Administration 

Eskil sagde sit job op uden et nyt på hånden: Træt af at arbejde styrer hele vores liv

- Der er ikke noget sted i samfundet, hvor man kan sige, at man er arbejdsløs, uden at det enten er synd for dig eller at du er et problem. siger Eskil Halberg, som selv betalte for at holde arbejdsfri i et år. (Foto: Foto: Malene Anthony Nielsen / Ritzau Scanpix)

Man kan faktisk ikke være menneske i det her samfund uden et lønarbejde, opdagede Eskil, da han holdt fri i et år for egen regning. Samfundet er gennemsyret af, at arbejde er det eneste rigtige, oplever han.

Der er nok ikke mange, der vil gøre som Eskil Halberg gjorde for tre år siden: Han sagde sit faste job som gymnasielærer op, uden at have et andet på hånden. For at holde fri for penge, han selv havde sparet op.

- Det er meget kontroversielt, og folk var sådan, "what, det kan man da ikke?" Men når man så snakker med folk, så viser det sig, at alle faktisk har en lyst til at holde op med at gå på arbejde. Jeg kender ikke nogen, der ikke har den fantasi, siger Eskil Halberg til Avisen.dk.

Som Avisen.dk skriver i dag, ville fire ud af ti danskere slå til, hvis de fik mulighed for et års arbejdsfri orlov, hvor de fik en ydelse på niveau med dagpengene. Tiden ville de blandt andet bruge på familien, slappe af, rejse og kreative projekter.

"Jeg fik det lidt klaustrofobisk ved tanken"

For 34-årige Eskil Halberg handlede det både om en politisk motiveret kritik af, at arbejdet fylder så meget i vores liv, og en personlig trang til at bruge tiden anderledes.

Det handlede ikke om, at han ikke "gad" arbejde eller at arbejdspladsen var dårlig, understreger han.

- Når man går på arbejde, er det jo det, der bestemmer næsten alle ens vågne timer. Og når man sover, sover man for at kunne gå på arbejde, og når man har fri, skal man restituere for at kunne gå på arbejde. Hvis man har et almindeligt fuldtidsarbejde, så handler hele ens liv mere eller mindre om det. Det begrænser de muligheder, man har i livet, og det havde jeg en eller anden eksistentiel paranoia over. Jeg fik det lidt klaustrofobisk ved tanken.

Skrev en bog, bagte brød og rejste til Thailand

Eskil Halberg endte med at holde fri fra arbejde i et år, inden pengene slap op. Tiden brugte han blandt andet på at skrive en bog, tage på cykeltur i Thailand, lære at bage brød, læse og studere emner, han fandt interessante.

Men den vigtigste erkendelse var, at det faktisk er svært at leve på en anden måde i et samfund, som er bygget op omkring lønarbejde.

Dels fordi han selv pludselig stod med nogle overvejelser, som trængte sig på, da han ikke længere befandt sig i det daglige trummerum, hvor hverdagene helt automatisk er fyldt ud i kraft af arbejdet.

- Det er jo tit at lønarbejde undertrykker folks begær eller forhindrer dig i at udfolde dig eller være produktiv. Det at løsrive sig fra lønarbejde kan sagtens være en skabende aktivitet. Men det er langt mere besværligt, end folk forestiller sig. Det er langt mere konfliktfyldt at leve uden for lønarbejdet end inden for det, for de konflikter, du har, er vigtigere. Når man ikke har lønarbejde kan man begynde at stille sig selv spørgsmål som "Hvordan vil jeg gerne leve?", fortæller han.

Som arbejdsløs er man andenrangsborger

Dels er det også svært for samfundet at acceptere et menneske, som ikke arbejder og heller ikke har et ønske om at finde et job, opdagede han.

- Det har været den vigtigste proces, men også den mest frygtindgydende, for der finder man ud af, at man faktisk ikke kan være menneske i det her samfund, hvis ikke man har lønarbejde, siger han.

Hvordan det?

- Der findes nogle forskellige roller, man kan indtage. Enten kan man være den forarmede arbejdsløse, som enormt gerne vil have et arbejde, fordi det er forbundet med anerkendelse. Man føler sig udstødt, marginaliseret. andenrangsborger. Det er typisk sådan, man skal opføre sig, når man er arbejdsløs. Man skal være underdanig og man skal undskylde for sig selv, siger Eskil Halberg og fortsætter:

- Hele vores samfund er gennemsyret af, at det ikke er okay ikke at arbejde. Alle de politiske partier er enige på det punkt. Der er ikke noget sted i samfundet, hvor man kan sige, at man er arbejdsløs, uden at det enten er synd for dig eller at du er et problem. Så der er man oppe imod en masse forskellige institutioner, hvis man er uden for arbejdsstyrken.

Skal forsvare, at det er okay ikke at arbejde

Selvom Eskil Halberg selv finansierede sit friår og således ikke hverken talte med i arbejdsløshedsstatistikken eller kom ind i hele arbejdsløshedssystemet, oplevede han altså at blive ramt af samfundets syn på arbejdsløse.

På den måde blev det faktisk et arbejde i sig selv at stå uden for arbejdsmarkedet, forklarer han.

- Man opdager, at der skal stadig foregå et arbejde, nemlig et moralsk arbejde. Hver dag skal man finde ud af, hvad man skal lave. Man skal forklare sig selv, at man er noget værd, selvom man ikke går på lønarbejde. Man skal forsvare over for sig selv og sin omverden, at det er okay, at man ikke har noget arbejde.

Straffet for friår: Sværere at finde job

Hans venner og familie reagerede overordnet positivt på hans beslutning om et arbejdsfri år, husker han. De udtrykte dog også bekymring for, om beslutningen ville få betydning for hans fremtid på arbejdsmarkedet - og den bekymring deler Eskil Halberg.

Siden hans friår har han nemlig haft sværere ved at komme ind på arbejdsmarkedet igen, og foreløbig er det kun blevet til midlertidige ansættelser og deltidsjob.

- På den måde er jeg måske blevet straffet for mig valg. Det er også meget naturligt, at hvis man fravælger lønarbejde i en periode, så skal man kæmpe sig ind i det igen, siger han.

Lige nu er han ufrivilligt arbejdsløs og vil meget gerne have et job. For selvom det var et interessant eksperiment at fravælge lønarbejde i en periode, giver det også noget usikkerhed, som er ubehagelig.

- Jeg er også frygtsom over for fremtiden. Og selvom livet med lønarbejde er konformt og repetitivt, så er der også en tryghed i de gentagelser og den konformitet. Og så må man jo også erkende, at man ikke kan leve uden penge i det her samfund, så der er man afhængig af arbejde, om man vil eller ej, siger Eskil Halberg.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland