Administration 

Line på kontanthjælp: Danmark på kant med menneskerettigheder

Blogger Line Lazarus ser på, hvordan det står til med at overholde menneskerettighederne i Danmark.

Line er kronisk syg og fanget på kontanthjælp som tusindvis af andre.
 
Hun er mønsterbryder, mor til to, næsten BA i religionsstudier fra Syddansk Universitet, bosat i Udkantsjylland - og en stemme fra samfundets nye bund.

I DAG ER det International Menneskerettigheds-dag. FN vedtog menneskerettighederne i 1948, og alle lande i verden er underlagt at følge disse konventioner.

Men hvordan står det egentligt til med overholdelsen af disse i Danmark?

Ifølge FN’s verdensrerklæring om menneskerettigheder artikel 2, så må der ikke forskelsbehandles (igennem love og rettigheder) baseret på race, farve, køn, sprog, religion, politisk eller anden anskuelse, national eller social oprindelse, formueforhold, fødsel, eller anden samfundsmæssig stilling.

Allerede nu burde der være flere alarmklokker, der ringer. Heldigvis er der allerede nu ved at blive kompenseret for den diskrimination, der fulgte med den såkalde “integrations”-ydelse.

Men også i forhold til loven om det “moderne” kontanthjælpsloft, er der en ret tydelig kønsmæssig skævvridning. Der bliver altså diskrimineret på baggrund af køn.

LOVEN ER lavet til primært at ramme kvinder - enlige mødre. Det har blandt andet Joachim B. Olsen været ude og gøre helt tydeligt mange gange

Regeringens nye, såkaldte “moderne” kontanthjælpsloft rammer næsten 40.000 enlige forsørgere. I 2014 var der cirka 40.000 enlige forsørgere, der på et tidspunkt i løbet af året havde en indtægt fra kontanthjælp. Cirka 35.000 var kvinder og omkring 5.000 var mænd. Hvor VK-regeringens tidligere kontanthjælpsloft var rettet mod ægtepar på kontanthjælp, er det nye altså konstrueret til hovedsageligt at ramme kontanthjælpsmodtagere med børn.

At forskellen mellem kønnene er så stor skyldes formentlig, at kvinder langt oftere end mænd er enlige forældre. Dette skyldes enten et aktivt valg, eller at kvinder oftere får forældremyndighed over børnene i forbindelse med, at et parforhold ophører.

Det har store konsekvenser for børn at opvokse i fattigdom. Flere undersøgelser har vist, at børn, der lever blot ét år i fattigdom, vil have markant forhøjet risiko for selv at ende på overførselsindkomst. Det er altså hverken konstruktivt på den korte eller den lange bane at fattiggøre så stor en del af befolkningen.

Jeg har kigget lidt på menneskerettighederne, og vil her gennemgå nogle stykker af dem, som jeg mener er relevante i denne sammenhæng og kort kommentere derpå.

Artikel 1

Alle mennesker er født frie og lige i værdighed og rettigheder. De er udstyret med fornuft og samvittighed, og de bør handle mod hverandre i en broderskabets ånd.

Den helt grundlæggende: vi er alle lige. Derfor skal vi også behandles som sådan.

Artikel 2

Enhver har krav på alle de rettigheder og friheder, som nævnes i denne erklæring, uden forskelsbehandling af nogen art, f.eks. på grund af race, farve, køn, sprog, religion, politisk eller anden anskuelse, national eller social oprindelse, formueforhold, fødsel eller anden samfundsmæssig stilling.

Der skal heller ikke gøres nogen forskel på grund af det lands eller områdes jurisdiktionsforhold eller politiske eller internationale stilling, til hvilket en person hører, hvadenten dette område er uafhængigt, under formynderskab eller er et ikke selvstyrende område, eller dets suverænitet på anden måde er begrænset.

Det var den jeg startede med at nævne - heri gøres det tydeligt at der ikke må diskrimineres på baggrund af køn. Det vil sige, at man burde kunne anfægte lovligheden af en lovgivning, som er målrettet kvinder - mødre med børn.

Artikel 17

  1. Enhver har ret til at eje ejendom såvel alene som i fællesskab med andre.
  2. Ingen må vilkårligt berøves sin ejendom.

I Danmark må man ikke have nogen formue eller eje noget med en samlet værdi på over 10.000 kroner. Det vil sige, hvis du bliver kronisk syg, ryger ud af sygedagpengesystemet efter 22 uger (ja, det er kun 22 uger!) og på kontanthjælp, så er du forpligtet til at sælge alt, hvad du ejer af værdi og ernære dig ved dette. Du må altså i udgangspunktet ikke eje bolig, bil eller lignende.

Artikel 23

  1. Enhver har ret til arbejde, til frit valg af beskæftigelse, til retfærdige og gunstige arbejdsvilkår og til beskyttelse mod arbejdsløshed.

Beskyttelse mod arbejdsløshed: Regeringen har lavet et kontanthjælpsloft med påviseligt manglende effekt. Der bliver ikke skabt jobs. De kontanthjælpsmodtagere, der er arbejdsparate (kun cirka 25 procent!), får altså ikke flere jobs at søge. Tværtimod. Der er over 10 ledige per opslået job.

Gunstige arbejdsvilkår: I stedet misbruger man de lediges arbejdskraft til at underminere arbejdsvilkårerne for både andre ledige, og dem der allerede er i job. Kontanthjælpsmodtagere arbejder gratis i uendelige joblignende praktikker og aktiveringer. Hvilket reelt undergraver kvaliteten af det job, der udføres (f.eks sagsbehandleren på jobcentret, der selv er i jobprøvning) og pædagogmedhjælpere og sosumedarbejder uden uddannelse og erfaring indenfor relevante område.

Artikel 25

  1. Enhver har ret til en sådan levefod, som er tilstrækkelig til hans og hans families sundhed og velvære, herunder til føde, klæder, bolig og lægehjælp og de nødvendige sociale goder og ret til tryghed i tilfælde af arbejdsløshed, sygdom, uarbejdsdygtighed, enkestand, alderdom eller andet tab af fortjenstmulighed under omstændigheder, der ikke er selvforskyldt.
  2. Mødre og børn har krav på særlig omsorg og hjælp. Alle børn skal, hvad enten de er født i eller uden for ægteskab, have den samme sociale beskyttelse.

Denne taler helt for sig selv. Vi har alle ret til værdig beskyttelse. Det er ikke værdig beskyttelse, at vi ser børnefamilier, primært enlige mødre, blive sat på gaden i denne måned - og ja, dem er der mange af, fordi de ikke kan betale husleje på grund af kontanthjælpsloftet.

Artikel 27

  1. Enhver har ret til frit at deltage i samfundets kulturelle liv, til kunstnydelse og til at blive delagtiggjort i videnskabens fremskridt og dens goder.
  2. Enhver har ret til beskyttelse af de moralske og materielle interesser, der hidrører fra en hvilken som helst videnskabelig, litterær eller kunstnerisk frembringelse, som vedkommende har skabt.

Som kontanthjælpsmodtager er det for det første ikke muligt at deltage i kultur på samme vilkår som andre. Senest er SMK og Nationalmuseet begyndt at kræve entré. For det andet skal man, som kronisk syg på kontanthjælp passe meget på med at have en hobby, som kan (for)tolkes som gørende brug af arbejdsevne. Seneste eksempel er fra forleden, da en kvinde fra Aalborg bagte småkager i sin fritid, og socialrådgiveren kiggede med over skulderen via Facebook. Kvinden fik øget sin arbejdsprøvning med 4 timer ugentligt.

Artikel 30

Intet i denne erklæring må fortolkes som givende nogen stat, gruppe eller enkeltperson hjemmel til at indlade sig på nogen virksomhed eller foretage nogen handling, der tilsigter at nedbryde nogen af de heri opregnede rettigheder og friheder.

Den sidste er artikel vil jeg gerne sende som en lille hilsen og reminder til alle politikere og andre beslutningstagere i Danmark.

Kilder: Amnesty og Kvinderådet

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland