Administration 

Coop klar med kæmpe plan: 40.000 ansatte får ny hverdag

Arkivfoto. (Foto: Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix/arkiv)

Coop Danmark vil nedbringe antallet af nedslidte medarbejdere og arbejdsulykker gennem en stor, international arbejdsmiljø-kampagne. Andre store, danske koncerner som Novo Nordisk og Lego er allerede med ombord.

Antallet af Coop-ansatte, der kommer galt af sted på jobbet, skal bringes betragteligt ned.

Det er målet for Coop Danmark, der netop har tilsluttet sig den internationale arbejdsmiljøkampagne, Version Zero, som har det erklærede mål at forebygge nedslidning og arbejdsulykker blandt medarbejderne. Det oplyser Coop i en pressemeddelelse.

Coop, der blandt andet har butikskæderne Fakta, SuperBrugsen og Kvickly under sig, vil som den første danske dagligvarevirksomhed bruge den internationale kampagne til at forbedre arbejdsmiljøet for medarbejderne i hele landet. Detailvirksomheden har 40.000 ansatte fordelt på 1.100 adresser i hele Danmark.

- Vi synes, Vision Zero er en god vision, og den passer rigtig godt på Coop, da vi arbejder strategisk med arbejdsmiljø i forvejen. Det er afgørende for os, at vores ansatte kan komme helskindet hjem fra arbejde, siger Thomas Hermann, arbejdsmiljøchef i Coop, til Avisen.dk.

Chefgangen skal være med

Hensigten med Version Zero, som den internationale sikkerhedsvirksomhed ISSA står bag, er at forplante en sikkerhedskultur i den enkelte virksomhed fra topledelse til den enkelte medarbejder på gulvet. Det skal ske ved, at man i større omfang investerer ressourcer i et godt arbejdsmiljø, og hvor man opsætter nogle mål for, hvordan man når derhen.

Så langt i processen er Coop Danmark dog ikke nået endnu, erkender Thomas Hermann.

- Vi har endnu ikke lagt os fast på, hvordan vi konkret vil nedbringe nedslidning og arbejdsulykker, men det er en proces, der er i gang. I november vil Coops Hovedarbejdsmiljøudvalg nedsætte en projektgruppe, der skal arbejde videre med det, siger han og slår fast:

- Siden 2011 har vi arbejdet strategisk med at sikre et godt arbejdsmiljø for vores ansatte, så vi får reduceret nedslidning og arbejdsulykker. Det vil vi fortsætte med i Vision Zero, hvor vi som noget nyt også involverer topledelsen i projektet. Ledelsen i de enkelte butikker gør det fint i forhold til at sikre de ansatte et godt arbejdsmiljø, men i topledelsen kan vi blive endnu bedre til arbejdsmiljøledelse.

Hvordan skal Karen, der arbejder som servicemedarbejder i Fakta mærke, at hun bliver mindre nedslidt med den nye vision?

- Det kommer heller ikke til at ske i morgen. Vision Zero er et strategisk fokus. Eksempelvis vil vi have større fokus på, hvad de varer, vi får ind i butikkerne, vejer, siger Thomas Hermann.

- I forbindelse med forarbejdet til denne beslutning har jeg været i kontakt med Arbejdsmarkedets Erhvervssikring for at se, hvor mange nedslidningssager vi er involveret i, og hvad de handler om. Mange af de anerkendte sager handlede faktisk om eksem-skader, som de ansatte får, når de vasker hænder mange gange i løbet af en arbejdsdag. Det var overraskende for os, da vi havde forestillet os, at de fleste sager handlede om butiksrøverier, løft af varer og ergonomi, lyder det fra Thomas Hermann.

Skyggetal

Hos HK Handel, der har mange butiksansatte blandt sine medlemmer, er man begejstret for Coop Danmarks nye tiltag. Det er selvom butiksansatte ligger relativt langt nede på listen over brancher, hvor der er flest anmeldte arbejdsulykker, viser en opgørelse fra Arbejdstilsynet fra 2017. Her ligger ansatte i byggeriet, slagteriarbejdere og politiet i top.

- Alle initiativer, der kan forbedre et sundt og sikkert arbejdsmiljø på arbejdsmarkedet er velkommen. Det er et spændende internationalt initiativ, der fokuserer på forebyggelses-tankegangen i forhold til arbejdsmiljøet. Det er ikke kun godt for den enkelte at mindske antallet af ulykker og forbedre arbejdsmiljøet, men også for en virksomheds økonomi. Høj medarbejdertilfredshed er også godt for kunderne, siger Merete Kaffka, arbejdsmiljøkonsulent i HK Handel.

Selvom detailbranchen ikke ligger i top over anmeldte arbejdsulykker, skal man tage tallene med et gran salt, lyder det fra arbejdsmiljøkonsulenten.

- Der er skyggetal, som en sådan opgørelse ikke har med. Der kan jo være sager, der ikke bliver anmeldt, og så er der jo også en del, eksempelvis de unge, der kun er i detailbranchen i kort tid, men som senere i deres karriere, kan få mén eller en arbejdsskade forårsaget af deres tid i en butik, forklarer Merete Kaffka.

Minister: - ikke acceptabelt 

Et ekspertudvalg, nedsat af regeringen, udkom i september med anbefalinger til en ny og forbedret arbejdsmiljøindsats på det danske arbejdsmarked. Udvalget blev nedsat efter, at en undersøgelse fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) viste, at den hidtidige indsats ikke havde ført til ønskede resultater i forhold de politisk fastsatte 2020-mål på arbejdsmiljøområdet.

Da udvalget præsenterede sine anbefalinger udtalte beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) følgende:

- Vi skal passe godt på de cirka 2,8 millioner mennesker, der hver dag går på arbejde i Danmark. Det er dem, der får vores samfund til at hænge sammen, og de har selvsagt krav på et godt og trygt arbejdsmiljø. Desværre kan vi se, at stadig flere ansatte overbelastes fysisk og psykisk, og det er en uacceptabel udvikling. Derfor har jeg også set meget frem til at modtage udvalgets anbefalinger til, hvordan vi alle i fællesskab kan forbedre arbejdsmiljøet ude på landets arbejdspladser.

Foruden Coop Danmark har også store danske virksomheder som Novo Nordisk og Lego tilsluttet sig Vision Zero. 

Tanken bag Vision Zero

Alle ulykker er mulige at forebygge, hvis arbejdspladsen som en naturlig del af hverdagen har et fælles fokus på sikkerhed. Det er tankegangen bag Vision Zero, som er en strategi, som man blandt andet kan bruge til ulykkesforebyggelse. Nul ulykker skal ikke forstås som et absolut mål men som en proces eller rejse, der indebærer nye måder at tænke og arbejde med sikkerhed på.

Fire fokuspunkter, der fremmer Vision Zero:

1. Engagement: Både ledere og medarbejdere er engagerede og forpligtede på at efterleve den fælles vision om at skabe et sikkert og sundt arbejdsmiljø.

2. Kommunikation: Visionen skal fortælles på en måde, så det giver mening for alle på arbejdspladsen og samtidig er en naturlig del af hverdagen. 

3. Kultur: Medarbejderne opfatter, at lederne prioriterer sikkerhed i hverdagen - også under tidspres. Alle er med til at diskutere og tage beslutninger om arbejdsmiljøspørgsmål.

4. Læring: Man dækker ikke over fejl, men kan være åben og lære fra det skete. Der er mere fokus på, hvad der går godt, end hvad der går dårligt.

Kilde: Videncenter for Arbejdsmiljø

 

UDVID

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland