Administration 

Fast mentor får svage unge i gang med uddannelse

- Det spektakulære ligger i, at forsøget dokumenterer, at mentorer har en effekt i at flytte unge, der er langt fra uddannelse og arbejde. Den effekt har vi ledt efter længe, siger professor Michael Svarrer om forsøg, der har fået flere udsatte unge i gang med en uddannelse. (Foto: Martin Sylvest)

En fast mentor en times tid om ugen får en tredjedel flere svage unge i gang med en uddannelse, viser stort forsøg. Beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen er glad. Forsker kalder det en revolution, fordi det for første gang rykker nogle af de svageste unge

Det er små ting, der kan rykke udsatte unge i uddannelse: Hjælp til at komme op om morgenen, gå med til lægen eller forstå reglerne for, hvor man tilmelder sig en uddannelse

En snak med en mentor og hjælp til hverdagen i en time til halvanden om ugen har vist sig for første gang for alvor at kunne rokke meget svage unge.

Det viser et stort forsøg fra Arbejdsmarkedsstyrelsen med 2.593 unge mellem 18 og 30 år fra 13 jobcentre. Blandt den halvdel af dem, der fik mentorstøtte, steg andelen i uddannelse med 30 procent og og andelen i arbejde med 40 procent.

Det viser en evaluering fra Rambøll lavet af blandt andre professor Michael Svarrer fra Institut for Økonomi ved Aarhus Universitet.

Han siger, at det er første gang, man kan dokumentere, at en metode kan flytte gruppen af unge, der er meget langt fra arbejdsmarkedet.

- Det er en revolution i form af, at der er noget, der faktisk kan virke, siger Michael Svarrer.

Snusfornuftige effekter

I rene tal er revolutionen lille, for efter et år med mentorstøtte er 16 procent af de unge i uddannelse, mod 12 procent af gruppen af unge uden mentor.

Men de unge i forsøget er i den tungeste gruppe, der har kurs mod et liv på førtidspension. De har en dårlig eller slet ingen 9. klasses eksamen og ofte flere år på kontanthjælp bag sig.

- Det spektakulære ligger i, at forsøget dokumenterer, at mentorer har en effekt i at flytte unge, der er langt fra uddannelse og arbejde. Den effekt har vi ledt efter længe, siger Michael Svarrer.

Han kalder det for snusfornuftige effekter, fordi det handler om, at mentorerne har hjulpet de unge med at få styr på deres liv og lære at mestre deres hverdag.

Virkningen er størst blandt de unge med en baggrund, hvor der ikke er tradition for uddannelse, og som har taget en 9. klasses eksamen, selvom den er dårlig.

Mentorerne har lille eller ingen virkning for de allersvageste unge, der har brug for mere hjælp, og heller ikke på de stærkeste.

Minister: Jeg er begejstret

Beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) er meget tilfreds med resultatet af forsøget.

- Det, jeg er glad for, er, at vi har vist, at mentor-ordningen udført på den rigtige, konsekvente måde er en del af vejen frem mod at bryde den negative sociale arv. Det er ikke revolutionerende, men det virker, siger Henrik Dam Kristensen.

Han mener, at konsekvent voksenstøtte er en del af det, udsatte unge har brug for.

- Det at have en fornuftig voksenkontakt er vigtigt. Sagt med et glimt i øjet gælder det, at "hvis du ikke kan stå op om morgenen, så kommer jeg forbi og hiver dynen af dig". For nogle af de her unge er det første gang, at de oplever, at der rent faktisk er en voksen, der bekymrer sig lidt om dem, siger Henrik Dam Kristensen.

Han var socialminister for 15 år siden, og indrømmer, at der ligesom dengang er en stor mangel på faktuel viden om, hvad der fungerer for udsatte unge.

- Derfor er jeg begejstret over de her små procentstigninger. Fordi der er ikke så mange andre eksempler på, at vi har formået at bryde den negative sociale arv, siger Henrik Dam Kristensen.

Kommuner skal selv bestemme - og betale

Kommunerne, der deltog i forsøget fik penge til at ansætte mentorer i et år. Forsøget sluttede i sommeren 2013. Siden har det været op til kommunerne, om de ville fortsætte.

Sådan vil det fortsat være, selvom evalueringen viser, at mentorer virker. Der kommer hverken en pose penge eller en lov, der pålægger kommunerne at bruge mentorer.

- I det øjeblik, jeg siger, at kommunerne skal have mentorer, så koster det en bondegård. Men jeg håber, at kommunerne læser evalueringen med interesse,” siger beskæftigelsesministeren.

Den udmelding er Jacob Bundsgaard (S) godt tilfreds med.  Han er borgmester i Aarhus og formand for KL's Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalg

- Det er klart, at hvis der kommer et krav om, at alle kommuner skal oprette mentorindsatser, så er vi nødt til at se på økonomien. Men jeg glæder mig over, at ministeren giver plads til lokale prioriteringer, Jacob Bundsgaard.

Han siger, at rigtig mange kommuner i dag gør brug af mentorer til udsatte borgere - det kan være på ungdomsuddannelserne eller i beskæftigelsessystemet - mange steder med stor effekt.

- Jeg vil derfor anbefale, at kommunerne lærer af de gode eksempler. Men det er en lokal beslutning, hvordan man vil tilrettelægge indsatserne, og nogle steder har man måske valgt andre indsatser, som man ved, har effekt, siger Jacob Bundsgaard.

Om forsøget:

’Mentorstøtte til udsatte unge uden uddannelse og job’ blev gennemført 2012 - november 2013 sammen 13 jobcentre.

Målgruppen i forsøget er 18-29-årige kontanthjælpsmodtagere uden erhvervskompetencegivende uddannelse.

2.593 unge deltog. 1.302 personer med mentor og 1.291 i kontrolgruppen uden mentor.

Cirka 4 %-point ekstra er kommet i uddannelse, en stigning fra 12 procent til 16 procent.

Den positive effekt er stærkest for:

Personer med under 4 i 9.klasseskaraktergennemsnit.

Personer hvor moderen (eller faderen) ikke har en

erhvervskompetencegivende uddannelse.

Personer, hvor moderens (eller faderens) bruttoindkomst ligger

under gennemsnittet i gruppen af unge i indsatsen.

Unge, der ikke de seneste 3 år inden indtrædelse.

i indsatsen har modtaget SU.

Kvinder samlet set.

 

 

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde