Administration 

Mobil: Se hvordan du sikrer din Android

(Foto: Foto: Colourbox)

Har du husket at sikre din Android-telefon? Hvis ikke så læs med her. Her er guiden, så du nemt kan sikre den.

Android har i flere år udviklet på nye og smarte måder du kan sikre dine enheder, både når det gælder mod at blive misbrugt, men også så du kan finde din enhed, skulle du gå hen og miste den, skriver meremobil.dk.

Med Android 5.0 er der endda kommet flere nye tiltag, så sikkerheden nu er på sit højeste, set på Android. Men også Android 4.3 og 4.4 har en lang række sikkerhedsforanstaltninger.

Vi tager i denne artikel et kig på både de overordnede sikkerhedselementer, samt de mere specifikke, som du selv kan kontrollere.

– Myterne om sikkerheden i mobilbetaling

Overordnet sikkerhed

De overordnede sikkerhedsforanstaltninger tæller blandt andet enheds-kryptering – dette er noget der helt elementært er indbygget i Android, og har været det i nogle år.

I Android 5.0 er det blevet forstærket yderligere. Her bliver du på nye enheder tilbudt i opstartsfasen at kryptere alt dit indhold. Har du ikke en ny telefon med Android 5.0, eller sidder du med ældre enheder, så er muligheden der stadig.

For at aktivere kryptering af din enhed skal du gå til Indstillinger – Sikkerhed. Her finder du punktet ”krypter telefon”. Har du en tablet står der selvfølgelig ”krypter tablet”.

Sikre dig mod skadelig software

Som det er med alt software, findes der også virus til Android. Det forekommer oftest hvis du henter applikationer eller indhold fra ikke betroede kilder. Derfor anbefales det altid at sikre det du henter, er noget du stoler på. Google har dog prøvet at hjælpe dig mod skadelige apps, hentet fra både Google Play, men også fra kilder du selv har tillid til.

Android sikkerhed - scanner

Android sikkerhed – scanner

Funktionen kan aktiveres under ”Google Indstillinger” på din enhed. Du kan finde ikonet i din app-oversigt, som en applikation. Herinde finder du menupunktet sikkerhed. Under overskriften ”Bekræft apps” kan du tillade Google at scanne enheden efter skadelig software med jævne mellemrum, samt hver gang du vil installere apps fra Google Play eller ukendte kilder.

Find, lås eller slet din enhed

På Android findes også muligheden for at spore, låse eller slette din Android enhed, skulle du miste den. Dette kan styres via Android enhedsadministrator. Funktionen findes på nogle Android versioner som en indbygget funktionalitet, mens du på ældre enheder, skal finde applikationen her via Google Play.

– Podcast #11: Sikkerhed – tager du det seriøst?

Med funktionen installeret kan du logge ind på din Google konto, eller søge efter Android enhedsadministrator på Google, via din PC. Du kan også hente enhedsadministrator til en anden Android enhed, og spore din manglende enhed via applikationen.

Du bliver nu præsenteret for en oversigt over dine enheder, samt hvor de befinder sig. Via tre simple knapper kan du få din enhed til at give lyd fra sig, låse den eller slette den for alt indhold. På samme side har du et stort kort, der angive den omtrentlige placering af din enhed.

Gør det besværligt

Mister man først sin enhed, er der chance for at fremmede kan få fingre i personfølsomme data, private billeder, eller misbruge din identitet.

For at gøre dette mere besværligt, kan du sikre din Android enhed på mange måder. Herunder vil vi gennemgå en række af dem. Fælles for dem alle, er at de kan aktiveres og tilpasses under indstillinger – sikkerhed, på din Android enhed.

Skærmlås

Der findes en række måder at skærmlåse din enhed på Android. Du kan vælge at angive en PIN-kode, altså en fire cifret kode, du selv har valgt. Metoden er meget brugt hos iOS brugere. Er du ikke tryg ved en fire cifret kode, kan du vælge adgangskode. Med adgangskode kan du selv angive en kode baseret på tal, bogstaver såvel som tegn. Koden skal dog minimum være på fire tegn, jo længere kode, jo mere sikker.

På Android findes også muligheden for at skærmlåse med et mønster. Dette baserer sig på ni punkter, du personligt kan sammensætte i ét strøg. Igen er længden af mønstret afgørende for hvor svær den er at genangive.

Android sikkerhed - mønsterlås

Android sikkerhed – mønsterlås

Smarte låsemetoder

Med Android 5.0 er der kommet to nye måde at gøre sikkerhed mindre besværligt. Er du typen der ikke har låst din enhed, fordi det er bøvlet at skulle indtaste en kode, hver gang du lige vil svare den seneste besked, så er der nyt i Android 5.0.

Mulighederne er ”Sikre enheder” og ”Sikre steder”. Under menupunktet Smart Lock i sikkerhedsindstillinger, kan du angive en Bluetooth enhed som en sikker enhed.

Det betyder, at hver gang du kobler dit headset til din telefon, dit smartwatch eller andet wearable, som bruger Bluetooth til at kommunikere med din enhed, behøver du ikke længere at angive din kode hver gang enheden skal låses op. Kommunikationen med din Bluetooth-enhed, betyder at du er i nærheden, og det anderkender Android.

– Dansk opfindelse krypterer mobilsamtalerne

Det samme princip gælder for ”sikre steder”. I stedet for at kommunikere med Bluetooth, bruger din enhed dit Wi-Fi netværk og GPS, til at positionere din placering. Du kan specificere en eller flere adresser efter eget valg, som du finder sikre.

Med begge funktioner skal du dog være opmærksom på, at hvis din enhed kommer i forkerte hænder, inden for den angivende position, eller du er i nærheden med dit Bluetooth udstyr, så er enheden ikke sikret!

En af de mere sjove låsemetoder som også findes i Smart Lock menuen, er ansigtsgenkende. Ja det lyder måske som noget Sci-Fi pjat, men det er faktisk muligt i Android. Du kan vælge at bruge dit ansigt som ”kode” for at låse din enhed op. Det er ikke den sikreste måde, hvilket du også bliver gjort opmærksom på under opsætning af funktionen.

Ekstra tip: Under sikkerhed, kan du vælge at angive en personlig besked. Denne besked vil blive vist på din låseskærm, altså det første man ser når man trykker på ”power”-knappen, inden du låser din enhed op. I beskeden kan du vælge at angive telefonnummeret på en ven eller familiemedlem som man kan kontakte, skulle man finde din enhed. Du kan selv vælge hvad der skal stå.

Mere til historien

En undersøgelse lavet for nyligt viser, at danskerne er ligeglade med sikkerheden, men fakta er, at smartphones og tablets, indeholder store mængder personfølsomme data, som vi hver dag tager med os ud af døren. Efter at have læst denne artikel, er der ingen undskyldning for ikke at sikre din Android enhed.

et aktieindeks på en pc-skærm
BREAKING

Danske aktier går i rødt

en kvinde smiler til kameraet
Kendte

Jackie Navarro

kunne ikke vente

gisekød skæres ud af slagter
Nyheder

Presser du planeten?

Så meget kød kan du spise

emn person med solcreme på ryggen
Sundhed

Kræfttype forventes at fordobles

en kvinde vinker
Kongelige

Norges dronning
fløjet til sygehuset

en mand ser alvorlig ud
Nyheder

Trumps opbakning

falder - igen

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Brand på skolehjem:
100 elever evakueret

To små mørke miniaturemøbler
Helt vildt

Vild H.C. Andersen-samling sat på auktion

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel