Administration 

Kommuner har succes med at få langtidsledige i arbejde

Dag-til-dag er ny forsøgsordning, som giver kontanthjælpsmodtagere mulighed for at tjene løn udover den sociale ydelse. (Foto: Foto: Nils Mielvang/Scanpix/arkiv)

14 kommuner har med et særligt projekt forsøgt at få kontanthjælpsmodtagere tættere på arbejdsmarkedet. Og det har været en succes, vurderer en forsker og en af kommunerne.

Mens debatten om kontanthjælpsloftet raser, har 14 danske kommuner det sidste halvandet år forsøgt at motivere langtidsledige kontanthjælpsmodtagere med gulerod i stedet for pisk.

Forsøget hedder Dag-til-dag og er en frivillig ordning, der giver aktivitetsparate kontanthjælpsmodtagere mulighed for at tage småjob, hvor de kan beholde 70 procent af lønnen, uden at den bliver modregnet i kontanthjælpen.

Avisen.dk har gennemgået resultater fra kommunerne Aarhus, Ballerup, Kalundborg og Sønderborg. De fire kommuner har i alt 487 deltagere med i forsøget og har tilsammen oplevet, at 8 procent af deltagerne er gået fra at være aktivitetsparate til at blive selvforsørgende i løbet af halvandet år. Og det er et godt resultat, vurderer arbejdsmarkedsforsker og professor på RUC Bent Greve.

- I forhold til at det er folk, som normalt er langt fra arbejdsmarkedet, så er det en ret pæn succesrate, siger han.

Skal ansættes på lige vilkår

Det er enten kontanthjælpsmodtageren selv eller kommunen, der skaffer de forskellige småjob. Det kan blandt andet ske i samarbejde med lokale virksomheder.

Ansættelsen skal ske på lige vilkår med alle andre borgere på arbejdsmarkedet. Dermed er guleroden for kontanthjælpsmodtageren både et økonomisk incitament, frihed og tillid fra kommunens side. Kommunerne tilbyder ligeledes kurser, der forbereder borgeren på at komme tilbage på arbejdsmarkedet.

- Pointen for virksomheder er, at de får øjnene op for disse borgere og ser, at der kan være et godt match. For den enkelte borger handler det om at få noget selvtillid og en tro på, at man sagtens kan varetage et job, siger afdelingsleder på Jobcenter Aarhus Trine Thomsen.

Småjob giver blod på tanden

Som udgangspunkt er det ikke meningen, at deltagerne i Dag-til-dag skal stryge ud på arbejdsmarkedet.

Alle fire kommuner meddeler, at der som udgangspunkt er en grund til, at deltagerne af kommunen er blevet vurderet til at være uegnet til fuldtidsbeskæftigelse.

Men muligheden for at tjene lidt ved siden af kontanthjælpen samt oplevelsen af igen at være til nytte, giver de aktiveringsparate blod på tanden i en sådan grad, at bremsen til tider må hugges i.

13 procent af deltagerne i de fire kommuner har af enten helbredsmæssige, psykiske eller praktiske årsager været nødt til at forlade projektet. Alligevel anser kommunerne Dag-til-dag som en succes.

- Vi har gennemført nogle kvalitative interview for at tage pulsen på projektet. Der har vi fået at vide fra deltagerne, at de ser det som et udtryk for stor tillid, at det er ordinære job. Mange af dem har været langtidsledige, så de er rigtig glade for, at det pludselig er rigtigt arbejde, som man får penge for, siger udviklingskonsulent i Ballerup Kommune Marie Nielsen.

Småjob bør gøres permanent

Dag-til-dag-projektet slutter ved udgangen af 2016. Og selvom det kan være tidligt at gøre status over projektet, mener arbejdsmarkedsforsker og professor på RUC, Bent Greve, at det viser rigtig gode takter.

- Som udgangspunkt er det et godt projekt, da vi har med en sårbar gruppe at gøre, som under normale omstændigheder ville have meget svært ved at træde ind på arbejdsmarkedet, da de for det meste har andre problemer at slås med også udover ledighed, siger han.

Ifølge Bent Greve spiller det, at man modtager løn, naturligvis ind, men projektets succes skal sandsynligvis findes andetsteds.

- Jeg vil gerne understrege, at jeg mener, at alle kontanthjælpsmodtagere i Danmark har et stærk økonomisk incitament for at komme ud på arbejdsmarkedet. Her handler det dog nok mere om, at den enkelte aktivitetsparate får en tro på, at det kan lade sig gøre i stedet for at blive tvunget, forklarer Bent Greve.

RUC-professoren ser ud fra projektets resultater indtil videre god grund til at forsøge med en mere permanent ordning på landsbasis. Først mener han dog, at man bør kigge på, hvor forsøget har fungeret bedst samt økonomien. Projektet er finansieret via en pulje på knap 23 millioner kroner fra Beskæftigelsesministeriet.

- Det viser jo, at det koster penge, at få den her gruppe tilbage på arbejdsmarkedet. Men det viser også, at guleroden helt klart virker bedre end pisken på det her punkt, siger Bent Greve.

Fakta om Dag-til-dag

Følgende kommuner er med i forsøget: Allerød, Ballerup, Halsnæs, Hedensted, Horsens, Kalundborg, Odsherred, Stevns, Sønderborg, Vejle, Aabenraa, Tønder, Køge og Aarhus.

Ordningen er tilsigtet aktivitetsparate langtidsledige.

Beskæftigelsesministeriet oplyser til Avisen.dk, at der i juni var 900 deltagere, hvoraf 400 havde været i småjob.

Avisen.dk har været i kontakt med Aarhus, Kalundborg, Ballerup og Sønderborg kommune.

De fire kommuner oplyser, at de i alt har 487 deltagere, hvoraf omkring 8 procent er blevet selvforsørgende.

Deltagernes arbejdstid varierer meget, oplyser kommunerne, men gennemsnitlig arbejder de omkring 10 timer om ugen.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland