Administration 

Sygeplejersker besvimer ved akuttelefonen

Kvinden på billedet har intet at gøre med den aktuelle sag: Sygeplejersker i Nordjylland, der passer akuttelefonen, er under så stort et arbejdspres, at de bankes ud fra tissepauser og presses til at tage ekstravagter. (Foto: Scanpix/Arkiv/Preben Madsen)

Sygeplejerskerne, der tager akuttelefonen på Aalborg Universitetshospital, er så stressede, at de bryder sammen og besvimer på vagten.

Sygeplejerskerne, der passer telefonerne på den vagtcentral, der sender ambulancer og akutbiler ud til akut syge og ulykkesramte patienter i Nordjylland, er så stressede, at flere er brudt sammen under deres vagt.

Der meldes om sygeplejersker, der er besvimet af udmattelse under vagten og som hyppigt oplever at blive kaldt på job på fridage. Det fremgår af påbud fra Arbejdstilsynet, som Avisen.dk har fået indsigt i.

"Medarbejdere udtrykker i denne sammenhæng bekymring for aktuel udbrændthed i personalegruppen samt bekymring for både kollegers og egen ve og vel på kort og på langt sigt," står der i påbuddet.

Det store pres på personalet rammer også borgerne, der ringer på akuttelefonen, lyder det fra de ansatte.

- Vi er sommetider så psykisk belastede, at det går ud over den service, vi giver borgerne, siger Mai-Britt Kristiansen, der er sygeplejerske og tillidsmand på vagtcentralen i Nordjylland.

Arbejdstilsynet beskriver blandt andet i påbuddet, hvordan en ansat gennem en periode har intensiveret arbejdet og taget meget overarbejde, hvorefter hun besvimer i vagtcentralen under et opkald.

Centralen med akuttelefonen er ramt af mange sygemeldinger, og det giver en del overarbejde for de andre, konkluderer tilsynsteamet fra Arbejdstilsynet.

Det kommer til at ramme patienterne

Arbejdstilsynet har nu pålagt regionen, der er arbejdsgiver, at nedbringe både arbejdsmængden og tidspresset. Men selvom påbudet faldt allerede i sommeren 2014, er det begrænset, hvad der er sket siden, lyder det fra Mai-Britt Kristiansen.

Hun fortæller, at der blev lavet en handleplan. Men den er kun delvist iværksat, og det mærkes på medarbejderne, lyder det fra de ansatte.

- Vi elsker vores job, men vi kan ikke holde til det. Vi brænder ud. Der er en risiko for, at de erfarne stopper, fordi de ikke vil være med mere, siger Britt Kristiansen.

Da påbuddet blev skrevet, var der 17 ansatte og en sundhedsfaglig leder på vagtcentralen. I dag er der 21 ansatte og en leder.

- Sygeplejerskerne på 112 og i traumecentret er nogle hårde hunde, men flere af dem stopper nu, fordi de tænker, at livet er for kort til et så stressende arbejdsmiljø. Når de erfarne stopper, er der en risiko for, at mængden af fejl stiger, siger Steven Krogh-Larsen, der er tillidsrepræsentant for sygeplejerskerne i den fælles akutmodtagelse.

Hvis ikke der tilføres flere midler og hænder, frygter han, at det vil få konsekvenser for patienterne.

Syv sms'er om ekstraarbejde på en fridag

Der er generelt ingen pauser under vagten for sygeplejeskerne, lyder kritikken fra Arbejdstilsynet. For eksempel er der ikke altid tid til at tage en tissepause, skriver tilsynsførende.

"(...) man kan blive nødt til at afbryde og forstyrre sin kollega i for eksempel tissepausen: Man er nødt til at banke på toiletdøren, når der er to, tre eller fire 112-opkald, der hænger og venter, oplyses det."

Et billede, som Mai-Britt Kristiansen genkender.

- Du kan ikke tage et pusterum og få lidt ro og alentid, hvis du har haft et hårdt opkald, hvor en mor ringer, fordi hendes barns hjerte er holdt op med at slå, siger hun.

At få lov til at holde fri på en fridag er heller ikke let.

"Enkelte medarbejdere oplyser, at man har oplevet at modtage op til syv sms'er/påmindelser om ekstravagter på en fridag," skriver Arbejdstilsynet.

Påbud på påbud

Det stressede arbejdsmiljø skyldes blandt andet snævre økonomiske rammer og gammeldags it- og telefonsystemer, lyder det fra medarbejderne.

- Vores ledelse lytter, men de mangler penge, så de aktuelle arbejdsmiljø-problemer kan løses, siger Mai-Britt Kristiansen.

Region Nordjylland er kun en af mange arbejdspladser i sundhedssystemet, der har fået et påbud for dårligt psykisk arbejdsmiljø, viser aktindsigterne, som Avisen.dk har fået via Arbejdstilsynet.

Netop nu har fire danske sygehuse røde smileys, og 41 afdelinger har gule smileys på grund af et problematisk arbejdsmiljø.

"Som at slå i en dyne"

Ifølge en stor arbejdsmiljøundersøgelse fra Dansk Sygeplejeråd oplever hver tredje sygeplejerske, at kvaliteten i deres sygepleje er under pres på grund af faktorer i arbejdsmiljøet. På skadestuerne drejer det sig om hver anden sygeplejerske.

Lokalformanden fra Dansk Sygeplejeråd mener, at politikerne har sovet i timen.

- Det er som at slå i en dyne, siger Jytte Wester, der taler på vegne af over 8.000 nordjyske sygeplejersker.

- Vi producerer patienter til os selv, fordi personalet går ned med stress. Det er vel ikke meningen, siger hun.

Chef: Vi har et godt arbejdsmiljø

Vagtcentralens chef Jan Lindberg er ærgerlig over, at hans afdeling har fået et påbud, men han mener, at arbejdsmiljøet er blevet bedre.

- Vi bryder vi os ikke om at få påbud. Vi vil jo gerne sikre, at arbejdspladsen har glade ansatte, og at de kan yde den rigtige hjælp til de mennesker, der ringer ind og har behov for hjælpen, siger Jan Lindberg.

Han mener dog, at der er rettet op på størstedelen af de arbejdsmiljøproblemer, der har været. Ledelsen har for eksempel opnormeret med to stillinger, pointerer han.

- Vi har gjort, hvad vi skulle ifølge påbuddet, lyder det.

- Der kan altid arbejdes med det psykiske arbejdsmiljø. Det kræver blandt andet opmærksomhed på den enkelte medarbejder. Vi har lavet en række tiltag heriblandt supervision, uddyber chefen.

Avisen.dk har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Ulla Astman (S), der er regionsrådsformand i Region Nordjylland.

Påbud fra Arbejdstilsynet

 

"(...) en ansat gennem en periode har intensiveret arbejdet / taget flere vagter over en periode og besvimer i vagtcentralen under et opkald."

 

Fordelingen af røde og gule smileys fra Arbejdstilsynet ser sådan ud:

  • Rød (sur) smiley 4 - Odense Universitetshospital, Regionshospitalet Silkeborg, Smertecenter Aalborg Universitethospital og Sygehus Vendsyssel Frederikshavn
  • Gul (mellemfornøjet) smiley 41

 

Se hele listen her.

 

Kilde: Arbejdstilsynet

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består