Administration 

Hver anden frygter arbejdslivets slutning

Mange er bange for, at det bliver svært at klare arbejdet de sidste år, efter at tilbagetrækningsalderen er blevet udskudt. (Foto: Polfoto)

Udsigten til at skulle blive meget længere på arbejdsmarkedet har gjort halvdelen af os bekymrede for, hvordan de sidste 10 år skal gå. LO kræver arbejdsgivernes forståelse for, at der skal nytænkning og fleksible løsninger til, hvis nedslidte skal holde i længere tid.

Politikernes krav om, at vi skal blive længere på arbejdsmarkedet, har gjort mange af os nervøse for, om vi overhovedet kan klare arbejdet så længe, som vil bliver nødt til i fremtiden.

Hver anden dansker på arbejdsmarkedet går rundt og er bekymret for, hvordan de sidste 10 år af deres arbejdsliv vil gå. Det fremgår af en undersøgelse, som Wilke har foretaget for Avisen.dk.

For hver femte af lønmodtagerne er udsigten til den udskudte tilbagetrækningsalder så dyster, at de siger, at de ’i høj grad’ er bekymret for deres sidste 10 år på arbejdsmarkedet.

Intet valg

Henrik Jacobsen, 51-årig murersvend i et stort københavnsk murerfirma, er en af dem, der i høj grad bekymrer sig for, hvordan han når frem til målstregen.

Han har fået sin efterlønsalder forhøjet fra 60 til 65 år som følge af efterlønsreformen, men har allerede slitage i knæene og kan se mange af kollegerne være helt færdige og kun klare sig igennem på smertestillende piller, når de bliver 58-59 år.

- Jeg må jo holde ud – det skal jeg jo. Alternativet er, at jeg bruger de sidste år på at lyve og bedrage mig igennem, siger Henrik Jacobsen.

Læs interview med Henrik Jacobsen: 'Vi hører til røven af samfundet, og nu får vi flere prygl'.

Vi skal tænke helt nyt

LO’s næstformand, Lizette Risgaard, peger på, at det var helt forkert at forringe efterlønnen for de mange, der arbejder i nedslidende brancher. Det er ansatte i de fag, som i undersøgelsen lufter deres bekymring over reformerne af efterløn og pensionsalder, mener hun.

- Nu er vi nødt til at se på, hvordan vi kan indrette vores samfund og arbejdsmarked anderledes. Vi må tænke i andre typer af arbejde og i en anden fordeling af arbejdet. Jeg har ikke de endelige svar, men vi skal tænke i alle mulige løsninger. Og jeg mener, det i høj grad er op til de enkelte brancher at finde de løsninger, der passer dem, siger Lizette Risgaard.

En gennemgribende forbedring af vores arbejdsmiljø kan gøre det muligt at arbejde i de fag til en høj alder i fremtiden. Men her og nu står vi med lønmodtagere, som allerede er nedslidte, og alligevel tvinges til at slide sig igennem flere år på arbejdsmarkedet, påpeger Lizette Risgaard. Dem skal der gøres en ekstraordinær indsats for, mener hun.

Arbejdsgivere bør gengælde loyalitet

Nedsat arbejdstid og frigørelse af faglært arbejdskraft til undervisning på erhvervsskoler er et par af de ideer, LO-næstformanden kaster på bordet. Men det afgørende bliver arbejdsgivernes velvilje, påpeger hun.

- Lønmodtagere er dybt ansvarlige over for deres arbejdsgivere. Derfor bør arbejdsgiverne også vise den samme loyalitet en anden vej. De skal sørge for, at den arbejdskraft, som har tjent dem godt i mange år, ikke må gå fra på sygdom, fordi de ikke kan klare jobbet mere, siger Lizette Risgaard.

Nedslidning kan arves

Men så enkelt er det ikke at placere ansvaret, mener Rikke B. Ørum. Hun er underdirektør og chef for HR og Arbejdsmiljø i arbejdsgiverorganisationen Dansk Erhverv, som repræsenterer mange små og mellemstore virksomheder.

- Problemet kan jo godt ’arves’, fordi vi skifter job gennem livet, og det derfor kan være uklart, hvor en eventuel nedslidning har fundet sted, påpeger hun.

Hvem skal nu betale?

Rikke B. Ørum mener, at der er brug for, at politikerne finder løsninger for dem, der har svært ved at klare deres arbejde frem til en udskudt tilbagetrækningsalder på grund af helbredsproblemer. Som reglerne er, kan arbejdsgiverne for eksempel ikke tilgodese allerede ansatte med fleksjob, beklager hun.

- Nogle virksomheder kan tilbyde fleksibel tilbagetrækning, men for mange er det ikke muligt. For spørgsmålet er, hvem der skal betale for det? Den enkelte lille håndværksmester har begrænsede muligheder for at lave særordninger. Han har ikke ressourcer til det og har også arbejdsopgaver, der skal klares, påpeger underdirektøren i Dansk Erhverv.

Eget ansvar

I øvrigt mener Rikke B. Ørum ikke, at nedslidning 'bare' kan henføres til arbejdet.

- Der er også noget, der hedder eget ansvar. Det er ikke alle, der overholder den instruktion, de har fået for at udføre arbejdet på den mest forsvarlige måde. Vores gener spiller også ind ligesom det, vi laver i fritiden, siger hun.

Hver anden dansker bekymret over forlænget arbejdsliv

Der tales meget om, at vi skal blive længere på arbejdet. Men hvordan påvirker debatten dine forventninger til de sidste 10 år på arbejdsmarkedet? Fordeling af svar i procent.

Jeg er i høj grad bekymret 20

Jeg er lidt bekymret 30

Jeg er slet ikke bekymret - det skal nok gå fint 27

Det er ikke noget, jeg tænker over 23

Kilde: Wilke for Avisen.dk. Svar 687 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år, som er aktive på arbejdsmarkedet.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland