Administration 

Konservative: Feriepenge skal udbetales med det samme

Ferie er noget, lønmodtagerne selv skal finde ud af at spare op til. Det er ikke noget, staten på formynderisk vis skal tage sig af, mener Konservative. Partiet vil have nedlagt statens forvaltning af feriepenge.  (Foto: Arkivfoto: Richard Sylvestersen/Scanpix. )

Feriepenge skal direkte ned i lønmodtagernes lommer og ikke en tung tur omkring staten. Det mener Konservative. Ønsket møder modstand fra Venstre og fagbevægelsen.

Lønmodtagerne er voksne mennesker, som godt selv kan finde ud af at spare op til ferie. Derfor skal ansatte have deres feriepenge direkte og hurtigt. Det nuværende statslige system for feriepenge er alt for bøvlet og tungt.

Det er budskabet fra Rasmus Jarlov, som er beskæftigelsesordfører for Konservative.

Han og partiet ønsker, at timelønnede fremover skal kunne få deres feriepenge udbetalt direkte med lønnen.

Det vil for manges vedkommende betyde over 1.000 kroner mere udbetalt hver måned, da feriepengene beregnes som 12,5 procent af lønnen.

- Det nuværende system, hvor der skal betales ind til den statslige FerieKonto, er en mærkelig konstellation, som jeg ikke kan se formålet med, siger Rasmus Jarlov til Avisen.dk og fortsætter:

- Det er formynderisk. FerieKontoen betyder jo, at du skal ansøge staten om at få dine egne penge.

- Det svarer til, at at staten også skulle stille krav om, at du skal have en julegavekonto, en huslejekonto og så videre. Jeg kan ikke se, hvorfor ferie er så speciel en ting, at staten skal blande sig i det.

Han forsikrer, at Konservative kun ønsker at nedlægge den statslige administration af feriepengene. Den foregår i dag via ATP. Partiet vil ikke røre ved, at lønmodtagerne har lovkrav på at få 12,5 procent oveni lønnen som feriepenge.

En kold skulder fra Venstre

I regeringspartiet Venstre afviser beskæftigelses-ordfører Hans Andersen forslaget om løbende udbetaling af feriepenge. Det vil sende et forkert signal, mener han.

- Der skal ikke herske tvivl om, at man skal holde ferie. Alle har brug for at få ladet batterierne op en gang imellem, og derfor skal feriepenge bruges til at holde ferie for og ikke alt muligt andet.  Der er gode grunde til, at ferie og feriepenge er særligt beskyttet af danske og internationale regler, siger Hans Andersen til Avisen.dk.

Han peger på, at EU-regler kan stå i vejen for Konservatives forslag.

- Løbende udbetaling af feriepenge vil, så vidt jeg ved, ikke være lovligt i forhold til EU's direktiv om arbejdstid, siger Hans Andersen.

Hans Andersen påpeger, at regeringen i august nedsatte et udvalg under Beskæftigelsesministeriet. Udvalget skal senest til efteråret 2016 komme med forslag til, hvordan man kan få et mere moderne feriesystem

- Vi vil vente og se, hvad udvalget peger på, før vi melder ud om, hvad vi vil. Men vi er optaget af, at systemet skal være mere enkelt for arbejdsgivere og lønmodtagere at forstå og bruge, siger Hans Andersen, og fortsætter:

- Vi skal have gjort op med det forskudte danske ferieår, hvor der kan gå op til 16 måneder mellem optjening af feriepenge og udbetaling af dem.

Med andre ord er han opsat på at se på en måde, som man kan fremrykke udbetalingen.

LO: Dårligt forslag

Konservatives forslag møder hård modstand i LO-fagbevægelsen. Næstformand Arne Grevsen skriver til Avisen.dk:

- Det er rigtig godt, at Jarlov og Konservative har begrænset indflydelse på dansk politik! For deres forslag giver ingen mening.

Arne Grevsen peger på, at når timelønnede nu får penge sat ind på FerieKonto, er det for at sidestille dem med månedslønnede, der som regel får ferie med løn.

- Grunden til, at timelønnede får feriepenge er, at de så har pengene, når de reelt afvikler ferien. Det er jo at sidestille med andre, der får løn under ferien. Jeg kan på ingen måde se, hvorfor timelønnede skulle gå glip af den fordel, skriver Arne Grevsen.

Han frygter, at lønmodtagerne kan komme i klemme, hvis Konservative får gennemført sit ønske.

- En stor ulempe ved de konservatives forslag er, at arbejdsgiveren nemmere vil kunne presse de ansatte til ikke at holde ferie, hvis der ikke er et system, der underbygger afholdelse og tilsvarende sørger for udbetalinger, skriver Arne Grevsen, og fortsætter:

- Ferie skal være en ret for lønmodtageren, og ikke noget han/hun år efter år skal diskutere med arbejdsgiveren.

Hos arbejdsgiverne i Dansk Arbejdsgiverforening (DA) ønsker man ikke at kommentere Rasmus Jarlovs ønske. DA henviser til det arbejde, som udvalget vedrørende Ferieloven er i gang med.

Del af vigtige forhandlinger

Rasmus Jarlov ønsker, at fremtiden for feriepengene bliver en del af de forhandlinger, som fagbevægelsen, arbejdsgiverne og regeringen indleder i det nye år. De såkaldte treparts-forhandlinger.

- Jeg håber, at feriepengene kommer med i trepartsforhandlingerne. For der er jo noget at vinde for både lønmodtagere og arbejdsgivere ved at afvikle det nuværende system, siger Rasmus Jarlov.

I dag bliver der indbetalt feriepenge til FerieKonto for omkring én million lønmodtagere.

- Det giver arbejdsgiverne ekstra administration at indbetale penge til FerieKonto i stedet for at styre det selv, og det giver også borgerne unødigt besvær, siger Rasmus Jarlov.

Ifølge Konservative får hver ottende lønmodtager ikke udbetalt de feriepenge, som de har krav på. Enten fordi de glemmer det, eller løber sur i processen med at få ansøgt om pengene.

Arne Grevsen fra LO ønsker ikke feriepenge inddraget i treparts-forhandlingerne.

- Jeg mener ikke, det hører hjemme i trepartsforhandlingerne. Beskæftigelsesministeren har allerede nedsat et udvalg, med tidligere højesteretspræsident Børge Dahl som formand, som er i fuld gang med at se på hele den danske ferieordning, skriver Arne Grevsen.

Rasmus Jarlov oplyser, at han, inden Folketinget går på sommerferie næste år, vil fremsætte et beslutningsforslag om afskaffelse af FerieKonto. Et ønske som partiet deler med Liberal Alliance.

Feriepenge på spil for en million ansatte

Konservative ønsker at nedlægge hele systemet for administration af feriepenge.

Ideen er, at timelønnede ansatte skal have deres feriepenge udbetalt direkte sammen med lønnen. I stedet for som nu hvor feriepenge kommer omkring FerieKonto, før de bliver udbetalt.

Fakta om feriepenge

Alle lønmodtagere har lovkrav på feriepenge.

Feriepenge beregnes som 12,5 procent af lønnen.

I 2014 var 968.000 lønmodtagere omfattet af Feriekonto.

Administrationen varetages af ATP.

Udgifterne til ATP's administration var 77 millioner kroner i 2014. Det svarer til 80 kroner pr. lønmodtager.

Kilder: Ferieloven og ATP.

 

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland