selvom det lå lige om hjørnet.

Men Lizette Risgaard tog revanche, da hun fik en kontoruddannelse og blev aktiv i HK Ungdom. Siden begyndelse af 1980erne har hun været fast inventar i Fælledparken. Både som tillidsrepræsentant, næstformand i LO-Storkøbenhavn, formand for HK Service i København og siden næstformand og nu formand i LO.  

"1. Maj skal vi have lov at slappe lidt af og udover at feste også vise omverdenen, at lønmodtagerne står sammen1. Maj skal vi have lov at slappe lidt af og udover at feste også vise omverdenen, at lønmodtagerne står sammen"
Lizette Risgaard, LO-formand

- Jeg har haft vildt mange gode oplevelser sammen med kammerater og kolleger i Fælledparken, siger hun og lægger ikke skjul på, at der 1. maj er et lille minus ved at være formand for LO. Der er nemlig ikke god tid i et stramt 1. maj-program til at gå rundt og snakke med alle. 

Lizette Risgaard er da også en af veteranerne, når hun holder en af hovedtalerne på den store scene foran titusindvis af lærlinge, håndværkere, portører, sosuer, industriarbejdere og andre tilhørere.

- Både i Fælledparken og i mange andre danske byer nyder folk en fridag og en øl, og selvom nogen har ondt af det sidste, mener jeg, at begge dele er fortjent. Danskerne slider i hverdagen og er effektive og produktive. 1. Maj skal vi have lov at slappe lidt af og udover at feste også vise omverdenen, at lønmodtagerne står sammen. Både politikere og arbejdsgivere skal vide, at vi er en drivkraft i udviklingen af vores arbejdsmarked og velfærdssamfund. Vi har et samfund, hvor der er masser at gøre, og fagbevægelsen skal være med, for så bliver løsningerne bedre, siger hun.

En vildfarelse at hæve pensionsalder  

Men noget af det, som LO-fagbevægelsen absolut ikke vil være med til er at hæve pensionsalderen yderligere, sådan som VLAK-regeringen har planer om. Og modstanden mod en højere pensionsalder vil klart fremgå af Lizette Risgaards taler 1. maj, forsikrer hun.

- Politikerne kan ikke blive ved med at hæve pensionsalderen mere end de allerede har aftalt. Og specielt ikke, hvis de ikke vil være med til at gøre noget ekstra for arbejdsmiljøet, satse mere på forebyggelse og sikre, at der er langt bedre muligheder for tilbagetiltrækning for nedslidte end i dag, siger Lizette Risgaard.

Hun fremhæver, at regeringens regnestykker heller ikke holder vand.

- Regeringen siger, at vi er nødt til at blive flere år på arbejdsmarkedet, hvis vi vil finansiere fremtidens velfærdssamfund. Men så vil jeg gerne foreslå, at de sørger for at vores skattesystem fungerer, så alle bliver opkrævet det, de skal. Hvis der var styr på opkrævning af skatter, var der jo penge nok i fælleskassen til, at man slet ikke behøvede at komme ud i vildfarelser om at hæve pensionsalderen, siger hun.

Lizette Risgaard pointerer, at kampen for at sikre lønmodtagerne gode løn- og arbejdsforhold og ikke mindst et bedre arbejdsmiljø skal føres både herhjemme og ude i verden.

- Globaliseringen betyder, at samarbejde på tværs af landegrænser også er vigtigt for at bekæmpe blandt andet social dumping samt sikre nogle minimums-rettigheder. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi i international fagbevægelse kæmper de samme kampe skulder ved skulder. Det er altid tydeligt 1. maj og gør mig ekstra glad, siger hun.  

Tager utilfredshed alvorligt

I kølvandet på urafstemningen om de nye overenskomster på det private arbejdsmarked, er LO-formanden røget ud i lidt af et stormvejr fra blandt andet bygningsarbejdere. De har stemt nej til den nye overenskomst i protest mod, at arbejdsgiverne kan sende dem på såkaldt systematisk overarbejde en time om dagen.

"Jeg står på mål for de overenskomster, som nu er vedtaget"
Lizette Risgaard, LO-formand

Lizette Risgaard ved godt, at det kan give protester 1. maj rundt omkring.

- Jeg står på mål for de overenskomster, som nu er vedtaget. Det er sådan, at nogen gange er der stor glæde hele vejen rundt i forbindelse med en overenskomstfornyelse og andre gange er nogle grupper utilfredse. Den bekymring og utilfredshed skal vi alle sammen tage alvorligt og lytte til og snakke sammen om, og det er jeg i fuld gang med, siger hun.

LO-formand Lizette Risgaard og LO's fire næstformænd har et travlt program på Arbejdernes Internationale Kampdag 1. maj. Tæt på 30 steder får besøg af LO-toppen. 

Lizette Risgaard taler i Esbjerg kl. 7.15 og derefter i Kolding, Vejle, Fredericia, Middelfart, Ringsted og slutter i Fælledparken i København klokken 14.45.

Næstformand Arne Grevsen taler i Hadsund kl. 9.00 og derefter går turen til Hobro, Aars og Aalborg. Han slutter med en tale i Brønderslev kl. 15.45. 

Næstformand Ejner K. Holst begynder 1. maj med tale i Greve kl. 6.45, og så går turen til Herlev, Valby, Helsingør, København og Holbæk. 

Næstformand Nanna Højlund taler i Aarhus kl. 9.45, og så sætter hun kursen mod Silkeborg, Horsens og Galten. 

Næstformand Morten Skov Christiansen holder sin første tale i Ribe kl. 10.45, og dernæst går turen til Billund, Haderslev og Sønderborg.  

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland