Administration 

Græske firmaer skylder 225 mia. kroner i skat

Omkring dette bord skulle verdens rigeste lande søge af finde en vej ud af den europæiske gældskrise og skrabe milliarder ud af skattely. (Foto: AP Photo/Michel Euler)

Utalte milliarder er gemt væk af i skattely. Skattefar i rige og fattige lande bliver snydt, så det driver. Skatter skal fylde kisten.

De rige lande er enige om at gøre noget ved skattely, hvor utalte milliarder dollars og euro genner sig for skattemyndighederne. Håbet er, at et indgreb i storstilet skattefusk i erhvervslivet og blandt superrige kan stoppe huller i mange landes økonomier.

Aftalen mellem de 19 store økonomier (G20) og EU markerer en forlængelse af års kamp for at få Schweiz til at stoppe som internationalt skattely. Her lykkes kampen tilsyneladende, mens mange skattely udenfor de riges kreds er uberørte af presset.

Forhåbningen er, at aftalen både kan dæmme op for den globale ”Besæt Wall Street” bevægelse og sende penge ned i statskasser, hvor skatter hører til. Der er stærke sociale spændinger over uretfærdighed i global økonomi.

Store tab for alle

Det anslås af OECD, de rige landes økonomiske organisation, at USA mister 100 milliarder dollars om året gennem skattefusk. Grækenland, der virkelig mangler penge, mister milliarder gennem skattely og unddragelse af skatter.

Regeringen i Grækenland har netop offentliggjort en liste over 6.000 firmaer, der skylder 225 milliarder kroner i skat. Og de er de kendte beløb uden hensyn til midler gemt væk i skattely.

Også fattige lande mister penge. Beløbet påstås af en gruppe kristne hjælpeorganisationer i Afrika at være på over 100 milliarder dollars om året.

Det er mere end verdens samlede budget til udviklingshjælp. Uden internationalt samarbejde kan fattige lande ikke opkræve de skatter, der tilhører dem.

Nogle fattige lande som Ghana sysler dog selv med at oprette skattely for at tjene lidt på fusk. Ghana kom således i 2007 på OECDs sorte liste for et skattely, lavet i samarbejde med Barclays Bank, der i henhold til allafrika.com nu er lukket.

[pagebreak]Det nytter noget

Kampagner gennemført i 20 rige lande medførte, at 100.000 rige mennesker pludselig opgav ændrede selvangivelser og indbetalte 104 milliarder kroner i ”glemt” skat. Der anslås at være over 7,5 billioner kroner gemt af virksomheder og rige i skattely.

Uærlighed omkring skat og finans har ført Grækenland ud i en eksistenskrise finansielt. Hele Europa er nu i gældskrise i høj grad affødt af grækernes eksempel.

En østrigsk professor, Friedrich Schneider, anslår i New York Times, at Europas sorte økonomi dækker 19,3 procent af de 31 landes nationalprodukt. Bulgarien er værst med 32,3 procent, hedder det, mens Grækenlands var 24,3 procent.

Korruption

Politikerne fra de rige lande har forsøgt at gøre noget ved korruption og snyd. Nye love vedtages, og aftaler indgås for at styrke gennemskuelighed og korrekt rapportering af økonomiske aktiviteter. Det gælder også for deres store virksomheders adfærd i fattige lande.

I henhold til Transparancy International, der analyserer korruption, er der ikke sket fremskridt. En analyse af verdens 38 førende eksportører viste, at Kina og Rusland var de værste syndere. Korruption vurderes til at koste 10 procent ekstra for at kunne drive erhverv i internationalt.

OECD arbejder ihærdigt med regeringer i mange fattige lande i Afrika og Latinamerika for at få dem med i aftalerne om af slå ned på brugen af skattely. Mange milliarder forsvinder ud af de fattige lande, fordi multinationale firmaer fusker med bøgerne.

Indiens premierminister Manmohan Singh udtalte torsdag i Cannes før G20 topmødet, at skattefusk og illegale trafik med kapital er et seriøst problem, fordi skatteindkomster i fattige lande forsvinder andre steder hen.

I hans eget land undersøges for tiden ikke bare (tidligere) ministre i hans regering men også 782 rige, der mistænkes for at have gemt store beløb i Schweitz og Frankrig.

[pagebreak]Skattely

I forbindelse med G20 mødet og den globale finansielle debat har den indiske finansminister, Pranap Mukherjee, udtalt til India Times, at der må slås ned på skattely og findes bedre metoder til at spore og gribe ind overfor sorte penges trafik globalt.

”Skatteunddragelse og illegal trafik i penge er en alvorlig udfordring for verdensøkonomien og for fattige landes muligheder for at skaffe penge til udvikling,” mener han.

Indien lider som alle andre af eksport af sorte penge eller resultaterne af korruption. Landets regering har været igennem en gigantisk skandale og et folkeoprør imod finansielt uvæsen.

Indiens finansminister opgiver, at der globalt de sidste to år er underskrevet 700 aftaler, der skal forhindre skattesnyd og illegal trafik i penge. For at de kan virke, mener han, at verden må være enig om at komme det til livs gennem åbenhed og kontrol med banker.

Schweiz, der historisk har været en dynamisk skattely, har opgivet noget af den rolle og deler nu informationer om pengetransaktioner med Indien. Aftalen blev indgået med virkning 1. april i år, men Mukherjee beklager, at Indien ikke kan få oplysninger med tilbagevirkende kraft.

Mange firmaer er med

Tusinder verden over demonstrerer imod finansindustriens og erhvervslivets afvisning af at tage deres ”ansvar” for samfundenes krise. Personlig grådighed og virksomheders skatteunddragelse kritiseres voldsomt. Der er f.eks. demonstrationer i 166 byer i Spanien.

Skattebyrden i rige lande som Spanien ligger på skuldrene af mellem- og arbejderklassen, mens rige og erhvervslivet betaler stadigt mindre af deres udbytte til samfundet. I Spanien opgav regeringen ejendomsskatter i 2008, men den er nu genetableret for to år på lavt niveau.

Spaniens skatteindkomster fra erhvervslivet er faldet fra 45 til 16 milliarder Euro siden 2007. En spansk organisation, der følger erhvervslivets ansvar (CRS) anslår, at 80 procent af alle de største børsnoterede spanske firmaer har penge i skattely.

[pagebreak]Fattige lande mister penge

Susana Ruiz, der er rådgiver om kreativ finansiering for udviklingsorganisationen Intermón Oxfam, mener i henhold til IPS News, at det er farligt både at have en slap holdning til skattely og samtidig promovere investeringer i udviklingslande.

Det opfordrer til skatteunddragelse til skade for både de rige og de fattige lande. Milliarder, der burde beskattes i fattige lande, forsvinder i skattely. At alt dette er muligt betyder også, at illegale penge fra andre kriminelle aktiviteter som narko får et system at arbejde i.

Sammenslutningen af rige lande, G20, der netop har holdt møde, har undladt at forfølge tanken om, at firmaer skal føre detaljerede regnskaber for deres aktiviteter hvert eneste land, der er har investeringer i.

Fattige lande vil hjælpe

Selv om nogle lande er fattige, kan de udmærket have opsparet midler, der skal investeres. Det gælder for de såkaldte BRIK-lande Brasilien, Rusland, Kina, Indien og Sydafrika.

BRIK-landene tilbyder at hjælpe Europa over den aktuelle finanskrise ved at lægge nogle af deres midler i Valutafonden, der så kan låne lande som Grækenland og Italien penge uden at deres statsobligationers renter går gennem loftet.

Talmanden for Sydafrikas præsident Jacob Zuma, Mac Maharaj, udtaler i henhold til det sydafrikanske finansmedie Fin24, at Europa må rydde op i deres eget hus, før de kan forvente hjælp. Debatten ved G20 mødet skulle forhåbentlig give et strategi. Den samme holdning viser Kina.

Tæt på verden

En af landets mest erfarne u-landsjournalister, Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland