Administration 

Joachim B. får frokost af lobbyister: "En styrke for demokratiet"

Det er en vild nedvurdering af politikere, hvis man tror, at de ændrer holdning under en frokost med en lobbyist, mener Joachim B. Olsen.   (Foto: Foto: Mathias Bojesen, Scanpix. )

Liberal Alliances beskæftigelsesordfører siger aldrig nej til en kop kaffe med en lobbyist. Han mener, at lobbyisme er en fordel for demokratiet og giver bedre lovgivning. Han kalder Enhedslistens forslag om et lobbyregister for ren symbolpolitik

Tre stykker højt belagt smørrebrød og en lobbyist, der taler varmt for sin sag en times tid for at påvirke en folketingspolitiker, er i bund og grund en styrke for demokratiet.

Det mener Joachim B. Olsen, beskæftigelsesordfører for Liberal Alliance.

Han ryster på hovedet over Enhedslisten, der er på vej med beslutningsforslag i Folketinget for at få mere åbenhed omkring den voksende lobbyisme herhjemme. Og selvom der er regler for lobbyister i vores nabolande, mener Joachim B. Olsen, at det er helt unødvendigt i Danmark.

- Hvis vi forestiller os, at 3F inviterer mig på frokost for at fortælle om alle fortræffelighederne ved kædeansvar, kan jeg godt garantere, at jeg ikke ændrer holdning under den frokost, fastslår han.

Vild nedvurdering af politikere

Joachim B. Olsen mener, at debatten omkring lobbyisme er hysterisk, og at både Enhedslisten og programmet 'Politik til salg', der blev vist på TV2 onsdag aften, fremstiller politikerne helt forkert.

- Det er jo en vild nedvurdering af politikere at tro, at vi ændrer holdning, fordi vi spiser en frokost med nogen. Helt ærligt, sådan fungerer verden altså ikke, siger han.

I Joachim B. Olsens travle kalender ender de fleste møder med en lobbyist eller organisation på hans kontor på Christiansborg. Og der bliver drukket kaffe. Men han medgiver, at der nogle gange om året, og som oftest af praktiske årsager, også bliver spist en frokost på lobbyistens regning.

Men at tro, at det får ham til at æde lobbyistens synspunkter råt, er simpelthen for primitivt, anfører han.

- Jeg vurderer altid en sag ud fra et liberalt udgangspunkt, og hvis nogen gør mig klogere på en problemstilling, og jeg kan se, at det trækker i liberal retning, vil jeg gerne arbejde for det. Men jeg stiller altid kritiske spørgsmål, det gør mig klogere, og jeg ændrer med sikkerhed ikke min holdning, siger han.

Symbolpolitik

Han kalder det symbolpolitik, når Enhedslisten vil arbejde for et lobbyregister og mener, at venstrefløjspartiet er ude i vilde overdrivelser, når de tror, at politikere i stigende grad lægger under for lobbyisme.

- Hvordan vil du definere en lobbyist? Det er jo alle mennesker, der har en eller sag eller noget de gerne vil have ændret. Det er alt lige fra fagforeninger til arbejdsgiverforeninger, virksomheder og almindelige mennesker, der kontakter politikeren med en eller anden sag. Hvis jeg skulle registrere det hver gang en borger eller virksomhed eller forening kontaktede mig, ville det være helt umuligt. Vi bestiller jo nærmest ikke andet end at tale med borgere og organisationer. Det er et fuldstændig symbolforslag, siger han.

Vi taler lige ud af posen

Han mener, at det er lidt konspirationsagtigt, når blandt andet Enhedslisten fremstiller møder mellem lobbyister og politikere som et sted, hvor der foregår fordækte handler.

- Det er virkelig ret udramatisk og slet ikke suspekt. Vi taler lige ud af posen, siger han.

Joachim B. Olsen fremhæver, at Danmark er et af verdens mindst korrupte lande.

- Og det har vi bygget op uden at have alle mulige registre. Et liberalt samfund handler om en retsstat med ukorrupte politikere og ukorrupte embedsmænd og så videre. Det har vi i dag, og jeg ser ingen fare for at lobbyisterne ødelægger det, siger han.

Dyrt uden grund

Joachim B. Olsen kan ikke forstå, at virksomheder vil betale i dyre domme for professionelle lobbyister, når der er så nem adgang til danske politikere.

- Enhver virksomhed, organisation og borger kan ringe til mig. Min mail og telefon lægger frit tilgængeligt og jeg tager mange møder. Og det er ikke sådan, at fordi der ringer et kommunikationsbureau til mig, får de forrang. Så jeg forstår faktisk ikke, hvorfor kommuner, virksomheder og organisationer bruger de der kommunikationsbureauer, når de godt selv kan komme igennem, siger han.

- Jeg er uforstående overfor, at man vil bruge så mange penge på det, for der findes formentlig ikke noget parlament i verden, hvor det er så nemt at få adgang til politikerne, siger han.

Bedre lovgivning

- Helt overordnet set er lobbyister klart en fordel for demokratiet, fordi det er nogle mennesker, der har en specifik viden om et område, som politikerne ikke har. Så det giver bedre lovgivning, at der er adgang til politikerne, mener Joachim B. Olsen.

Set med Enhedslistens briller er lobbyisme et demokratisk problem. Til TV2.dk siger partiets retsordfører Pernille Skipper:

- Lobbyister er ikke hyret til at hjælpe politikere med det fælles bedste for samfundet. De er hyret af firmaer eller organisationer til at forsøge at påvirke politikere i en retning, der er fordelagtig for deres kunder.

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente

et logo med et N
Film og TV

Netflix buldrer frem

et logo for et universitet
Krimi

To dræbt i skyderi på universitet 

et luftfoto af et landområde
Nyheder

Danmarks største 

indkøbsområde
bliver forsinket

en vogn på en svævebane
Krimi

Mindst fire er døde i svævebaneulykke

Nyheder

Trump og Meloni erklærer sig sikre på EU-USA-toldaftale

to logoer
Nyheder

Temu og Shein gør

klar til prisstigninger

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Strand afspærret:

Formodet granat sprængt

maskine med masser af pengesedler
Nyheder

ECB sænker renten

- det betyder det for dig

en elg ligger ned
Dyreliv

Elg-tv er gået i luften
- millioner ser med

en dronning vinker
Kongelige

Se private billeder

fra fejringen

af dronning Margrethe

Nyheder

Novo-rivals vægttabspille består