Administration 

Jysk borgmester vil lære ledige at koge havregrød

Borgmester i Hjørring Arne Boelt mener, at mange unge ikke er i stand til at passe et job i for eksempel ældreplejen. Derfor kan kommunen blive nødt til at gøre dem klar til at komme ud på arbejdsmarkedet. (Foto: Aske Folkmann Drost)

Hjørring Kommune vil bruge millioner på at lære syge og ledige basale færdigheder. Om det virker, at lære folk at stå op om morgenen og koge havregrød, ved man dog ikke meget om, siger ekspert.

I Hjørring er der ingen grænser for, hvad ledige kan få hjælp til. Om det så er at lære at stå op om morgenen, at koge havregrød eller at holde et barn, så må vi tage os af det, siger borgmester Arne Boelt (S).

- Vi er nødt til at tage hånd om dem. Få dem ind og lære de mest banale færdigheder, så de kan arbejde i for eksempel ældreplejen, siger han om de svageste ledige.

Hjørring har valgt at poste 125 millioner kroner i en stor satsning på at få flere ledige og syge ud på arbejdsmarkedet. Kommunen kommer nemlig til at mange kompetente hænder til at tage sig af eksempelvis børn og ældre.

- Når det er så store beløb, så er det fordi, den her gruppe har rigtig store huller i deres basale kompetencer, siger Arne Boelt.

LÆS OGSÅ: Udkants-kommune satser millioner på de ledige

Vi er simpelthen nødt til det

Den tidligere falckredder mener, at mange unge i dag mangler grundlæggende færdigheder, fordi de måske aldrig har passet mindre søskende eller taget sig af bedsteforældre. De er mindre selvstændige og måske slet ikke klar til at fungere i samfundet som 20-årige, siger han.

- Man kan altid diskutere, om det er en samfundsopgave at bruge så mange penge på det her. Men vi er simpelthen nødt til det, slår borgmesteren fast.

De seneste fem år er 2.000 mennesker forsvundet ud af arbejdsmarkedet i Hjørring. Det svarer til syv procent af arbejdsstyrken. Tidligere var der mange ufaglærte arbejdspladser i industri og landbrug. Men i løbet af de seneste ti-femten år er store virksomheder som Danish Crown, Nestlé og kiksefabrikken Bisca lukket.

De 125 millioner betyder, at de svageste ledige og syge kommer i et individuelt forløb, der både kan være en uddannelse rettet mod de job, der findes i kommunen, eller hjælp til at håndtere personlige problemer som misbrug.

- Arbejdspladserne forsvinder, og langt de fleste af dem, der står i arbejdsløshedskøen har ingen uddannelse. Derfor er det vigtigere end nogensinde, at få dem gjort klar til at komme ud på det arbejdsmarked, der er tilbage heroppe, siger Arne Boelt.

Uvist om det virker

Det er dog ikke nogen ny ide at lære ledige basale færdigheder. Det har danske kommuner gjort i årtier, siger ekspert i arbejdsmarked og beskæftigelse ved Aalborg Universitet, Thomas Bredgaard.

- Det nye i det her er, at man afsætter så mange penge til at knække kurven. Vi har endnu til gode at se, om der også er noget nyt i selve indsatserne. At lære folk sociale færdigheder og så videre, det har man forsøgt i mange andre kommuner også.

LÆS OGSÅ: Imponeret minister til nordjyder: Respekt!

Og faktisk er det uvist, om det at lære folk at koge havregrød og tage noget ordentligt tøj på også åbner døre til arbejdsmarkedet.

- Det er en antagelse, der ligger i mange aktiveringsindsatser, at folk skal lære personlige færdigheder, før de kommer ud på arbejdsmarkedet. Det lyder logisk og intuitivt rigtigt, men mig  bekendt er der ikke videnskabelig dokumentation for effekten af det, siger Thomas Bredgaard.

En dynge mennesker i hjørnet

Men borgmesteren tror klippefast på, at "man skal lave et godt grundlag for dem, der er tilbage heroppe," som han siger.

Han ved, at det måske vil provokere nogle, at byrådet bruger så mange penge på ledige. Men for Arne Boelt er det et spørgsmål om at sikre kommunens fremtid.

- En kommune er jo ikke strikket sådan sammen, at man kan have en dynge mennesker, der ligger henne i hjørnet, som ingenting skal lave. Vi tror på det her projekt. Og vi tror, at det vil komme til at betyde rigtig meget for vores økonomi, siger Arne Boelt.

Fakta: Hjørring investerer i ledige og syge
  • Hjørring Kommune satser hårdt på at vende mange års faldende beskæftigelse. Med den socialdemokratiske borgmester Arne Boelt i spidsen smider byrådet 125 millioner kroner efter indsatsen de næste fire år.
  • Indsatsen er rettet mod de personer på kontanthjælp og sygedagpenge, som man frygter vil ende i lang tids offentlig forsørgelse. De kommer i et individuelt forløb, som kan indeholde alt fra fokus på bedre helbred over uddannelse til en personlig mentor, som hjælper med at få styr på hverdagen.
  • Målet er at nedbringe deres tid på offentlig forsørgelse med gennemsnitligt et år. Det vil betyde, at udgifterne er tjent hjem i år 2018.
  • Pengene skal hovedsagelig bruges på nye medarbejdere. Kommunen har indtil videre ansat 37 personer, blandt andet socialrådgivere, sygeplejersker, fysioterapeuter og mentorer. Flere vil blive ansat næste år.
  • Investeringen er vedtaget af et enigt byråd.

 

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland