Administration 

Eckhard på kontanthjælp: Føler mig som en fiasko som menneske og som far

"Jeg har masser af tid til at give kærlighed til mine børn. Men jeg kan ikke betale en tur i Tivoli", fortæller 62 årige Eckhard Krausen om sit liv på kontanthjælp. (Foto: Foto: Privatfoto)

Eckhard Krausen lever med angst og depressioner og en kontanthjælp, der knapt kan betale de faste udgifter. Det betyder, at hans børn ikke kan gå til fodbold eller komme en tur i Tivoli.

Når Eckhard Krausens 12-årige søn spørger, om han må starte til fodbold i københavnerklubben sammen med vennerne, må han desværre svare nej. 

Selvom han for alt i verden gerne vil give sine børn mulighed for at gå til sport, så kan Eckhard Krausen ikke finde økonomien til det, når både han og hans kone er på kontanthjælp. 

Han er en af de danskere, der ikke har mulighed for at sende sine børn til fritidsaktiviteter, som Avisen.dk skriver om tirsdag. Og det giver ham skyldfølelse.

- Jeg bliver ked af det. Jeg føler mig ansvarlig for det. Jeg føler mig som en fiasko både som menneske og som far, fordi jeg ikke kan tilbyde mine børn helt elementære ting, som jeg synes, de har krav på og har brug for. Det handler ikke om Tivoli, men om sunde ting som sport, siger han.

Hans 12-årige dreng er overvægtig og har været på julemærkehjem. Det har hjulpet ham, men de gode vaner skal holdes ved lige, fortæller Eckhard Krausen. Derfor spiller sønnen fodbold med vennerne og vil gerne starte i en fodboldklub, men det er der ikke råd til. 

Masser af tid, men ingen penge

- Jeg har masser af tid til at give kærlighed til mine børn. Men jeg kan ikke betale en tur i Tivoli. Jeg kan ikke betale fodboldstøvler til min søn. Jeg kan ikke en gang købe ordentlig mad.

Sådan fortæller 62-årige Eckhard Krausen om sin stramme økonomi. Han bor med sin kone og tre børn på 8, 12 og 16 år på Østerbro i København. Han og hans kone er begge på kontanthjælp og har 14.800 kroner tilsammen.

Når huslejen på 7.000 kroner om måneden er betalt, skal de øvrige faste udgifter betales sammen med buskort, medicin og briller til børnene. Og det giver cirka 4.000 kroner tilovers, som går til mad.

Handler det ikke om prioritering, nu hvor du mener, at børn skal kunne gå til sport?

Men hvad skulle jeg spare på? Vi har i forvejen skåret, alt det vi kan. Skal mine børn så ikke have briller, eller skal jeg droppe medicin? Det ville jo være madposten, vi skulle spare på. Og der bruger vi i forvejen kun 1.000 kroner om ugen til fem personer, siger han og fortsætter:

- Og vi overvejer heller ikke at flytte. For 7.000 kroner er jo ikke dyrt for en fireværelses lejlighed. Det får vi ikke meget billigere. 

Eckhard Krausen blev fyret fra sit job hos Phase One i marts 2012, hvor han arbejdede med fotografi og teknik. Et job som han elskede, men hvor der desværre ikke var mere arbejde til ham.

Det gjorde ham jobsøgende. Lige indtil december 2016, hvor han blev indlagt i en måned for depression og angst, og han fortæller i dag, at de fire års ledighed blandt andet har været med til at gøre ham syg.

- At være ledig skaber også flere depressioner hos mig. Jeg bliver ikke rask af det her. Jobcenteret prøver at presse mig ud på arbejdsmarkedet. Jeg mener ikke, at jeg er rask nok, fortæller Eckhard Krausen. 

Kan ikke søge flere job

40 års erhvervserfaring og en uddannelse som maskintekniker har Eckhard Krausen med i bagagen. Alligevel var der ingen job at få, da han søgte job før sin sygdom.

- Nogle gange får jeg svar fra arbejdsgivere, om at de har fået 300 ansøgninger. Men samtidigt fortæller ministeren, at der er 400.000 job i Danmark. Jeg ved ikke, hvordan det passer sammen, siger han. 

Eckhard Krausen brugte hver dag to timer på at søge job. Også job som ikke passer hans kompetencer.

- Jeg har sendt flere hundrede ansøgninger afsted. Jeg har søgt både indenfor og udenfor mine egne kompetencer. Sågar i Sverige og Sønderjylland. Jeg forstår ikke, hvor de job er? De er der altså ikke, siger han. 

Men den 62-årige Eckhard Krausen mener samtidigt, at hans alder ikke er særlig attraktiv for arbejdsmarkedet. 

- Jeg synes, at man glemmer de ældre mennesker på arbejdsmarkedet. På den ene side siger man, at man skal arbejde længere. Men hvor er de job så henne? Især hvis man er ledig og plus 60, fortæller han og fortsætter:

- Jeg savner lidt, at de ældre mennesker kommer til orde.

Motiveret eller afstraffet?

Når man er 62 år gammel, kan det være nemt blot at give op og vente på, at man skal have pension. Det har Eckhard Krausen bestemt ikke lyst til.

- Nu er jeg 62 år. Jeg har fem år tilbage af mit arbejdsliv. Og jeg ønsker at få en pæn afslutning. Men angsten for at jeg skal klare mig på kontanthjælp de næste fem år, trækker mig endnu længere ned. Hvem vil ansætte en på 62? 

Og så synes han ikke, at kontanthjælp har været en særlig god motivation til at komme tilbage i arbejde. 

- Jeg synes, det er så skræmmende og så frustrerende, at politikere siger, at ledige skal motiveres. Ja, det er fint nok. Men jeg føler mig afstraffet på kontanthjælp. Og det lammer mig. 

Eckhard Krausen forsøger at komme sig efter sin indlæggelse med angst og depressioner i december og januar. Han går til gruppeterapi, og efter påske skal det afklares, hvor meget han kan arbejde.

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

en bygning
Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består

en fartkontrol
Krimi

Vanvidskørsel:

Kommune mister bil

til 274.000 kroner

en mand der snakker
Nyheder

DF vil sende bevæbnede soldater til Grønland

Krimi

Arbejdsulykke: 
Metalplade

faldt ned over mand

en mand kigger på fotografen
Kendte

Harvey Weinstein

har særligt ønske

et møl
Livsstil

Insekt vil invadere og plage dig - lægger 100 æg ad gangen

mand og to kvinder - mor med søn og datter
Kendte

Seebach-brødre

fortsætter krigen 

personer i senge på et hospital
Sundhed

Seks døde med

myggebåren

sygdom på tropeø

hænder med handsker holder piller
Nyheder

Tiltales for medicindrab

på 15 patienter

påskeliljer i potte
Nyheder

Vi får blodregn i påsken

politikøretøjer på lille vej
Krimi

Søger vidner: Gravid

overfaldet af fem mænd

mænd kigger på pc skærme på børsen
Nyheder

Handel står til nedgang

på grund af Trump

indkøbsvogn med varer
Nyheder

Uddeler 200 ton

overskudsmad i påsken

ung kvinde med blomsterbuket mellem sine forældre
Kongelige

Deler skøn video fra

Isabellas store fest

Sport

Klar til kvartfinale

mand på talerstol vifter med armene
Nyheder

Californien

sagsøger Trump

Et indkøbsbånd med madvarer på
Nyheder

Her er butikkernes åbningstider i påsken 2025

mand står i butikscenter
Nyheder

De rigeste danskere

udleder meget mere CO2

dronning med familie på trappe
Kongelige

Dronning Margrethe

mødt med klapsalver

dansk kvinde i rød kjole på en scene
Kendte

Nørby revser Søren Ryge:
Humorforladt og højtidelig

Dronningen går forbi en række mænd
Nyheder

85 år i dag:
Dronningen nedtoner fødselsdag

ulv kigger ind i kameraet
Nyheder

EU-lande er enige:

Vil lempe på beskyttelsen

Smilende mand
Nyheder

Trump: Overdrager kontrol til militæret

blåt blink på biltag
Krimi

Farlig dansker på flugt:
Pågrebet i Tyskland