Administration 

Sass til Trads: Svage danskere betaler prisen for flygtningestrømmen

Det går især ud over de svageste danskere, når der kommer mange flygtninge til Danmark, lyder det fra den socialdemokratiske gruppeformand, Henrik Sass Larsen.

David Trads er journalist og forfatter.

HENRIK SASS Larsen, den socialdemokratiske gruppeformand, er afklaret, skarp, indigneret, velargumentende – og han lyder som en politiker, som er tæt på at genfinde sit partis ideologiske udgangspunkt som de svageste danskeres tillidsmand:

”Jeg vil simpelthen ikke som socialdemokrat bringe Danmark i den situation, at vi sætter velfærdssamfundet over styr i humanismens navn.”

DET ER alvor, siger han, mens han kigger stålfast på mig:

Integrationen er slået fejl. Tanken om, at med tiden ville alle indvandrere blive som os, viste sig forkert. Udgifterne er enorme. Det går især ud over de svageste danskere, som betaler prisen for, hvad han kalder et ’humanistisk projekt.’ Tiden er inde til et opgør.

”Mit politiske mål er at begrænse antallet af flygtninge og indvandrere.”

Det antal, der er kommet i 2015, er for højt, fastslår han – for vi kan ikke følge med, siger han.

”Antallet betyder enormt meget! Jeg er drønhamrende nervøs for, at hvis man bare ser på det her med humanistiske briller og siger ’venner, nu skal vi bare tage så mange som muligt, fordi folk er i nød’, ja, så forsømmer man at se på, hvad der sker med vores samfund.”

SASS ER alvorlig – og indigneret:

”Man påfører vores samfund, og, ja, især de mennesker, som bor sammen med de folk, der skal integreres, nogle enorme sociale belastninger. Jeg tror ikke på, at vi kan lykkes med integrationen, hvis vi får et for stort antal flygtninge.”

Gruppeformanden peger på, at det næsten altid er de danskere, som bor i de boligsociale byggerier, som rammes hårdest, dernæst spredes det til andre områder, inden det først til allersidst måske, men formentlig aldrig, rammer de mest velbjergede kommuner.

”Man har altid bedt underklassen om at forestå opgaven med integration. Det er egentligt underligt, for man kunne jo mene, at der var andre steder, hvor der var nogle, der har større overskud.”

SASS PEGER på, at man har været blind for, at det har været en kæmpe omkostning for de svageste danskere at skulle bære den tunge opgave. At give flygtninge og indvandrere rettigheder og frihed er ikke altid et nul-sum-spil. Det går faktisk ud over nogle danskere.

”Den enlige mor med to børn, som pludselig skal sende sine knægte i skole et sted, hvor 75 procent i klassen er to-sprogede, ja, de børn får formentlig ikke de rettigheder og muligheder for at få en så god uddannelse, som de burde have haft. Hvorfor er det lige den mor og de børn, som skal lægge socialklasse til et meget stort humanistisk projekt?”

Det stopper ikke der, ifølge Sass, for ud over at de svageste – underklassen, som han kalder dem – er dem, der i frontlinjen kæmper med alle integrationens problemer, så risikerer de også at blive hårdt ramt på deres indkomst.

”Med stadig flere folk med ikke-vestlig baggrund vil der ske det, at arbejdsgivere og andre vil forlange, at vi skal pille ved mindstelønnen for at få dem i job. Det vil gå hårdt ud over dem, som allerede tjener mindst. Derved vil vi ramme de svageste danskere endnu mere.”

HAN PEGER på, at man i Tyskland de forløbne par årtier har sænket mindstelønnen – oprindeligt netop for at give plads til indvandrere på arbejdsmarkedet. Derfor frygter Sass, at indvandringen kan føre til danske mindstelønninger på ned til 50 kroner i timen.

Han peger på Sverige som er et fuldblodseksempel på, hvad vi ikke skal gøre. De har taget så mange flygtninge, at det rent praktisk ikke længere kan lade sig gøre. Folk sover i gymnastiksale, på vejene, alle steder.

”Sverige vil ikke kunne få det til at fungere uden at save meget kraftigt ned i deres velfærdssamfund fremover. Der må vi ikke lande.”

Han peger på, at risikoen er reel:

FOR TIDEN modtager vi godt 200 flygtninge om dagen, siger han. Holder den udvikling, vil vi runde 70.000 flygtninge i 2016. Med familiesammenføringer mindst 100.000, lyder hans regnestykke.

”Hvis vi ikke får sat en prop i, så kommer næste år ikke til at handle om andet end, hvordan vi får råd til det. Vi når aldrig til at tale om flere penge til sundhed, ældrepleje, dyrevelfærd eller hvad vi nu kan finde på. Kun om, hvor vi kan spare for at få råd til indvandringen.”

Den økonomiske pris på indvandringen er enorm, påpeger den tidligere erhvervsminister. Faktisk så meget, at hele det samlede råderum frem mod 2020 – 40 milliarder kroner – vil blive brugt på bare halvandet år, hvis den nuværende tilstrømning fortsætter:

”Det kan jo være, at nogle synes, at det er så meget vigtigere, at vi stiller land og samfund til rådighed, at de vil prioritere det over det at have et velfærdssamfund. Sådan tænker jeg ikke,” fastslår han.

SASS VIL ikke sætte et præcist antal på, hvor mange Danmark maksimalt kan tage imod på et år – men han kommer tæt på:

”Vi skal højst tage det antal, som vi kan magte at integrere – og jeg kan sige så meget, at vi tager for mange ind i øjeblikket. Tallet skal ned. Det er derfor, vi strammer reglerne.”

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente