Ritzau
Opdateret kl. 19:43
Caroline Wozniacki kommer ikke til at spille French Open i år.
Som forventet er den danske tennisstjerne ikke blandt de spillere, der har modtaget et wildcard til grand slam-turneringen.
Det fremgår af French Opens hjemmeside tirsdag.
Seks franske spillere, en australier og en amerikaner har fået et wildcard, og det er helt efter bogen. Sådan plejer det at være.
Caroline Wozniacki kunne have meldt sig til French Opens kvalifikationsturnering, men det undlod hun.
I French Open spiller de på grus, og det har aldrig været den danske stjernes yndlingsunderlag.
Hun har således hentet sine største resultater på hardcourt - herunder Australian Open-sejren i 2018.
Den manglende deltagelse ved French Open betyder samtidig, at Caroline Wozniacki får meget svært ved at komme til OL i Paris den kommende sommer.
Hun skulle formentlig op blandt de 65-70 bedste på verdensranglisten ved skæringsdatoen efter French Open for at spille sig ind i OL-feltet.
Det bliver nu umuligt.
Alternativt skal Wozniacki håbe på at blive tildelt en af de to OL-pladser, der er forbeholdt tidligere grand slam-vindere, der ikke er blandt de 65-70 bedste, men som er inden for top-400.
De pladser kan der dog blive rift om. Tyskeren Angelique Kerber, der har vundet tre grand slam-titler, ligger nummer 331, og Naomi Osaka fra Japan med fire titler er nummer 173.
Britiske Emma Raducanu og rumænske Simona Halep er blandt de øvrige spillere, der havde håbet på wildcard, men som heller ikke har fået det.
Hovedturneringen ved dette års French Open begynder 26. maj.
/ritzau/