Københavnske brandmænd i har i årevis været særligt udsat for kræftfremkaldende stoffer på jobbet.
Ikke fordi de har været uforsigtige, men fordi cheferne i Københavns Brandvæsen har undladt at udskifte brandmændenes forældede apparater, selvom de vidste, at de udgjorde en sundhedsrisiko.
"Jeg er skuffet over, at brandvæsenet er blevet ved med at bruge apparaterne, uden at det var sikkerhedsmæssigt forsvarligt," siger Finn Olsen, der er ekspert i sikkerhed inden for brand og redning.
Apparaterne, der ikke fungerede, blev først udskiftet i maj 2012. Det har betydet, at brandfolk i årevis har været udsat for kræftfremkaldende stoffer.
"Der er to kodeord, når det gælder om at beskytte brandfolk imod kræftfremkaldende stoffer. Fuld åndedrætsbeskyttelse i alle brandens faser og rene branddragter," siger Tommy Kjær, der er næstformand i Brandfolkenes Organisation.
Præcist, hvor mange brandmænd fra København, der er ramt af kræft på grund af den manglende sikkerhed, vides ikke. Men fra formanden for brandfolkenes seniorklub, Sven Præst, er der ingen tvivl om, at de dårlige masker har krævet sine ofre.
"Alene fra mit hold er hver tredje død af kræft. Vi har ofte studset over, hvorfor, vi blev ramt så ofte af det," siger han.
Ligeglad med risiko for forgiftning
Elitebrandmændene i hovedstaden har med al sandsynlighed været udsat for kræftfremkaldende stoffer som for eksempel benzen, formaldehyd og sod, og ledelsen har vidst besked.
Allerede i en rapport fra 2007, som Avisen.dk har fået indsigt i, erkender Københavns Brandvæsen, at apparaterne ikke fungerer.
"Apparater er ikke forsynet med overtryk, hvilket er et problem i giftige/røgfyldte miljøer, hvor der er risiko for, at urenheder trænger ind i masken," står der.
Først fem år senere bliver de fjernet fra brandbilerne.
"Det er noget skidt, hvis de har brugt det her udstyr, der har kunnet forvolde skade på brandmændenes helbred," siger Reiner Burgwald, der er formand for Teknik-Service i brandmændenes fagforening, FOA.
Det tekniske problem har været, at apparaterne ikke havde overtryk. Overtrykket blæser luft ud i brandmandens maske, så han ikke får beskidt røg ind, hvis der skulle være en utæthed.
Ifølge Arbejdstilsynet er en maske med overtryk fem gange så sikker, som en maske med neutralt tryk.
Det er den mangel på sikkerhed, der nu får flere kritikere til at lange ud efter landets største kommunale brandvæsen.
Sort i svælget
I 1990 dokumenterede den danske forsker, Eva Støttrup Hansen, at danske brandmænd i alderen 30 til 74 havde en overdødelighed både af lungekræft og andre kræftformer. [pagebreak]
Siden er især mange amerikanske brandmænd blevet undersøgt i store forsøg. De fleste forsøg viser, at der er en mulig sammenhæng mellem flere kræftformer og jobtitlen som brandmand.
Og en dansk professor i arbejdsmedicin mener, at danske brandmænd arbejder med samme risiko.
"Der er en begrundet mistanke om, at der er et kræftproblem blandt brandmænd," siger Jens Peter Bonde.
Avisen.dk har talt med en række både nuværende og tidligere elitebrandmænd, der fortæller om brug af det forældede udstyr i København.
"Alle kan skrive under på, at deres næse og svælg er fuld af sorte partikler efter en ildebrand," siger en brandmand fra Københavns Brandvæsen.
Han vil gerne være anonym, fordi han frygter at få en fyreseddel, hvis han står frem.
Korpslægen: Vi kender godt til kræft-risikoen
Den nuværende korpslæge ved Københavns Brandvæsen, Henning Brinkenfeldt, erkender, at han kender til den internationale forskning på området.
Men hvorfor ledelsen ikke har udskiftet de forældede apparater, når de har kendt risikoen for, at kræftfremkaldende stoffer trængte ind i elitebrandmænds luftveje, kan Avisen.dk ikke få svar på.
Redaktionen har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Københavns Brandvæsen, men beredskabschef Jakob Vedsted Andersen afviser at lade sig interviewe.

Sikkerheden sejler på brandstationerne. Brandmænd presses på livsfarlige øvelser og må bruge forældet og farligt udstyr
Læs hele sagen her
Brandmænd og kræft
Brandmænds risiko for at få testikelkræft er 50 procent højere end den gennemsnitlige befolkning.
Risikoen for at få prostatakræft er 30 procent højere.
Risikoen for at få lymfekræft (Non-Hodgkin-sygdommen) er 21 procent højere.
Det viser en videnskabelig gennemgang af en stribe aktuelle og valide forskningsprojekter.
Kilde: International Agency for Research on Cancer (IARC)