Administration 

"Snart kan en enlig mor blive sat på gaden og se en 400.000 kr. billigere Porsche køre forbi"

Per Christensen vil som formand for 3F i eftermiddag tordne imod at gøre uligheden i Danmark større. Enlige mødre på kontanthjælp og nedslidte skal ikke betale for, at topskatten lettes for velhavere, mener han. Fotoet er fra den forrige 3F-kongres i 2013, da han var nyvalgt formand.  (Foto: Arkivfoto: Henning Bagger/Scanpix.)

Hvorfor skal enlige mødre på kontanthjælp sættes på gaden, mens afgiften lettes på luksusbiler? Det spørgsmål stiller formanden for fagforbundet 3F, Per Christensen. I dag åbner han 3F's kongres i Aalborg.

- Om ikke ret lang tid - nærmere bestemt i oktober - vil en enlig mor på kontanthjælp kunne stå på gaden. Smidt ud af sin lejlighed, fordi hun ikke har råd til at bo der med sine to børn på grund af kontanthjælpsloftet.

- Når hun så står der, kan hun se en Porsche køre forbi, som er blevet 400.000 kroner billigere, fordi afgiften på luksusbiler er blevet lettet under denne her regering.

- Det er et eksempel på, at Danmark bliver trukket skævt. Og det skæve Danmark vil jeg ikke have.

Sådan siger Per Christensen i et interview med Avisen.dk.

Lørdag eftermiddag aflægger han som formand for landets største fagforbund, 3F, sin beretning. Det sker på 3F's kongres i Aalborg foran 775 delegerede.

Per Christensen tordner imod, at uligheden bliver større i Danmark.

Noget han ser tydelige tegn på i Venstre-regeringens nye plan for den økonomiske udvikling – 2025-planen.

- Bag alle tal og statistikker er der helt almindelige mennesker, for hvem diskussionen om folkepensions-alder og skattefradrag har stor betydning. Som ikke kan forstå, hvorfor man skal lette topskatten for en lillebitte, ekstrem velhavende gruppe af mennesker, mens den enlige mor skal smides ud af sin lejlighed, fordi hun bliver ramt af kontanthjælpsloftet, siger Per Christensen.

Fakta om kontanthjælpsloftet

Venstre, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Konservative har vedtaget en række stramninger for kontanthjælp.

Loven trådte i kraft 1. april, men stramningerne indføres over sommeren og efteråret.

En af dem er kontanthjælpsloftet.

Det er en grænse, der indføres for, hvor meget den enkelte kan modtage samlet i kontanthjælp, boligstøtte og støtte til særligt høje huslejeudgifter.

Loftet begynder at kunne mærkes fra 1. oktober.

Især enlige forsørgere bliver ramt, da det er en gruppe, der får mest i boligstøtte. Desto flere børn, jo mere mister kontanthjælpsmodtageren. En enlig med to børn står til at miste 1.000-4.000 kroner.

UDVID

Lang ventetid på førtidspension 

Per Christensen oplever, at den offentlige debat alt for ofte har fokus det forkerte sted.

- Ventetiden på bygge-tilladelser er i gennemsnit 35 dage. Det er et 'vældigt, vældigt stort' problem, som trækker overskrifter i Børsen og andre borgerlige aviser, siger Per Christensen, og fortsætter:

- Men hvis vi kigger på de borgere, som er nedslidte eller sygdomsramte, og som skal have afklaret, om de kan få en førtidspension, så venter de i gennemsnit 40 måneder. Det er der ikke mange, der snakker om!

Forkert fokus i debatten 

Ifølge Per Christensen er der alt for lidt fokus i debatten og i medierne på de nedslidte og de syge.

- Hvor mange i medierne eller i den offentlige debat beskæftiger sig med alle de mennesker, der kommer til skade på arbejdet? spørger Per Christensen og fortsætter:

- Hvorfor bliver der ikke talt mere om, at hvis man kommer til skade og skal have anerkendt det som en arbejdsskade og måske tab af erhvervsevne, så er ventetiden i gennemsnit to år og tre måneder.

- Og ventetiden hos Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (tidligere Arbejdsskadestyrelsen, red.) er stigende.

Debatten i medierne og retorikken i Danmark er ofte skæv.
 

Per Christensen vil ikke genoplive en tidligere 3F-kampagne, som under navnet Skævt begyndte i 2010 og varede ved lige til folketingsvalget i 2011. Men han vil kæmpe mod skævhed.

- Debatten i medierne og retorikken i Danmark er ofte skæv, når jeg kigger på, hvordan menneskers faktiske liv og arbejdsliv er.

- Jeg anerkender, at erhvervslivet skal have gode vilkår, men det dur ikke, at erhvervslivet og en lille gruppe velhavere løber med så meget af taletiden. Der er en ubalance, siger Per Christensen.

Lighed er vigtig

Formanden for fagforbundet mener, at lighed fremmer vækst og velstand. Og det vil han slå på i sin beretning.  

- Der er nogle, som giver udtryk for, at ulighed fremme væksten og dynamikken i samfundet. Men der er jeg helt uenig.

- Jeg tror ikke på, at mine medlemmer får bedre løn- og arbejdsvilkår, fordi den enlige mor på kontanthjælp bliver smidt ud af sin lejlighed. Jeg tror tværtimod det modsatte.

- Når den enlige mor kommer til at slås med alt for mange udfordringer, bliver det sværere for hende at få fast tilknytning til arbejdsmarkedet eller få den uddannelse, hun bør se at få.

Men skal det ikke kunne betale sig at arbejde?

- Ved du hvad, hele den retorik køber jeg slet ikke. Der ligger en underliggende tone om, at ledige er nogle dovne hunde, som ikke gider bevæge sig ud på arbejdsmarkedet. Men sådan er virkeligheden ikke, siger Per Christensen og fortsætter:

Cirka 15 procent af 3F’s medlemmer går på arbejde, selv om det ikke - i gåseøjne - kan betale sig for dem.

- Jeg kender ikke nogen privat, og jeg kender heller ikke nogen medlemmer, der ikke gerne vil arbejde. Cirka 15 procent af 3F’s medlemmer går på arbejde, selv om det ikke - i gåseøjne - kan betale sig for dem.

- Vi er et folkefærd, der rigtigt gerne vil gå på arbejde, for vi vil gerne have det sociale fællesskab på arbejdspladsen.

Per Christensen er helt overbevist om, at lighed fremmer vækst og velstand.

- Jeg kan henvise til utallige OECD-analyser, som peger på, at de lande, der har den højeste lighed i Europa, er også de lande, som har den højeste velstand.

- Det samme gør sig i øvrigt gældende for de lande, der har de stærkeste fagforeninger. De har også størst velstand.

3F holder kongres i Aalborg

 

Fra den 10. til 15. september holder fagforbundet 3F kongres i Aalborg. På kongressen vælges den daglige ledelse af 3F og hovedbestyrelsen. Man diskuterer 3F’s faglige og politiske grundlag. Eventuelle lovændringer bliver sat til afstemning.

Der er 775 delegerede til kongressen, som foregår i Aalborg Kongres & Kultur Center.

59-årige Per Christensen er formand og genopstiller til formandsposten.

3F har 290.000 medlemmer blandt andet inden for industri, byggeri og transport.

Læs mere om kongressen her.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland